Okładka książki Wychowujemy Misiaka. Ojca i syna przygody z Aspergerem, pociągami, traktorami i materiałami wybuchowymi John Elder Robison Patronat Logo
Patronat Logo
John Elder Robison Wydawnictwo: Wydawnictwo Linia Seria: Biała plama biografia, autobiografia, pamiętnik
Biała plama
Wydawnictwo Linia
2014-12-01
2014-12-01
Jarek Szubrycht
asperger biografia

Rodzicielstwo z Aspergerem

Autobiograficzna.

Syn z zespołem Aspergera (spektrum autyzmu) wychowywany przez rodziców z podobnym zaburzeniem.

Tak naprawdę, to prawie zero wiadomości o Aspergerze - po prostu historia rodzinna opowiedziana całkiem ładnym językiem, jednak w sumie, raczej nudnawa, jak dla mnie.

Autor, opisujący głównie swoją relację z synem, co nieco irytujący - choć waleczny życiowo - lekki cwaniaczek i materialista. Zupełnie nic specjalnego...

Autobiograficzna.

Długo polowałam na tę książkę, niestety tym większe jest moje rozczarowanie. Miałam nadzieję, że dzięki niej poszerzę moją wiedzę na temat Aspergera, dowiem się o kłopotach wychowawczych czy edukacyjnych. Niestety, jest to powierzchowny, a miejscami nudny zapis życia całej rodziny ze spektrum autyzmu. I owszem, to dość nietypowa sytuacja, ale przytaczane przez nich przykłady trudności zdarzają się również w innych rodzinach. Trudno wyrobić sobie zdanie o tym, czym właściwie Asperger jest, tak nijaka jest ta książka.
I nawet opis procesu sądowego i oskarżenie tytułowego Misiaka o działalność terrorystyczną nie ratuje tej książki. Nie jest to ani studium przypadku, ani książka z głębszym przesłaniem. Historia rodzin, jakich wiele, nawet jeśli trochę odstają od normy.

Niestety, na skali Lubimy czytać nie ma oceny 'Nieprzeciętna', więc przyznałam ocenę 'Przeciętna'. Nie mogę uznać, że jest 'dobra', ani tym bardziej 'wybitna', bo po przeczytaniu "Patrz mi w oczy" "Wychowujemy misiaka" wydaje się jak guma: ciągnie się i jest ciężka do przełknięcia. Treść się miejscami powtarza, a forma przestaje być strawna. Może o tyle większe dla mnie rozczarowanie, że długo polowałam na te książki. Historia zdecydowanie nieprzeciętna, zarówno Robinsona starszego jak i młodszego (oraz całej rodziny),ale bardziej polecam część pierwszą i odradzam sięganie po drugą, jeśli odczuliście niejakie zmęczenie czytając "Patrz mi w oczy".

Rodzicielstwo nigdy nie jest łatwe. Wiąże się z wielką odpowiedzialnością, próbą zrozumienia małej istoty, przekazania jej wiedzy o świecie, nauki miłości, całkowitą akceptacją. Czasami taka rola utrudniona jest przez płeć kulturową: o ile dziewczynkom przemyca się wiedzę o konieczności opieki nad dzieckiem to chłopcy otrzymują inne wzorce od swoich ojców i matek. Do tego może dojść kolejne utrudnienie w nieumiejętności rozumienia emocji, kodów ukrytych, czyli zespół Aspergera. Jeszcze większy stopień trudności pojawia się, kiedy jest się ojcem z zespołem Aspergera i dziecko również odziedziczyło tę cechę. Jest trudno, ale zarazem bardzo inspirująco.
Cała opowieść zaczyna się od zabrania nas na salę sądową. Nastoletni syn zostaje oskarżony o próbę niszczenia mienia i chęć zabijania ludzi, a wszystko przez to, że lubił eksperymentować z materiałami wybuchowymi i pierwszymi powodzeniami (rozsadzeniem grudki błota) pochwalił się na Youtube. Ojciec chłopca pokazuje nam swoją skomplikowaną historię, jego niełatwe dzieciństwo w domu, w którym nie był akceptowany, a po rezygnacji ze szkoły pozostawiony sam sobie. Młodzieniec (nastolatek) mimo braku formalnej edukacji świetnie radzi sobie jako osoba naprawiająca urządzenia elektroniczne. Bez problemu znajduje pracę, rozwija umiejętności. Odkrywa jednak, że korporacyjne życie źle wpływa na jego stan zdrowia i postanawia otworzyć własny biznes. Wtedy w jego życiu prywatnym zachodzą zmiany: jako trzydziestolatek zostaje ojcem. To sprawia, że musi intensywniej pracować (tym bardziej, że kryzys sprawia, że jego biznes staje się nieopłacalny). Nie zabraknie tam grozy w postaci przypadkowego wejścia w relacje z członkiem gangu. Próby przetrwania, nietypowe podejście do roli ojca, zabieranie dziecka na wycieczki, pokazywanie interesujących miejsc, opowiadanie niezwykłych historii, czytanie książek. Zdolny, inteligentny Misiak, tak jak ojciec, nie radził sobie w szkole, ale ma pasję, którą rozwija. Jest nią chemia. Zafascynowany efektami, jakie można uzyskać po zmieszaniu odpowiednich substancji produkuje różnorodne materiały wybuchowe.
Nietypowe śledztwo wokół laboratorium siedemnastoletniego Misiaka pozwala inaczej spojrzeć na osoby z tak specyficzną dysfunkcją społeczną jak zespół Aspergera. Odkrywamy, że nieumiejętność radzenia sobie w szkole wcale nie oznacza całkowitego upośledzenia umysłowego. Świetnie rozwijane zainteresowania, wsparcie rodziców sprawiają, że nastolatek zdobywa wiedzę, którą nie powstydziłby się student chemii. Umiejętność korzystania z substancji dostępnych w każdym sklepie sprawiają, że chłopak posiadł niesamowitą wiedzę, której mogą mu pozazdrościć specjaliści.
Prosta, szczera opowieść o skomplikowanym dzieciństwie i ojcostwie, które sprawia, że narrator zaczyna inaczej patrzeć na świat, którego nie może zrozumieć, ale za to zaczyna poznawać i rozumieć siebie, swoje zachowania i nietypowe spojrzenie na świat. Dzięki nietypowemu dziecku John Elder Robison w wieku czterdziestu lat odkrywa, że ma zespół Aspergera. Wiedza ta sprawia, że zaczyna rozumieć swoją odmienność. Swoje doświadczenia opisał w książce „Patrz mi w oczy”.
Książkę polecam wszystkim rodzicom, opiekunom, pedagogom oraz ludziom zainteresowanym funkcjonowaniem oraz możliwościami dzieci z zespołem Aspergera. Opowieść ojca pozwala inaczej i nieco uważniej spojrzeć na własne dzieci, a przez to szukać pomocy u specjalistów.

męcząca, słabo napisana,zbyt "amerykańska", nieciekawa historia-szkoda czasu, pieniędzy i oczu :(

John Elder Robison opisuje dalszą część historii znanej z "Patrz mi w oczy".
W drugim tomie poznajemy "Misiaka" (syna autora). Czytając jego życiorys odnajdujemy odpowiedzi na pytania: Czy rodzic(e) mający Zespół Aspergera mogą prawidłowo wychować dziecko? Czy współczesny system edukacji wspomaga osoby dotknięte tym zaburzeniem? Jakie kłopoty ma nastolatek z tym syndromem? Na te i wiele innych pytań odpowiada John Elder Robison w "Wychowujemy Misiaka".
Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób to robi, serdecznie polecam lekturę. Najpierw jednak sięgnijcie koniecznie po "Patrz mi w oczy".

John Elder Robison opisuje dalszą część historii znanej z "Patrz mi w oczy".

Lubicie poradniki? To dobrze - ja też nie. A ta książka to na pewno, i na szczęście,nie to.

Ciepła opowieść o rodzicielstwie? O więzi ojciec-syn? O drodze do odkrycia siebie? O empatii? O bezwarunkowej miłości bez egoizmu?Z pewnością. O ludzkiej ślepocie i piętnowaniu bez głębszego spojrzenia i zdiagnozowania człowieka? Na pewno.

Asperger - wszyscy pokochali Foresta Gumpa nie wiedząc co mu dolega, oprócz lekkiego upośledzenia. A to forma autyzmu, która często może przejść niezauważona, a tak naprawdę jest piękną częścią człowieka, która wcale nie upośledza tylko zastępuje jedne rzeczy innymi.

Warto przeczytać, żeby się dokształcić, żeby się wzruszyć, poruszyć na wielu płaszczyznach, nie tylko rodzicielskich!

Asperger - wszyscy pokochali Foresta Gumpa...

Zakręcony ojciec i zakręcony syn. Pierwszy z problemami społecznymi i dość burzliwym dzieciństwem. Drugi zafascynowany chemią i materiałami wybuchowymi.
Mieszanka wyjątkowo wybuchowa. I wyjątkowo łatwo wzbudzająca zainteresowanie amerykańskich służb specjalnych (w dobie terroryzmu).
Pomijając całą historię i opowieść o wychowaniu syna, książka przede wszystkim pokazuje, jakim problemem jest gdy z powodów zupełnie przypadkowych trafi się w tryby "młynów sprawiedliwości"

dobra

dobra

• Poszukuję
  • Autyzm
  • Domowa biblioteczka
  • Autyzm, Asperger, Synestezja

John Elder Robison Wychowujemy Misiaka. Ojca i syna przygody z Aspergerem, pociągami, traktorami i materiałami wybuchowymi Zobacz więcej