Wtajemniczenia

Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki

Pierwsza powieść znanego publicysty, krytyka literackiego, filmowego i scenarzysty. Oryginalna rzecz o kaprysach losu, wykwintnej kuchni i potędze ludzkiej myśli. Sędziwa Pani E. dożywa swych dni w towarzystwie służącego. Ona, wraz z zapraszanymi gośćmi aktorem, mecenasem, czy pisarzem rozprawia o teatrze, literaturze, sztuce, filozofii, obyczajach i swoim długim życiu. On dogadza jej kulinarnie, przygotowując finezyjne obiady i kolacje... Intelektualna atmosfera, zaskakujące spostrzeżenia i przewrotny humor.

Mścisław Nowosad | 2015-06-20

Jestem zachwycony! Książkę tę kupiłem przez katalog wysyłkowy skuszony nazwiskiem autora (co robię niezmiernie rzadko ponieważ z reguły badam książkę wzdłuż i wszerz zanim ją kupię) i się nie zawiodłem. "Wtajemniczenia" to książka która dzięki głównej bohaterce wprowadza czytelnika w świat nauk humanistycznych, kultury, sztuki i filozofii, a obraz ten tka na osnowie która jest stworzona z historii rodzinnych i osobistych przemyśleń. Polecam każdemu kto chce się ukulturalnić i poszerzyć swoje horyzonty, a nie ma ochoty na opasłe , ciężkie woluminy. Miłym dodatkiem są ciekawe "przepisy" kulinarne.

Amadea | 2013-10-25
Przeczytana: 2012 rok

Pani E intrygująca,kamerdyner milczący,cichy,lojalny,a w powietrzu unosi się omalże namaszczenie, dostojeństwo i chwilami zionie nudą.Książka dla wytrwałych.Jeśli ktoś lubi wartką akcję,to tu jej nie znajdzie.

Elżbieta | 2012-09-19
Przeczytana: 19 września 2012

Sędziwa dama zatrudnia służącego, opiekuna i kucharza w jednej osobie i czyni go partnerem intelektualnych pogawędek, zadając lektury do przedyskutowania czy wysłuchanie muzyki inspirującej do dyskusji. On spełnia kaprysy starszej pani, a zwłaszcza te kulinarne. Jest tu narratorem i podaje sposoby wykonania wyszukanych dań. Ślinka cieknie. Może nie jest to lektura łatwa w odbiorze, ale przyjemna.

Iwona | 2015-02-22

Dobra proza. Chce się powiedzieć: smakowita, bo dużo w niej kulinariów. Rytm opowieści wyznaczają niebanalne potrawy i doskonałe wina, a wszystko podlane intelektualnym sosem. Pani E., bohaterka opowieści, jest, jak to się mówi, wyrobiona intelektualnie. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że na obecne czasy jest wyrobiona za bardzo. Pani E. zostało już niewiele czasu, a że życie miała barwne i lubi się mądrzyć, ma dużo do powiedzenia. Za słuchaczy ma zapraszanych do stołu gości, nie trzeba dodawać, że odpowiednio dobranych. Na co dzień o jej dietę i rozrywki duchowe dba kucharz, mistrz nie tylko w kuchni, ale też w intelektualnych rozważaniach.

Właściwie tyle wystarczy powiedzieć o tej książce, resztę trzeba wyczytać :). A nie jest to takie oczywiste. To proza dla tych, co lubią akademickie dyskusje i filozoficzne dywagacje, bo rozkosze podniebienia są tu tylko wisienką u tortu. Tak naprawdę liczy się ów sos — esencjonalny, dla wyrobionego podniebienia. Na akcję nie ma co liczyć,...

książek: 1991
kryptonite | 2011-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Jak dla mnie zbyt filozoficzna, za dużo jakiś złotych myśli. Kojarzyło mi się z 'Alchemikiem', gdzie co stronę była jakieś mądre stwierdzenie, aż nie mogłam skończyć książki.
Jedyny plus to przepisy na potrawy - nałogowo czytam książki kucharskie.

Rune | 2013-09-30
Przeczytana: 30 września 2013

Chyba nigdy nie czytałam książki, która wzbudziłaby we mnie tak mieszane uczucia.
Chwilami tak interesująca, że uciszała zmęczenie, chwilami wyjątkowo nużąca.

Chociaż na krytykę zasługuje początek książki. Nie dziwię się ludziom, którzy zostawiają ją po pierwszych rozdziałach, jednak w ogólnym wyrazie tracą nie tylko niespotykanie i spektakularne przepisy kulinarne.
Historie są naprawdę wciągające, zwłaszcza, że losy bohaterów ściśle się ze sobą splatają.
I koniec, w moim odczuciu naprawdę dobry, choć w pewnym aspekcie przewidywalny, który przynosi wyjaśnienie odnośnie tytułowych "wtajemniczeń".
Co do kulinarnej strony: autor na pewno nie opisuje dań dla szarego człowieka, jednak..osobiście rozpływałam się w domysłach jak wspaniale muszą pieścić podniebienie tak wyszukane smaki i ich połączenia.

Powieść, którą subiektywnie można ocenić po upływie znacznej ilości czasu lub po kolejnym przeczytaniu...za jakiś czas.

tazi | 2013-07-15
Przeczytana: 05 lipca 2013

Znakomita, poetycka powieść zarówno pod względem kulinarnym jak i obyczajowym. Trudno w nią wniknąć, ale jeśli się już to uda, to żal, że książka tak szybko się kończy.

Aurelia | 2010-09-22

Książka - jak dla mnie - przeintelektualizowana. Sam pomysł oryginalny - rozmowy o życiu, historii, czy literaturze, okraszone wykwintnymi daniami i drogim winem. Ale w niektórych momentach częściej sięgałam po słownik wyrazów obcych, niż przewracałam strony. A wcale nie jestem totalnym ignorantem.

Anakonda | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016