Uwikłanie

Cykl: Teodor Szacki (tom 1) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska

Inne wydania

Teodora Szackiego, warszawskiego prokuratora, łatwo rozpoznać na miejscu zbrodni. Wysoki, szczupły, w zbyt dobrym jak na urzędnika garniturze, o młodej twarzy, z którą kontrastują zupełnie siwe włosy. Stoi trochę z boku, wściekły, że znów kogoś zamordowano po siedemnastej, dokonując zamachu na jego poukładane życie rodzinne lub ? zależnie od dnia ? przeszkadzając mu w nieudolnym flircie, który może to poukładane życie doszczętnie zburzyć. W chłodną niedzielę 5 czerwca 2005 roku Szacki rozpoczyna nowe śledztwo. W klasztorze w centrum miasta zamordowano jednego z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej, w czasie której pacjenci wcielali się w role swoich bliskich. Przypadkowe zabójstwo podczas włamania? Taka jest oficjalna wersja, gdyż Szackiemu trudno uwierzyć w hipotezę, że sprawcą zbrodni jest któryś z uczestników terapii. A jeśli tak, to dlaczego? Czy motywu należy szukać w nich samych, czy w osobach, które odgrywali? Każde przesłuchanie dostarcza informacji jeszcze bardziej wikłających sprawę. Prokurator ma nadzieję, że dokładne zbadanie przeszłości denata ? osoby pozornie nieciekawej i bezbarwnej ? pozwoli wykryć przyczynę zabójstwa i znaleźć sprawcę. Są jednak tajemnice, których nie odkrywa się bezkarnie ? rodzinne tajemnice strzeżone przez siły potężniejsze niż rodzina..

• Pasterska korona
  • Amelia i Kuba. Stuoki Potwór
  • Niezrównani
  • Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Nielubiana

Zadurzenie
Eve Ainsworth

7 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (12097)
ChicaDeAyer | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Nie bardzo lubię czytać książki okrzyczane, bestsellerowe - zawsze wtedy mój apetyt na kawał dobrej historii niemiłosiernie się zaostrza i w razie rozczarowania jest to spadanie z wysokiego konia. Tak też z dozą niepewności i równocześnie przyjemnej ekscytacji podchodziłam do mojego pierwszego starcia z panem Miłoszewskim. Nokautu nie było, niemniej czuję satysfakcję.

Cudze chwalicie, swego nie znacie - Miłoszewski wypada lepiej aniżeli przereklamowane skandynawskie gryzipiórki korzystające z fali popularności Larssona. Naprawdę bardzo dobrze wykreowana postać prokuratora Szackiego - charyzmatyczna, budząca autentyczne zainteresowanie. Nie odstają również opisy arkanów jego zawodu, prowadzenie wątku kryminalnego oraz sposób osadzenia akcji we współczesnej, tak dobrze znanej mi Warszawie. Czytało mi się płynnie dzięki lekkiemu, niewymuszonemu stylowi i nabrałam ochoty na więcej.

Przy okazji do sięgnięcia po kontynuację przygód Szackiego nie będę się wahała ani sekundy!

Kiwi_Agnik | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

Dobry i ciekawie napisany polski kryminał, który czyta się jednym tchem.

Ciekawie skonstruowana i wciągająca fabuła, tajemniczy bohaterowie, umiejętnie ukazane i opisane nasze polskie realia.

Mam jednak dwa zastrzeżenia : końcówka mało klarowna i wzbudzająca niedosyt, oraz płytki, dość infantylny i zupełnie niepotrzebny wątek miłosny, od kryminału oczekuję czegoś więcej, ale i tak serdecznie polecam, bo warto tę książkę przeczytać.

ewula | 2014-07-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 01 lipca 2014

W sumie nie będę oryginalna jak napiszę,że,,Uwikłanie"to bardzo dobry kryminał.Wyjątkowość tej książki nie polega tylko na bardzo dobrze prowadzonej intrydze i stworzeniu świetnego bohatera jakim jest Teodor Szacki którym miotają różne rozterki,autor rewelacyjnie nawiązał do działalności SB w PRL-u i jej funkcjonariuszy,którzy do dziś są nie rozliczeni za swoją nadgorliwość.POLECAM!

Alicja | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

"Jakie to podłe.....,że mamy tylko jedno życie, a ono tak szybko nas nuży" ( str 27)
Młody prokurator tak mówi o sobie, w wieku 36 lat jest życiem zmęczony. Pracownik państwowy, niby super mąż (ze skłonnościami do zdrady) niby super ojciec (rzadko ma czas dla swojego dziecka)elegancki, honorowy z poczuciem humoru, z intuicją
i przeczuciami objawiającymi się swędzeniem głowy.Prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci uczestnika terapii . Ciekawa terapia ustawień rodzinnych stworzona przez Hellingera, w której obce osoby odczuwają emocje innych ludzi. Określana jako "doświadczenie na granicy utraty świadomości" (str 53). Sam Hellinger twierdził, że "nie można być nieuwikłanym" (str 77). Nie mamy prawa stawać innym na drodze w dokonywanych przez nich wyborach o życiu i śmierci.
Każdy rozdział zaczyna się przekazem istotnych wiadomości z kraju i świata. Pięknie nakreślony obraz stolicy. Wyraziste postaci uwikłane we wszystko co możliwe. Esbeckie zbrodnie, represjonowanie obywateli za...

Paweł | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Utwór popełniony przez Zygmunta Miłoszewskiego czyta się z dumą, a nawet z pewną wyniosłością. Dlaczego? Dlatego, że utwór ten powstał zapewne na polskiej ziemi, naszej ojczystej! Są w książce polskie nazwy dzielnic Warszawy, polskie nazwiska ( oprócz policjanta Olega) i ogólnie przedstawiona polska mentalność. To jest powód do dumy! Wreszcie śmiało możemy obalić mit, że skandynawskie kryminały są najlepsze. Miłoszewski coś zrodził. Zrodził ducha polskiego kryminału. Sama fabuła utworu jest dobra, ciekawie wprowadza czytelnika w nastrój obserwatora zdarzeń. Nie będę rozwodził się nad samą treścią utworu ( nie będzie spojlera) ale przyznam, że główny bohater Teo jest osobą bardzo ciekawą. Niby taki skromny i oszczędny, a z drugiej strony silny by stawić się ,,Odesbie" w restauracji nie chcąc przyjąć łapówki. Z wielką chęcią sięgnę po kolejne utwory z cyklu ,, Teodor Szacki".

Marago | 2015-04-15
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

"Uwikłanie" Zygmunta Miłoszewskiego to bardzo dobra pozycja. To świetna powieść kryminalna, z szeroko zakrojonym tłem społecznym, obyczajowym i chcąc nie chcąc - politycznym. Charakteryzuje się wartką i ciekawą akcją, wycyzelowanymi i błyskotliwymi dialogami oraz trafnymi spostrzeżeniami. Dowiadujemy się z niej na czym polega teoria "wiedzącego pola" "psychoterapeuty" Berta Hellingera oraz otrzymujemy wiele informacji o metodach działania esbecji w czasach minionych i byłych funkcjonariuszy SB w czasach nam współczesnych. We wszystko to, o czym wspomniałam, uwikłany jest główny bohater powieści - młody prokurator Teodor Szacki, jego współpracownicy i bohaterowie drugoplanowi. Dla ubarwienia Szacki jest uwikłany w romans, a konsekwencje tegoż poznają Państwo kolejnych tomach ("Ziarno prawdy" i "Gniew"). Polecam

deana | 2015-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Wiecie czego żałuję? Żałuję, że jest to ostatnia książka z cyklu o prokuratorze Teodorze Szackim. Żałuję, że czytałam całą trylogię od tyłu. Teraz gdy skończyłam ,,Uwikłanie" chciałabym aby ,,Ziarno Prawdy" i ,,Gniew" były nadal przede mną. I nie chodzi nawet o fabułę, spoilery czy rozwój postaci. Przykro mi rozstawać się z popapraną osobowością Teo.

,,Uwikłanie" to powieść warszawska. I doskonale czuć klimat tej stereotypowej, nielubianej ,,Warszawki" a wewnątrz niej prokurator Teodor Szacki - z jednej strony uważa się, za ostatniego sprawiedliwego, niezłomnego, zawsze broniącego wiernie litery prawa a z drugiej strony marzącego o zdradzaniu żony. Przypadek sprawi, że zostanie uwikłany w sprawę dziwnego zabójstwa. Śledztwo zacznie odsłaniać kolejne warstwy historii sięgającej korzeniami aż do czasów PRLu. A nasz prokurator będzie musiał zweryfikować swoje pojęcie sprawiedliwości.

Kto czytał już Miłoszewskiego wie czego się spodziewać. Będzie gubił się w domysłach o co chodzi w...

Sargento_Garcia | 2014-12-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Przyznam się, że podchodziłem do tej książki z pewna obawą i doza niepewności. Najśmieszniejsze jest jednak to, że kompletnie nie wiem dlaczego tak było.
Książka jest napisana dobrze, postacie są wyraziste i co dla mnie najważniejsze daleko im do nieskazitelnej boskości. Autor porusza wiecznie aktualne w naszym społeczeństwie tematy byłych funkcjonariuszy SB, UB, teczek, agentów i TW. Robi to jednak w sposób ciekawy i wyważony – czytelnik czuje, że pisarz przygotował sobie dobra i obszerną bazę przed rozpoczęciem pracy nad książką.
W moim odczuciu występują tu dwa zgrzyty:
- chwilami przydługie opisy specjalistyczne nie wnoszące prawie nic do akcji, a jedynie uzupełniające bardzo ogólne tło akcji.
- Miłoszewski, jak dla mnie, miejscami zbyt mocno wypaczył (czytaj: uprościł) obraz pracy codziennej prokuratora jak i współpracy Prokuratury z Policją – w życiu niestety nie jest to takie proste, kolorowe i przyjemne.

Ogólnie jednak uznaje książkę za dobrą i z wielką chęcią sięgnę po...

książek: 1919
Strega | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Kilka plusów za:
1. Postać głównego bohatera - prokuratora. Najczęściej mamy policjantów, komisarzy, prywatnych detektywów. Prokurator -miła odmiana.
2. Wątek społeczny, dzięki czemu nasz bohater zyskuje bardziej ludzkie oblicze.
3. Ciekawe korzenie zbrodni z tłem polityczno- historycznym, coś co lubię.
4. Ustawienia hellingerowskie - część osób zna, reszta może się dowiedzieć.
5. Postać zabójcy- trudna do wytypowania.

Minusy? Są, ale dotyczą raczej moich zupelnie subiektywnych odczuć. Nie czepiam się wcale warsztatu pisarskiego autora. Czepiam się prokuratora. Jest irytujący ze swoimi rozterkami miłosnymi, ze znudzeniem życiem i marudzeniem.
Z drugiej strony pewnie taka postać Teodora Szackiego miała być. Wcale nie cukierkowa i idealna, ale zwyczajna, ludzka.

Generalnie czyta się przyjemnie. Na pewno sięgnę po kolejną książkę z Teo, choćby po to, by dowiedzieć się co zmieniło się w jego życiu.

PABLOPAN | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Do "Uwikłania" zabierałem się jak pies do jeża. Książkę kupiłem dawno temu i przekładałem z półki na półkę bez racjonalnego powodu - jakoś mnie odpychała. Znudzony ostatnimi lekturami bałem się, że spotka mnie kolejne rozczarowanie. Z ogromną radością stwierdzam, że spotkało mnie szalenie pozytywne zaskoczenie. Historia jest doskonale napisana, wątek ciekawy, język genialny - same plusy. Miłoszewski bije na głowę większość tak popularnych ostatnio Szwedów, a przy tym książka jest osadzona w polskich realiach, więc bliższa i bardziej interesująca. Na ogromne uznanie zasługują bohaterowie "Uwikłania" - doskonale wykreowani, realni, ludzie z krwi i kości. Teodor Szacki stał się jednym z moich literackich ulubieńców. Nie jest wymuskanym lalusiem, idealnym prokuratorem, ani wzorowym mężem. Ze swoimi słabościami i marzeniami jest prawdziwym facetem, którego czasem życie przerasta, ale robi wszystko, żeby wyjść z twarzą z każdej sytuacji. Miłoszewski porusza też wiele bolesnych wątków...

zobacz kolejne z 12087
Zygmunt Miłoszewski odpowiedział na Wasze pytania!

To ile Miłoszewskiego jest w Szackim? Jak wygląda praca nad fabułą książki i czy istnieje recepta na dobry kryminał? Zapraszamy do lektury wywiadu, który użytkownicy LC przeprowadzili z Zygmuntem Miłoszewskim.

Nieskończona opowieść z Miłoszewskim

Zygmunt Miłoszewski, autor bestsellerowymch kryminałów, po raz kolejny zaprasza czytelników i wielbicieli swojej twórczości do wspólnego pisania. Literacka zabawa będzie nie tylko okazją do zdobycia pisarskiej sławy i chwały, ale i wygrania atrakcyjnych nagród.

Na półkach