Uwikłanie

W.A.B.
literatura polska
typ
papier
7,17 (1472 ocen i 194 opinie)

Opis książki

Teodora Szackiego, warszawskiego prokuratora, łatwo rozpoznać na miejscu zbrodni. Wysoki, szczupły, w zbyt dobrym jak na urzędnika garniturze, o młodej twarzy, z którą kontrastują zupełnie siwe włosy. Stoi trochę z boku, wściekły, że znów kogoś zamordowano po siedemnastej, dokonując zamachu na jego poukładane życie rodzinne lub ? zależnie od dnia ? przeszkadzając mu w nieudolnym flircie, który może to poukładane życie doszczętnie zburzyć. W chłodną niedzielę 5 czerwca 2005 roku Szacki rozpoczyna nowe śledztwo. W klasztorze w centrum miasta zamordowano jednego z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej, w czasie której pacjenci wcielali się w role swoich bliskich. Przypadkowe zabójstwo podczas włamania? Taka jest oficjalna wersja, gdyż Szackiemu trudno uwierzyć w hipotezę, że sprawcą zbrodni jest któryś z uczestników terapii. A jeśli tak, to dlaczego? Czy motywu należy szukać w nich samych, czy w osobach, które odgrywali? Każde przesłuchanie dostarcza informacji jeszcze bardziej wikłających sprawę. Prokurator ma nadzieję, że dokładne zbadanie przeszłości denata ? osoby pozornie nieciekawej i bezbarwnej ? pozwoli wykryć przyczynę zabójstwa i znaleźć sprawcę. Są jednak tajemnice, których nie odkrywa się bezkarnie ? rodzinne tajemnice strzeżone przez siły potężniejsze niż rodzina..

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
ewula | 2014-07-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 01 lipca 2014

W sumie nie będę oryginalna jak napiszę,że,,Uwikłanie"to bardzo dobry kryminał.Wyjątkowość tej książki nie polega tylko na bardzo dobrze prowadzonej intrydze i stworzeniu świetnego bohatera jakim jest Teodor Szacki którym miotają różne rozterki,autor rewelacyjnie nawiązał do działalności SB w PRL-u i jej funkcjonariuszy,którzy do dziś są nie rozliczeni za swoją nadgorliwość.POLECAM!

Kiwi_Agnik | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

Dobry i ciekawie napisany polski kryminał, który czyta się jednym tchem.

Ciekawie skonstruowana i wciągająca fabuła, tajemniczy bohaterowie, umiejętnie ukazane i opisane nasze polskie realia.

Mam jednak dwa zastrzeżenia : końcówka mało klarowna i wzbudzająca niedosyt, oraz płytki, dość infantylny i zupełnie niepotrzebny wątek miłosny, od kryminału oczekuję czegoś więcej, ale i tak serdecznie polecam, bo warto tę książkę przeczytać.

Sargento_Garcia | 2014-12-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Przyznam się, że podchodziłem do tej książki z pewna obawą i doza niepewności. Najśmieszniejsze jest jednak to, że kompletnie nie wiem dlaczego tak było.
Książka jest napisana dobrze, postacie są wyraziste i co dla mnie najważniejsze daleko im do nieskazitelnej boskości. Autor porusza wiecznie aktualne w naszym społeczeństwie tematy byłych funkcjonariuszy SB, UB, teczek, agentów i TW. Robi to jednak w sposób ciekawy i wyważony – czytelnik czuje, że pisarz przygotował sobie dobra i obszerną bazę przed rozpoczęciem pracy nad książką.
W moim odczuciu występują tu dwa zgrzyty:
- chwilami przydługie opisy specjalistyczne nie wnoszące prawie nic do akcji, a jedynie uzupełniające bardzo ogólne tło akcji.
- Miłoszewski, jak dla mnie, miejscami zbyt mocno wypaczył (czytaj: uprościł) obraz pracy codziennej prokuratora jak i współpracy Prokuratury z Policją – w życiu niestety nie jest to takie proste, kolorowe i przyjemne.

Ogólnie jednak uznaje książkę za dobrą i z wielką chęcią sięgnę po...

Strega | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Kilka plusów za:
1. Postać głównego bohatera - prokuratora. Najczęściej mamy policjantów, komisarzy, prywatnych detektywów. Prokurator -miła odmiana.
2. Wątek społeczny, dzięki czemu nasz bohater zyskuje bardziej ludzkie oblicze.
3. Ciekawe korzenie zbrodni z tłem polityczno- historycznym, coś co lubię.
4. Ustawienia hellingerowskie - część osób zna, reszta może się dowiedzieć.
5. Postać zabójcy- trudna do wytypowania.

Minusy? Są, ale dotyczą raczej moich zupelnie subiektywnych odczuć. Nie czepiam się wcale warsztatu pisarskiego autora. Czepiam się prokuratora. Jest irytujący ze swoimi rozterkami miłosnymi, ze znudzeniem życiem i marudzeniem.
Z drugiej strony pewnie taka postać Teodora Szackiego miała być. Wcale nie cukierkowa i idealna, ale zwyczajna, ludzka.

Generalnie czyta się przyjemnie. Na pewno sięgnę po kolejną książkę z Teo, choćby po to, by dowiedzieć się co zmieniło się w jego życiu.

Paweł | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Utwór popełniony przez Zygmunta Miłoszewskiego czyta się z dumą, a nawet z pewną wyniosłością. Dlaczego? Dlatego, że utwór ten powstał zapewne na polskiej ziemi, naszej ojczystej! Są w książce polskie nazwy dzielnic Warszawy, polskie nazwiska ( oprócz policjanta Olega) i ogólnie przedstawiona polska mentalność. To jest powód do dumy! Wreszcie śmiało możemy obalić mit, że skandynawskie kryminały są najlepsze. Miłoszewski coś zrodził. Zrodził ducha polskiego kryminału. Sama fabuła utworu jest dobra, ciekawie wprowadza czytelnika w nastrój obserwatora zdarzeń. Nie będę rozwodził się nad samą treścią utworu ( nie będzie spojlera) ale przyznam, że główny bohater Teo jest osobą bardzo ciekawą. Niby taki skromny i oszczędny, a z drugiej strony silny by stawić się ,,Odesbie" w restauracji nie chcąc przyjąć łapówki. Z wielką chęcią sięgnę po kolejne utwory z cyklu ,, Teodor Szacki".

Madi | 2015-04-15
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Po amerykańskich i skandynawskich mistrzach kryminałów nadszedł wreszcie czas na poznanie i przeczytanie kryminału naszego rodaka.
Los chciał ,że natrafiłam na Pana Miłoszewskiego.
I bardzo się cieszę,bo "Uwikłanie " okazało się bardzo dobrą powieścią dorównującą swoim zagranicznym kolegom.
Jest tu intryga ,wartka akcja, ciekawi bohaterowie ,a do tego inteligentny,grzeczny i dowcipny prokurator Szacki,którego polubiłam już na samym początku -i widzę,że nie jestem odosobniona w tej opinii.
Choć już po paru stronach zorientowałam się,że oglądałam film o tym samym tytule,to nie zmniejszyło mojej ciekawości i nie zniechęciło mnie do dalszego czytania .
Wręcz przeciwnie pamiętając,że film był dobry,a ja już zapomniałam kto był mordercą ,a mając tylko przebłyski pamięci co do całego przebiegu zdarzeń ,na nowo odkrywałam kolejne karty sprawy, i czytałam z zapartym tchem.
Jak dla mnie SUPER...SUPER...SUPER.
Zarówno film jak i książka godna polecenia.

Carles | 2015-02-19

Pięć minut wahałam się czy gwiazdek 7 czy 8. Ostatecznie daję 7 bo wydaje mi się, że wątek kryminalny mógł być nieco bardziej dopracowany. Ta książka to dla mnie trochę paradoks: kryminał, gdzie wątek kryminalny jest słabszy od wszystkich pozostałych.
Bo to, co dzieje się dookoła śledztwa zasługuje na 9 co najmniej! Rewelacyjna postać Szackiego (wiem, nie jestem oryginalna). Było dla mnie intelektualną przygodą czytać, jak ten facet myśli, jak uzasadnia swoje zachowania, jak broni się przed sobą.
Ujął mnie też szary i smutny obraz Warszawy: warszawskich układów, warszawskiej ulicy. Ma zapach prawdy. Bez upiększeń ale z nostalgią.
No i styl. Ach panie Miłoszewski. Więcej, więcej - więcej pisać proszę!

Marago | 2015-04-15
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

"Uwikłanie" Zygmunta Miłoszewskiego to bardzo dobra pozycja. To świetna powieść kryminalna, z szeroko zakrojonym tłem społecznym, obyczajowym i chcąc nie chcąc - politycznym. Charakteryzuje się wartką i ciekawą akcją, wycyzelowanymi i błyskotliwymi dialogami oraz trafnymi spostrzeżeniami. Dowiadujemy się z niej na czym polega teoria "wiedzącego pola" "psychoterapeuty" Berta Hellingera oraz otrzymujemy wiele informacji o metodach działania esbecji w czasach minionych i byłych funkcjonariuszy SB w czasach nam współczesnych. We wszystko to, o czym wspomniałam, uwikłany jest główny bohater powieści - młody prokurator Teodor Szacki, jego współpracownicy i bohaterowie drugoplanowi. Dla ubarwienia Szacki jest uwikłany w romans, a konsekwencje tegoż poznają Państwo kolejnych tomach ("Ziarno prawdy" i "Gniew"). Polecam

anika | 2015-02-19
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 19 lutego 2015

"Uwikłanie" to pierwsza książka Miłoszewskiego, którą przeczytałam i na pewno nie ostatnia. Jestem pod wrażeniem świata, jaki stworzył w książce. Niesamowicie podobają mi się bohaterowie - są bardzo ludzcy, mają swoje wady i zalety, a główny bohater nie jest superbohaterem, tylko człowiekiem z krwi i kości. Język książki też mi się podoba - podszyty dawką humoru i ironii, gdy wymaga tego sytuacja - soczysty. Najbardziej jednak podoba mi się to, że akcja książki osadzona jest w polskich realiach i dotyka polskiej historii.

Marago | 2015-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

"Uwikłanie" Zygmunta Miłoszewskiego to bardzo dobra pozycja. To świetna powieść kryminalna, z szeroko zakrojonym tłem społecznym, obyczajowym i chcąc nie chcąc - politycznym. Charakteryzuje się bardzo wartką i ciekawą akcją, wycyzelowanymi dialogami i błyskotliwymi spostrzeżeniami. Dowiadujemy się z niej na czym polega teoria "wiedzącego pola" "psychoterapeuty" Berta Hellingera oraz otrzymujemy wiele informacji o metodach działania esbecji w okresie minionym i byłych funkcjonariuszy SB w czasach nam współczesnych. We wszystko to o czym wspomniałam jest uwikłany główny bohater - młody prokurator Teodor Szacki, postaci drugoplanowe oraz jego współpracownicy. Dla ubarwienia Szacki jest uwikłany również w romans, a konsekwencje tegoż poznają Państwo w kolejnych tomach. Polecam.

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach