Inczhon-Seul 1950

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Książka przybliżająca najciekawszą operację desantową przeprowadzoną od czasu zakończenia II wojny światowej, jaką bez wątpienia było lądowanie sił ONZ pod Inczhon. Spektakularny sukces sprzymierzonych wydatnie umocnił pozycję dowodzącego akcją gen. MacArthura, który za życia przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych strategów armii amerykańskiej. Stał się także nieodłącznym elementem jego legendy.25 czerwca 1950 r. wojska Korei Północnej działające w imię zjednoczenia państwa przekroczyły linię demarkacyjną biegnącą wzdłuż 38 równoleżnika. Całkowicie zaskoczona, mniejsza liczebnie i pozbawiona wojsk pancernych armia Korei Południowej nie była w stanie przeciwstawić się agresorowi. Prezydent Li Syngman zaapelował o pomoc do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała wniosek o udzielenie Korei Południowej pomocy wojskowej. Rok wydania: 2005;

peruniec | 2015-05-13

Książka dobrze napisana, ale autor niepotrzebnie wrzuca ideologiczne kawałki.

Łukasz Ostrowski | 2016-07-14
Gutex | 2016-05-17