Reifstein albo Podróż Trzech Króli

Michał Kruszona Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
Zysk i S-ka
2017-01-01
2017-01-01

"Reifstein - albo Podróż Trzech Króli" to powieść Pana Michała Kruszony traktująca o losach Andrzeja z małej, wielkopolskiej wioski. Realia opowieści osadzone są w czasach Wielkiej Wojny oraz Dwudziestolecia Międzywojennego. Książka ta pokazuje trud relacji polsko-niemieckich, jakie panowały w tych czasach, kiedy to naród polski był pod okupacją niemiecką od kilku pokoleń. Zaznaczona jest również różnica religijna pomiędzy dwoma narodami, Polacy - Katolicy a Niemcy - Protestanci, co odgrywa dość ważną rolę w tej historii.

Książka pokazuje do czego może posunąć się człowiek w realiach wojny lub po prostu podążając za egoistyczną chęcią spełnienia własnych żądz nie patrząc nawet na życie innych - chęć zamordowania brata ukochanej, aby móc pomimo jej woli wziąć ją za żonę; zamordowanie towarzysza broni, który został unieruchomiony przez pułapkę wroga -na podstawie takich sytuacji zawartych w książce możemy dojść do wniosku, iż człowiek (szczególnie w ciężkich czasach) musi pamiętać o wyższych wartościach i cały czas walczyć o swoją godność, aby nie dać ponieść się egoizmowi i nie popełnić tak strasznych czynów, jakie podałem jako przykład.

Lecz wracając do wątku morderstwa towarzysza - jest to moment zwrotny w fabule, gdzie narracja przechodzi z niemieckiego rolnika (który wyruszył na wojnę odnaleźć Andrzeja i go zabić, aby móc poślubić jego siostrę) na Polaka - Marysia, który popełnił mord na tymże rolniku, a potem zmyślając historyjkę tłumaczącą śmierć towarzysza dostaje order i w nagrodę zostaje przeniesiony do polskiego oddziału pruskiej armii, gdzie spotyka Andrzeja - głównego bohatera, któremu zdradza do jakiego haniebnego czynu się dopuścił. W tym momencie następuje kolejna i ostatnia zmiana narracji już na Andrzeja, gdyż okazuje się, że ów doniósł dowództwu o tym, co zrobił Maryś. Został on skazany na śmierć. W tym momencie Niemcy dostrzegają wartość Andrzeja, który jest w stanie donieść nawet na swojego rodaka i w nagrodę wysyłają go na dwór do pruskiego hrabiego, gdzie dostaje pracę, kobietę; którą poślubia i po jakimś czasie ofertę wyjazdu do Afryki ze specjalnym zadaniem...

I tak historia toczy się dalej, Andrzej wyrusza w podróż do Afryki z misją od hrabiego i przeżywa tam kolejne przygody i dylematy moralne. Główny bohater wróci jeszcze do już wolnej Polski, lecz wpadając w kłopoty z niemieckimi agentami ucieka wraz z siostrą z powrotem do tego samego miasteczka w Afryce, gdzie zakłada firmę fotograficzną i dożywa swej starości.

Książka Pana Michała Kruszony wciągnęła mnie bardzo mocno, ciężko mi było się od niej oderwać, jest to świetna powieść poruszająca problemy społeczne i moralne, a na dodatek zapewniająca wysokiej jakości fabułę.

Polecam serdecznie i życzę miłego czytania.

Michał Kruszona to pisarz dobrze znany na rodzimym rynku wydawniczym. W jego twórczości odnajdziemy zainteresowanie Kresami, jak również dialogiem pomiędzy kulturami. Zauważalne to było choćby w książce Huculszczyzna. Opowieść Kabalistyczna, w której ukazał historię niemal legendarnej krainy i jej mieszkańców. W swoje najnowszej powieści autor przedstawia trudne relację polsko-niemieckie przed i w trakcie I wojny światowej.

Bohaterem jest Andrzej, pochodzący z Wielkopolski, a dokładnie z miasteczka Reifstein, w którym każdy zna się z każdym. Obok siebie żyją tu Polacy i Niemcy. Zauważalne różnice w wielu aspektach życia rozmywają się w codziennym życiu. Protestanccy mieszkańcy bez żadnych oporów handlują z katolikami. Już w pierwszej scenie niemiecki rolnik dostarcza żywność do katolickiej parafii i z wielką chęcią ogląda obrazy w katolickiej świątyni. Wszystko tu na swój sposób funkcjonuje, do czasu wybuchu wojny.

Andrzej jak tysiące Wielkopolan trafia na front I wojny światowej. Okazuje się jednak, że wojna to nie tylko wielka tragedia, ale również możliwość szybkiego zysku. Wtedy nawet narodowa solidarność schodzi na drugi plan. Bohater za wzorową postawę pruskiego żołnierza skierowany zostaje do posiadłości księcia Hochberga, gdzie ma dbać o jego interesy. Tak zaczyna się jego podróż przez Rumunię, Turcję, aż do Afryki, podróż, która będzie również sposobem na ukazanie trudnych relacji Polaków i Niemców.

Historia Kruszony nie jest tylko zwykłą opowieścią z wojną w tle. Jest ona również głosem mającym przypomnieć o losach tysięcy Wielkopolan i Ślązaków wcielanych do armii pruskiej i wysyłanych na front wojenny, o ludziach którzy polegli w tej strasznej wojnie. Jest to zarówno podróż głównego bohatera, jak też swojego rodzaju podróż w przeszłość czytelników, których autor zabiera do niełatwych początków XX wieku.

Reifstein albo Podróż Trzech Króli to powieść barwna, zachwycająca, z wieloma elementami historii, tej niedawnej, czasami jeszcze mocno wybrzmiewającej. Wydawać by się mogło, że to rozdział już dawno zamknięty, ale chyba nie do końca. Prawdopodobnie relacje polsko-niemieckie, naznaczone okresem początku XX wieku długo jeszcze będą dawały o sobie znać. Autor w swojej powieści ukazuje wiele aspektów wspólnej przeszłości dwóch narodów. To co najważniejsze jednak, to fakt, że Kruszona zmusza do refleksji oraz pochylenia się nad przeszłością i ofiarami wojny.

• Z Polski
  • Dookoła świata