Valmy 1792

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

Zoltar | 2019-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Wielka szkoda, że Bogdan Borucki nie napisał więcej książek z serii "Historyczne bitwy". Po kilku raczej nieudanych pozycjach ("Wielka Brytania 1940" lub "Niemen 1920") trafiłem wreszcie na autora, który w pełni zrozumiał, dla kogo pisał i posiadał na tyle talentu narratorskiego, aby uczynić lekturę jego "Valmy 1792" prawdziwą przyjemnością.

Autor mieści się z tekstem na raptem 180 stronach, więc opis kampanii roku 1792 na dzisiejszym belgijsko-francusko-niemieckim pograniczu czyta się bardzo szybko. Jak na książkę popularnonaukową przystało, znajdziemy tutaj zarówno ogólny zarys wydarzeń politycznych tego okresu, jak i jasno i przejrzyście napisaną historię militarną kampanii, która skończyła się uznaniem młodej republiki francuskiej jako partnera w europejskich stosunkach dyplomatycznych.

Oczywiście, byłoby lepiej, gdyby przeczytać najpierw jakiś tomik o samej rewolucji francuskiej, bo Bogdan Borucki wymaga, zresztą całkiem słusznie, aby czytelnik znał przynajmniej podstawy...

| 2015-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2015

"Celem niniejszej książki było zaprezentowanie dwóch początkowych faz wojny rewolucyjnej Francji z państwami alianckimi: nieudanych działań zaczepnych wiosną 1792 roku oraz obrony kraju przed obcą interwencją."

Ten cytat z książki wskazuje wyraźnie, że nie mamy tutaj do czynienia z pozycją poświęconą bitwie, tylko pewnej części zmagań wojennych. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, książka wypada całkiem dobrze, jeśli zaś przyjrzymy się samemu opisowi bitwy pod Valmy, to ocena powinna dużo niższa.