Kulturalny atlas ptaków

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Może to dziwne, że historyk, do tego muzeolog, poświęcił czas, aby napisać o ptakach. Tylko pozornie. Ptaki od zawsze mnie inspirowały. Spoglądam na nie z okien domu, towarzyszą mi w wielu wędrówkach. Nade wszystko to jednak one patrzą na mnie z dzieł najwybitniejszych malarzy, rozbrzmiewają w muzyce, wyłaniają się w najmniej oczekiwanych momentach z kart książek i filmowego ekranu. Hipisowskie słodkie lata sześćdziesiąte w dużej części toczyły się w rytmie gitar The Byrds. Ptaki rysował Leonardo da Vinci, malował Rubens. Komponowali pod ich wpływem Czajkowski i Strawiński. Pisali o nich Poe i Shakespeare. Dorzućmy do tego reżyserów: Hitchcocka i Lyncha... To ledwie kilka przykładów na ptasi wkład w kulturę.

Agnieszek | 2012-02-13
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2012

Książka bardzo nierówna.
Spodziewałam się erudycyjnych ciekawostek (bycie muzealnikiem powinno zobowiązywać autora!), znalazłam kilka nieznanych informacji, niezbyt wiele odniesień do tradycji innych krajów, nieco zapożyczeń z Kopalińskiego i wtręty biograficzne. Niestety, nie są ciekawe.
Co nuży? Przede wszystkim aluzje polityczne. Zjełczałe, rozmoknięte jak nieodpowiednia karma dla fruwających braci. I w dodatku czuję niedosyt literacki - niewielki zasób cytowanych dzieł. Choć to już pewnie zboczenie zawodowe.

Pomysłowe są za to rysunki.

Czasu na lekturę mi nie szkoda, wracać jednak będę do pozycji znacznie ciekawszych.

OwlShadow | 2016-10-16
Przeczytana: 10 lutego 2012