rozwiń zwiń

Uwikłanie

Okładka książki Uwikłanie
Zygmunt Miłoszewski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Teodor Szacki (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Teodor Szacki (tom 1)
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2014-10-29
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-29
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328014350
Tagi:
literatura polska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pomiędzy Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Ocena 5,7
Pomiędzy Wojtek Miłoszewski,...
Okładka książki Mierzeja 2. Ostatni przypływ Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Ocena 6,7
Mierzeja 2. Os... Wojtek Miłoszewski,...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
110
3

Na półkach: , , ,

„Uwikłanie” to pierwsze spotkanie z twórczością pana Zygmunta Miłoszewskiego i z pewnością nie ostatnie! A zainteresowanie tym autorem spadło na mnie zupełnie przypadkowo. Dowiedziałam się, że jedna z jego powieści („Ziarno Prawdy”) jest oparta na kanwie morderstwa, nazwanego „Wśród nocnej ciszy”, gdyż miało miejsce w Wigilię. Zapałałam ciekawością, jak poradził sobie z tematem Miłoszewski. Dodatkowo zachęciły mnie bardzo pozytywne recenzje. Postanowiłam zacząć do „Uwikłania”.

Od dziecka byłam zafascynowana kryminałami polskimi, gdyż mój dom wręcz pękał od różnorakich powieści kryminalnych polskich autorów z lat 70 i 80. Niedocenianie polskich pisarzy jest wielkim błędem! Cudze chwalimy, a swego nie znamy …. Zrozumiałe jest więc, że teraz wręcz poszukuję perełek, w których nie znajdę po raz kolejny powielanych kanonów, bohaterów, czy morderców. Coś, co sprawi, że aż usiądę z wrażenia! Miłoszewski nie zawiódł mnie pod tym względem.

Po pierwsze – Teodor Szacki. Niebanalne imię, łatwo się je zapamiętuje. Sama postać wykreowana w zdrowy sposób, żadnych opisów na siłę. Właściwie przez całą książkę dowiadujemy się interesujących faktów z życia prokuratora, czasem szokujących (jak ciężka choroba córki). Czasami jednak miałam wrażenie, że pojawia się inny Teodor … dlaczego? No właśnie. Człowiek jaki charakter ma, taki ma i go nie zmieni, pewne rzeczy da się tylko wyćwiczyć lub zniwelować. Tymczasem nasz prokurator raz pogrążał się w swojej beznadziejności, gdyż praca do przytłacza, by kilka rozdziałów dalej ochoczo pójść na spacer z młodą dziennikarką, a następnie kochać się z żoną. Nie przekonują mnie te jego nagłe zwroty humorów.

O ile prokurator wywołał we mnie wiele mieszanych uczuć, o tyle postacie szefowej Szackiego i śledczego Olega Kuzniecowa z pewnością pozostawiły pozytywny ślad w mej pamięci. Kuzniecow jako glina jowialny, ale bystry. Jest asertywny i pomocny, to główny „przyboczny” Szackiego. Z chęcią poobserwuję dalsze jego losy. A szefowa? Niebanalna! Szczerze – chciałabym przeczytać książkę Miłoszewskiego właśnie o jej losach! A scena, kiedy przyszła umalowana do pracy była wręcz przekomiczna. I ta groza wiejąca od Szackiego, gdy ją zobaczył. Ha! Świetne opisy Miłoszewskiego :-)

Sceneria warszawska? Wreszcie kryminał, gdzie mogę popatrzeć oczami autora na miejsca, które w większości sama świetnie znam. Zobrazowanie scenerii wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Miłoszewski wykorzystał tu wszystkie nasze zmysły, dodatkowo stosując niebanalne słownictwo, np. ceglana chimera, axis mundi.

Sama koncepcja, oparta na metodzie ustawień Berta Hellingera, jest zadziwiająca! Oddaję tutaj pokłon autorowi. W życiu nie wpadłabym na to, aby taką terapię wykorzystać do ukartowanego zabójstwa, ba! Rudzki przygotowywał to od tygodni, wciągając w to całą rodzinę. Nie mam na to słów. Świetna gra aktorska zabójców i ten mistycyzm, kiedy śledczy zdają sobie sprawy, czyj głos słyszą z kasety. Głos, który należy do zmarłej dziewczynki.

Dlaczego więc nie 10/10? Samo rozwiązanie sprawy. O ile nagłe olśnienie Szackiego z zegarkiem i liczbami z totolotka przełknęłam gładko (bo scena ta była zrozumiała, nic na wyrost. W końcu to byłoby dziwne, gdyby Telak obstawiał liczby w totku datą śmierci córki) to samo rozwiązanie nieco mnie rozczarowało. Już w momencie rozmowy z Mamcarzem, zorientowałam się, że ojcem Kamila musi być Rudzki. Kapitan sam powiedział, że chyba widział raz ojca Kamila w telewizji. A wcześniej było wspomniane, że Rudzki był dosyć sławnym terapeutą pojawiającym się na szklanym ekranie. Na miejscu Szackiego pokazałabym zdjęcie Rudzkiego ... Tymczasem akcja zawróciła do tajemnic państwowych, owianego złą sławą (i nieuchwytnością) KGB. Wątek ciekawy swoją drogą, ale po prostu upchnięty, wyjaśniający kulisy morderstwa Kamila Sosnowskiego.

Mimo to, z niecierpliwością sięgam po następny tom o prokuratorze. W końcu w Warszawce, „w tym mieście rodem z Trzeciego Świata niczego nie można być pewnym!” :-)

„Uwikłanie” to pierwsze spotkanie z twórczością pana Zygmunta Miłoszewskiego i z pewnością nie ostatnie! A zainteresowanie tym autorem spadło na mnie zupełnie przypadkowo. Dowiedziałam się, że jedna z jego powieści („Ziarno Prawdy”) jest oparta na kanwie morderstwa, nazwanego „Wśród nocnej ciszy”, gdyż miało miejsce w Wigilię. Zapałałam ciekawością, jak poradził sobie z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    19 950
  • Chcę przeczytać
    5 571
  • Posiadam
    3 525
  • Ulubione
    405
  • Teraz czytam
    228
  • Kryminał
    207
  • 2015
    127
  • 2018
    124
  • 2015
    123
  • Kryminały
    114

Cytaty

Więcej
Zygmunt Miłoszewski Uwikłanie Zobacz więcej
Zygmunt Miłoszewski Uwikłanie Zobacz więcej
Zygmunt Miłoszewski Uwikłanie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także