Kreta 1941

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
palooh

Niemiecki desant na Krecie pod koniec maja 1941 roku był jedną z najbardziej śmiałych i nowatorskich operacji drugiej wojny światowej. Plan "Merkury" zakończył się ostatecznie powodzeniem, lecz było to iście "pyrrusowe zwycięstwo" III Rzeszy - straty wojsk niemieckich były tu znacznie wyższe niż w trakcie całej kampanii na Bałkanach. Mimo to, zajęcie dużej wyspy znacznymi siłami przerzuconymi...

Plan "Merkury" zakończył się ostatecznie powodzeniem, lecz było to iście "pyrrusowe zwycięstwo" III Rzeszy - straty wojsk niemieckich były tu znacznie wyższe niż w trakcie całej kampanii na Bałkanach. Mimo to, zajęcie dużej wyspy znacznymi siłami przerzuconymi prawie w całości drogą powietrzną było czymś dotąd nieznanym i zainspirowało armie alianckie do tworzenia wielkich jednostek powietrznodesantowych.

Najważniejszym skutkiem walk na Krecie było to, że odtąd pojawiła się koncepcja desantów powietrznych na wielką skalę, a nie jak dotąd - tylko niewielkich operacji taktycznych. W późniejszym okresie wojny użycie wojsk powietrznodesantowych w Normandii, Holandii i podczas forsowania Renu - choć nie bez sporych strat - skutecznie dezorganizowało niemiecką obronę przed lądowym komponentem alianckich armii i przyczyniło się do tempa ofensywy Sprzymierzonych na całym froncie zachodnim.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Jakub | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Najlepsza pozycja z serii jaką do tej pory trafiłem.
Brakowało mi tylko paru map - ściśle: nie wszystkie wymienione miejscowości były zaznaczone na mapach, więc nie zawsze było dla mnie jasne co strategicznie się działo.
Ale cała reszta jest idealna: odpowiednia proporcja opisu sytuacji przed operacją, jej przebiegu, głównych bohaterów i używanego sprzętu oraz epilogu.