Bestie

Tłumaczenie: Rozalya Sasor
Wydawnictwo: Marginesy
LubimyCzytać

„Bestie idą krok dalej w powieściach o wojnie domowej w Hiszpanii. Alzamora – łącząc thriller z kryminałem i powieścią gotycką – sprawia, że w każdym czytelniku, nawet najbardziej sceptycznym, wzbiera przenikliwe uczucie zagrożenia i chłodu, które nie znika nawet po odłożeniu książki”. - Laura De Andrés Creus Barcelona, 1936 rok, początek wojny domowej. Czas, gdy masowo giną księża i ludzie...

- Laura De Andrés Creus

Barcelona, 1936 rok, początek wojny domowej. Czas, gdy masowo giną księża i ludzie przyznający się do bliskości z religią, gdy płoną kościoły, a klasztory rabują antyklerykalne bojówki. W tym chaosie dobrze zorientowany w teologii człowiek twierdzi, że jest wampirem. Barwnie opisuje, jak zabił księdza i chłopca. Śledztwo prowadzi komisarz Gregori Muñoz, człowiek pozbawiony nadziei i złudzeń.

Podczas gdy siostry kapucynki stają się zakładniczkami w klasztorze, a wraz z nimi rzekomo zamordowany biskup Barcelony, człowiek wątpliwej moralności, sędzia i lekarz sądowy tworzą w katakumbach potwora. Bawią się w Boga.

Czas zamętu, czas śmierci. Pomimo licznych przykładów ludzkiej nikczemności, młodziutka nowicjuszka daje Muñozie siłę, by sądzić, że zło da się zwalczyć. Że można pokonać bestię czającą się w człowieku.

Intrygujący okres historyczny, bogata wielowarstwowa proza. Alzamora stawia poważne pytania, ale zachowuje szybkie tempo kryminału.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

Adrian Jeżak | 2018-03-09
Przeczytana: 06 marca 2018

Książka z wyprzedaży. Opis zakłamany a poza techniczną stroną interesującego układu książki, w pewien sposób ciekawi. Policja ugania się za Wampirem i niestety nawet na końcu nie wiemy czy faktycznie był nim fizycznie czy też były to jedynie psychiczne urojenia czarnego charakteru. W całej książce takich postaci jest nie mało. Pierwszym z brzegu jest wysoko postawiony policjant FAI, który jest fizycznie zdeformowany i gardzi ludźmi zdrowymi i ani na moment nie ustępuje z nadużywaniem władzy jakiej daje mu jego stanowisko.
Nie sięgnę po nią drugi raz, niestety albo całe szczęście ;)
Przeczytajcie sami,
Adrian Jeżak

spectator_zm | 2018-03-31
Przeczytana: 30 marca 2018

Książkę tę dostałem w prezencie od córki i nie wypadało jej odłożyć na półkę na nie wiadomo kiedy. Ponieważ nie jest długa, więc rozprawiłem się z nią w dwa dni. Ale czy było warto? Nie wiem. To nie jest mój ulubiony gatunek literacki. Niby thriller gotycki, niby kryminał, ale tak naprawdę opowiada o okrucieństwie wojny domowej w Hiszpanii w 1936 roku. Nie wiadomo też, kim są te tytułowe bestie. Czy rzekomy wampir, który zamordował księdza i małego chłopca? Czy koń-monstrum stworzony na wzór Frankensteina? A może to ludzie ogarnięci rządzą mordu i prześladowań?
Tak czy siak autor nie dał na to jednoznacznej odpowiedzi. Sami musimy sobie odpowiedzieć na to pytanie...
Jak już zaznaczyłem, ta książka to nie moje klimaty, polecam tylko koneserom i lubiącym literaturę pełną niedopowiedzeń i metafor...

monika | 2014-11-19
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 19 listopada 2014

Rok 1936 ogarnięta wojną domową Barcelona, w której prześladowani są przede wszystkim księża, zakonnicy i ludzie związani z kościołem. To tutaj w okrutny sposób zostaje zamordowany ksiądz i siedmioletni chłopczyk, to tutaj biskup uważa się za wampira, który popełnił te zbrodnie a pewien sędzia wraz z lekarzem tworzą potwora na wzór Frankensteina. W tym świecie pełnym zbrodni i chaosu, siostry zakonne są więzione a zakonnicy mordowani. I któż jest większą bestią? wampir, potwór czy człowiek? Jest to pytanie postawione przez Alzamora, niestety odpowiedzi na te pytanie nie znajdziecie tej w książce, sami musicie sobie na nie odpowiedzieć.

Maromira | 2015-03-23
Przeczytana: 18 listopada 2014

Wojna domowa w Hiszpanii dopiero się rozpoczęła, a już ukazuje swoje najgorsze oblicze. W Barcelonie masowo giną ludzie, przyznający się do bliskości z kościołem. To tu zostaje w bestialski sposób zamordowany ksiądz i mały chłopczyk, a jeden z mężczyzn twierdzi, że jest wampirem. To w tym mieście siostry kapucynki stają się zakładniczkami i kartą przetargową pomiędzy walczącymi. Wreszcie to w Barcelonie dwaj mężczyźni bawią się w Boga, tworząc w katakumbach potwora.

„Bestie” to świetny powrót do tradycji powieści gotyckiej. Jest więc wzorowany na Frankensteinie, jest w niej wampir, są też aluzje do Golema. Do tego znakomita narracja, która opisując pozornie normalne, zwyczajne rzeczy, potrafi wgnieść czytelnika w fotel. Jednak „Bestie” to nie tylko powieść gotycka. Mamy w końcu XXI wiek, więc książek, które zaliczałyby się tylko do jednego gatunku praktycznie nie ma. Powieść Alzamora to również kryminał i thriller w najlepszym ich wydaniu.

Sebastià Alzamora to kataloński poeta i...

Kevorkian | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

Opis książki dużo ciekawszy niż sama książka.

Powieść ma moim zdaniem niewykorzystany potencjał - akcja osadzona w burzliwym okresie wojny domowej, eksperymenty a la dr Frankenstein i na dokładkę wampir. Ogólnie mam wrażenie, że wątki horroro-fantastyczne są tylko po to, żeby robić tło dla stwierdzenia "ludzie są większymi potworami". Na dokładkę, książka, chociaż sama w sobie niegruba, wydała mi się jakaś rozlazła, rozwleczona, wątki chaotyczne i przegadane.

Pomysł fajny, wykonanie już niekoniecznie.

bee85 | 2015-03-17
Przeczytana: 15 marca 2015

Akcja powieści rozgrywa się w Barcelonie na początku wojny domowej. Był to dramatyczny rozdział w historii kraju, okres pełen okrucieństwa i prześladowań. I właśnie w tym chaosie na jednej z ulic Barcelony zostają znalezione ciała księdza oraz małego chłopca. Oboje zginęli w podejrzanych okolicznościach, mężczyźnie poderżnięto gardło, a na ciele chłopca widać ślady zębów. Badający zwłoki lekarz sądowy wysuwa nieprawdopodobną hipotezę, że za zbrodnię odpowiada wampir. Tymczasem w barcelońskich katakumbach dwaj mężczyźni bawią się w Boga, powołują do życia niezwykłe stworzenie. Mechanicznego konia stworzonego ze szczątków ludzkich i zwierzęcych - potwora.

Ale kim tak naprawdę są tytułowe bestie? To podstawowe pytanie, które rodzi się podczas lektury. Czy naprawdę są to tajemnicze postacie z legend? A może bestia czai się w każdym człowieku. I dlaczego nad jednymi to wewnętrzne zło przejmuje kontrolę, a drudzy potrafią nad nim zapanować? Sam autor nie daje nam prostej odpowiedzi na...

joly_fh | 2015-02-20
Przeczytana: 18 lutego 2015

Niech nikogo nie zmyli nawiązanie do wampirów i powieści grozy. "Bestie" to przede wszystkim pozycja historyczna, traktująca o wojnie domowej w Hiszpanii i prześladowaniu duchowieństwa. Z wątkiem "wampirycznym", przemykającym gdzieś w tle, ale tylko po to, by pokazać, że prawdziwymi bestiami są ludzie.

Poczytajnia | 2015-06-19

Wojna domowa w Hiszpanii, przez wielu uważana za wstęp do drugiej wojny światowej, była wielokrotnie przerabiana przez literaturę. Pisał o niej Ernest Hemingway już w 1940 roku. Mowa o powieści „Komu bije dzwon”, w której autor pokazuje wpływ okrucieństw wojennych na psychikę człowieka. Z kolei w książce w „Hołdzie Katalonii” George Orwell demaskował faktyczne działania stalinowców, którzy zwalczali rewolucję. Dokładnie opisał także wydarzenia z maja 1937 roku. Natomiast „Uśpiony głos” to tytuł powieści Dulce Chacón, która opowiada o zdarzeniach tuż po wojnie, ale będących jej bezpośrednimi reperkusjami. Niezwykłość książki Chacón polega na tym, że autorka oddała w niej głos kobietom i to właśnie z ich perspektywy patrzymy na wojenne wydarzenia. Za sprawą lektury „Bestii” Sebastia Alzamory mam okazję po raz kolejny przyjrzeć się, jak temat hiszpańskiej wojny został pokazany w literaturze.

Więcej w linku:

Leszy | 2018-01-28

Wciąga,łatwo się czyta ale w sumie słabiutka...duży zawód;/

Marek | 2019-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2019