Uwikłanie

W.A.B.
literatura polska
typ
papier
7,17 (1416 ocen i 186 opinii)

Opis książki

Teodora Szackiego, warszawskiego prokuratora, łatwo rozpoznać na miejscu zbrodni. Wysoki, szczupły, w zbyt dobrym jak na urzędnika garniturze, o młodej twarzy, z którą kontrastują zupełnie siwe włosy. Stoi trochę z boku, wściekły, że znów kogoś zamordowano po siedemnastej, dokonując zamachu na jego poukładane życie rodzinne lub ? zależnie od dnia ? przeszkadzając mu w nieudolnym flircie, który może to poukładane życie doszczętnie zburzyć. W chłodną niedzielę 5 czerwca 2005 roku Szacki rozpoczyna nowe śledztwo. W klasztorze w centrum miasta zamordowano jednego z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej, w czasie której pacjenci wcielali się w role swoich bliskich. Przypadkowe zabójstwo podczas włamania? Taka jest oficjalna wersja, gdyż Szackiemu trudno uwierzyć w hipotezę, że sprawcą zbrodni jest któryś z uczestników terapii. A jeśli tak, to dlaczego? Czy motywu należy szukać w nich samych, czy w osobach, które odgrywali? Każde przesłuchanie dostarcza informacji jeszcze bardziej wikłających sprawę. Prokurator ma nadzieję, że dokładne zbadanie przeszłości denata ? osoby pozornie nieciekawej i bezbarwnej ? pozwoli wykryć przyczynę zabójstwa i znaleźć sprawcę. Są jednak tajemnice, których nie odkrywa się bezkarnie ? rodzinne tajemnice strzeżone przez siły potężniejsze niż rodzina..

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
ewula | 2014-07-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 01 lipca 2014

W sumie nie będę oryginalna jak napiszę,że,,Uwikłanie"to bardzo dobry kryminał.Wyjątkowość tej książki nie polega tylko na bardzo dobrze prowadzonej intrydze i stworzeniu świetnego bohatera jakim jest Teodor Szacki którym miotają różne rozterki,autor rewelacyjnie nawiązał do działalności SB w PRL-u i jej funkcjonariuszy,którzy do dziś są nie rozliczeni za swoją nadgorliwość.POLECAM!

Kiwi_Agnik | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

Dobry i ciekawie napisany polski kryminał, który czyta się jednym tchem.

Ciekawie skonstruowana i wciągająca fabuła, tajemniczy bohaterowie, umiejętnie ukazane i opisane nasze polskie realia.

Mam jednak dwa zastrzeżenia : końcówka mało klarowna i wzbudzająca niedosyt, oraz płytki, dość infantylny i zupełnie niepotrzebny wątek miłosny, od kryminału oczekuję czegoś więcej, ale i tak serdecznie polecam, bo warto tę książkę przeczytać.

Sargento_Garcia | 2014-12-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Przyznam się, że podchodziłem do tej książki z pewna obawą i doza niepewności. Najśmieszniejsze jest jednak to, że kompletnie nie wiem dlaczego tak było.
Książka jest napisana dobrze, postacie są wyraziste i co dla mnie najważniejsze daleko im do nieskazitelnej boskości. Autor porusza wiecznie aktualne w naszym społeczeństwie tematy byłych funkcjonariuszy SB, UB, teczek, agentów i TW. Robi to jednak w sposób ciekawy i wyważony – czytelnik czuje, że pisarz przygotował sobie dobra i obszerną bazę przed rozpoczęciem pracy nad książką.
W moim odczuciu występują tu dwa zgrzyty:
- chwilami przydługie opisy specjalistyczne nie wnoszące prawie nic do akcji, a jedynie uzupełniające bardzo ogólne tło akcji.
- Miłoszewski, jak dla mnie, miejscami zbyt mocno wypaczył (czytaj: uprościł) obraz pracy codziennej prokuratora jak i współpracy Prokuratury z Policją – w życiu niestety nie jest to takie proste, kolorowe i przyjemne.

Ogólnie jednak uznaje książkę za dobrą i z wielką chęcią sięgnę po...

Strega | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Kilka plusów za:
1. Postać głównego bohatera - prokuratora. Najczęściej mamy policjantów, komisarzy, prywatnych detektywów. Prokurator -miła odmiana.
2. Wątek społeczny, dzięki czemu nasz bohater zyskuje bardziej ludzkie oblicze.
3. Ciekawe korzenie zbrodni z tłem polityczno- historycznym, coś co lubię.
4. Ustawienia hellingerowskie - część osób zna, reszta może się dowiedzieć.
5. Postać zabójcy- trudna do wytypowania.

Minusy? Są, ale dotyczą raczej moich zupelnie subiektywnych odczuć. Nie czepiam się wcale warsztatu pisarskiego autora. Czepiam się prokuratora. Jest irytujący ze swoimi rozterkami miłosnymi, ze znudzeniem życiem i marudzeniem.
Z drugiej strony pewnie taka postać Teodora Szackiego miała być. Wcale nie cukierkowa i idealna, ale zwyczajna, ludzka.

Generalnie czyta się przyjemnie. Na pewno sięgnę po kolejną książkę z Teo, choćby po to, by dowiedzieć się co zmieniło się w jego życiu.

Paweł | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Utwór popełniony przez Zygmunta Miłoszewskiego czyta się z dumą, a nawet z pewną wyniosłością. Dlaczego? Dlatego, że utwór ten powstał zapewne na polskiej ziemi, naszej ojczystej! Są w książce polskie nazwy dzielnic Warszawy, polskie nazwiska ( oprócz policjanta Olega) i ogólnie przedstawiona polska mentalność. To jest powód do dumy! Wreszcie śmiało możemy obalić mit, że skandynawskie kryminały są najlepsze. Miłoszewski coś zrodził. Zrodził ducha polskiego kryminału. Sama fabuła utworu jest dobra, ciekawie wprowadza czytelnika w nastrój obserwatora zdarzeń. Nie będę rozwodził się nad samą treścią utworu ( nie będzie spojlera) ale przyznam, że główny bohater Teo jest osobą bardzo ciekawą. Niby taki skromny i oszczędny, a z drugiej strony silny by stawić się ,,Odesbie" w restauracji nie chcąc przyjąć łapówki. Z wielką chęcią sięgnę po kolejne utwory z cyklu ,, Teodor Szacki".

Carles | 2015-02-19

Pięć minut wahałam się czy gwiazdek 7 czy 8. Ostatecznie daję 7 bo wydaje mi się, że wątek kryminalny mógł być nieco bardziej dopracowany. Ta książka to dla mnie trochę paradoks: kryminał, gdzie wątek kryminalny jest słabszy od wszystkich pozostałych.
Bo to, co dzieje się dookoła śledztwa zasługuje na 9 co najmniej! Rewelacyjna postać Szackiego (wiem, nie jestem oryginalna). Było dla mnie intelektualną przygodą czytać, jak ten facet myśli, jak uzasadnia swoje zachowania, jak broni się przed sobą.
Ujął mnie też szary i smutny obraz Warszawy: warszawskich układów, warszawskiej ulicy. Ma zapach prawdy. Bez upiększeń ale z nostalgią.
No i styl. Ach panie Miłoszewski. Więcej, więcej - więcej pisać proszę!

anika | 2015-02-19
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 19 lutego 2015

"Uwikłanie" to pierwsza książka Miłoszewskiego, którą przeczytałam i na pewno nie ostatnia. Jestem pod wrażeniem świata, jaki stworzył w książce. Niesamowicie podobają mi się bohaterowie - są bardzo ludzcy, mają swoje wady i zalety, a główny bohater nie jest superbohaterem, tylko człowiekiem z krwi i kości. Język książki też mi się podoba - podszyty dawką humoru i ironii, gdy wymaga tego sytuacja - soczysty. Najbardziej jednak podoba mi się to, że akcja książki osadzona jest w polskich realiach i dotyka polskiej historii.

Justyna | 2014-01-12
Przeczytana: 22 lipca 2013

Z tej książki płynie podwójna przyjemność czytania. Jest to bardzo dobry, mroczny, tajemniczy POLSKI kryminał z najwyższej półki. Książka w ciekawy sposób oddaje prace polskiej prokuratury. W Uwikłaniu główną rolę gra nie policjant, a właśnie prokurator i jest to pozytywna odmiana. Miłoszewski w swojej powieści porusza mroczną stronę Polskiej przeszłości. Książka ma swój niepowtarzalny klimat i charakter, aż czyta się ją z szybszym biciem serca. Autor nie tylko skupił się na rozwiązaniu sprawy morderstwa, ale także w sposób poprawny mocno rozbudował postać Szackiego. Mnie szczególnie zainteresował wątek Szacki – dziennikareczka. W Uwikłaniu nie ma nudy, nic nie zostało napisane przypadkowo. Wszystko ma swoje miejsce i uzasadnienie. Ogromnie się cieszę, że można zamiast kryminału skandynawskiego autora sięgnąć po polskiego i nie żałować tej decyzji.
Zygmunt Miłoszewski 37-letni prozaik, publicysta Newsweeka debiutował w 2004 roku na łamach Polityki opowiadaniem Historia...

Tosiaczek | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Dobra, nawet bardzo. Dająca do myślenia o ilu sprawach tak naprawdę nie wiemy. I nigdy się nie dowiemy.

Polecam miłośnikom kryminałów z podtekstem psychologicznym.

Jacek | 2011-07-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po przeczytaniu książki Miłoszewskiego podjąłem poważne postanowienie. Na pewno nie obejrzę ekranizacji kryminału. Po co psuć sobie obraz, jaki historia opowiedziana w „Uwikłanych” zostawiła w pamięci? Jeszcze żadna ekranizacja nie dorównywała swojej książkowej wersji. Trudno mi też sobie wyobrazić Teodora Szackiego jako kobietę o twarzy Mai Ostaszewskiej.

Powiem szczerze, że jak zerknąłem na biografię autora to zaczęła mnie zżerać zazdrość. Facet zaledwie 4 lata starszy ode mnie napisał taką powieść!

„Uwikłani” opowiadają historię śledztwa w sprawie morderstwa, prowadzonego przez warszawskiego prokuratora z Pragi Teodora Szackiego oraz jego przyjaciela z policji Olega Kuzniecowa. W trakcie kontrowersyjnej terapii ustawień zamordowany został jeden z pacjentów słynnego psychiatry. Na pozór zbrodnia jakich wiele, ale w tej nic nie jest oczywiste. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, na jaw wychodzą głęboko skrywane tajemnice z czasów PRL i wszechwładnej SB. W pewnym momencie...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto