Na własną rękę

Tłumaczenie: Andrzej Niewiadomski
Cykl: Arkadij Renko (tom 8)
Wydawnictwo: Albatros
Tatiana: An Arkady Renko Novel
Tomek

Kultowy inspektor Arkadij Renko przetrwał przemianę Związku Radzieckiego w „nową” Rosję. Ale tylko po to, by się przekonać, że właściwie nic się zmieniło. Dziennikarka śledcza Tatiana Pietrowna od lat balansuje na linie, narażając się Kremlowi i rosyjskim oligarchom. Lista ludzi, którzy mogliby skorzystać na jej śmierci, jest długa. A jednak kiedy Tatiana wypada z balkonu swojego mieszkania,...

Dziennikarka śledcza Tatiana Pietrowna od lat balansuje na linie, narażając się Kremlowi i rosyjskim oligarchom. Lista ludzi, którzy mogliby skorzystać na jej śmierci, jest długa. A jednak kiedy Tatiana wypada z balkonu swojego mieszkania, policja uznaje to za samobójstwo i zamyka sprawę.
Tylko Arkadij Renko nie wierzy w taką wersję zdarzeń i wbrew przełożonym prowadzi dochodzenie na własną rękę.

Tylko czy w skorumpowanej Rosji uczciwy policjant ma szansę wymierzyć sprawiedliwość?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Krzysztof | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Współczesna Rosja, świetnie oddana przez autora nie nadrobi kiepskiej fabuły, która powinna bardziej zszokować i wzbudzić większe emocje. Nośny temat, ,,samobójstwo" znane dziennikarki i śledztwo, które ujawni prawdę. Szkoda, że autor poszedł na skróty i zamiast zafundować nam obszerny portret Rosji i mechanizmów tamtejszej władzy, służb i oligarchii, skupił się bardziej na akcji i szybszym tempie powieści. Szkoda bo Na własną rękę miała duży potencjał.

almos | 2015-07-13
Przeczytana: 07 lipca 2015

Kolejny tom przygód moskiewskiego oficera śledczego - Arkadija Renko, nie zawodzi. Tym razem Renko działa jak samotny rycerz we współczesnej Rosji z jej skorumpowaniem, przemocą, rozwarstwieniem materialnym i beznadzieją. Ale daje radę. Książka napisana jest w konwencji czarnego kryminału; ten schemat sprawdza się zaskakująco dobrze w rosyjskich realiach.

Martin Cruz Smith to zachodni autor, który od lat z powodzeniem pisze realistyczne kryminały dziejące się w Rosji. To rzadki przypadek, bo z reguły zachodni pisarze wypisują na temat naszego wschodniego sąsiada wielkie fantazje i bzdury.

W tej książce, już kolejnej w serii z moskiewskim oficerem milicji Arkadijem Renko w roli głównej, mamy sprawę znanej dziennikarki śledczej, która wyskoczyła przez balkon. Oficjalnie to samobójstwo, ale Renko podejrzewa zabójstwo, i drąży sprawę na własną rękę. Tropy prowadzą do Kaliningradu, gdzie zresztą zdarzyło się inne morderstwo.

Renko pracuje w warunkach trudnych: niekompetentni i...

tajemniczeksiazki | 2016-01-12

Tatiana Pietrowna to czołowa rosyjska dziennikarka. Pod wieloma względami różni się ona jednak od swoich kolegów z branży. Przede wszystkim jest bezkompromisowa i bardzo krytyczna - w szczególności, gdy w grę wchodzi polityka, a jak wiadomo to słowo w Rosji oznacza bezwzględne poddanie się i bezkrytyczność względem panującej władzy.
Jej walka z niesprawiedliwością ma jednak swój kres... Pewnego ranka jej ciało zostaje znalezione pod jej domem... Sprawa w szybkim czasie zostaje jednak zamknięta z krótką adnotacją "Samobójstwo ".
Z faktem tym nie może pogodzić się inspektor Arkadij Renko, który rozpoczyna osobiste śledztwo.
Jednakże - czy w państwie tak bardzo skorumpowanym i poddanym władzy ktokolwiek jest w stanie dowieść prawdy?
Czy w państwie, w którym inwigilacja w życie obywatela to normalka można w ogóle przeprowadzić własne śledztwo?
A może Rosja pokaże swoje nowe - nieznane dotąd oblicze?

"Na własną rękę " to kolejna pozycja Martina C. Smith'a znanego wcześniej m.in. z...

PapierowyTygrys | 2016-04-30

Typowy Cruz z ostatnich lat.
Fenomenalne wyczucie rosyjskości. Nie pojmuję, jakim sposobem człowiek z Ameryki, choćby nie wiem ile czasu spędzał w Rosji, potrafi tak świetnie zrozumieć wschodnioeuropejskie realia. Bardzo to wszystko naturalne, bardzo autentyczne, pozbawione dystansu i zdziwienia. Takie pisane od wewnątrz. Nie tak, jak pisałby najlepszy nawet reporter. Wydaje się, że Rosjanie to dla autora „my”, nie „oni”. Krótko mówiąc, czyta się Cruz’a, jakby czytało się Rosjanina z krwi i kości. I nie chodzi tylko o politykę, gospodarkę, problemy społeczne, nawet nie o obyczaje. Gość umie perfekcyjnie wczuć się w słowiańską duszę, ot co. Jego bohaterowie kochają i piją naprawdę po rosyjsku. Ba, po rosyjsku grają w szachy i piszą wiersze. Absolutnie niezwykłe.
Literacko genialne. Podstawowe pisarskie przykazanie „pokaż, nie opisuj” w wydaniu modelowym. Obraz po obrazie, i jeszcze jeden i jeszcze kolejny. Przepływają gładko, naturalnie, bez zgrzytów. Czytelnik bez trudu domyśla...

Marczewek | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Końcem grudnia wróciła mi chęć na czytanie, więc trzeba kuć żelazo póki gorące.
Bardzo lubię serię z Arkadijem Renko, każdy kolejny tom cieszy, ale w dalszym ciągu trzeba czekać aż wydawnictwo zasypie powstałą lukę wydawniczą.
Po dość kiepskim poprzednim tomie, najnowsza część jest dużo lepsza.
Niepokorny Rernko, postanawia zająć się "oczywistym samobójstwem" niepokornej dziennikarki, która nastąpiła na odcisk chyba wszystkim, którzy mogliby wykręcić się od morderstwa. Wystarczy dodać do tego morderstwo znanego gangstera, i zaczyna robić się ciekawie.

Może nie jest po poziom Zony czy Parku Gorkiego, ale książka jest warta przeczytania. Głównie ze względu na akcję w Rosji, co nie jest często spotykane. Oklepana Ameryka z policjantami machającymi gnatami co drugą stronę, czy Anglia w której policjant nie nosi broni, może się w końcu znudzić.

Arkady Renko w sumie trochę takiego anglika przypomina. Swój pistolet trzyma w sejfie w domu, a naboje ma poukrywane w biblioteczce.
Nie...

Judyta-judithreads | 2016-01-24

Moje pierwsze spotkanie z inspektorem Arkadijem Renko i muszę przyznać, że dopiero po przeczytaniu tej pozycji dowiedziałam się, że jest to kolejna część jego przygód.
Można więc powiedzieć, że zaczęłam od końca ;)
Mimo, że od końca to książka przypadła mi do gustu.
Komisarz Renko sam na własną rękę próbuje rozwikłać zagadkową śmierć, czołowej rosyjskiej dziennikarki, która według oficjalnych ustaleń popełniła samobójstwo.
Wszystko jednak wskazuje na zabójstwo, które ktoś chce sprytnie ukryć, czy komisarzowi uda się rozwikłać tajemnicę śmierci i komu będzie mógł zaufać?
Całkiem przyjemna lektura na wolne popołudnia :)

Books_Culture | 2015-05-02
Przeczytana: 02 maja 2015

Czy niewygodna dla Kremla dziennikarka sama wypadła z balkonu?

Tatiana Pietrowna jest dziennikarką jakich mało – przedstawia wydarzenia w sposób prawdziwy, nie dodaje swoich fantazji lub kłamstw, aby upiększyć tekst i wzbudzić powszechne zainteresowanie. Zajmuje się tylko prawdą, niewygodną dla wielu ludzi, którzy są niebezpieczni. Każdy zbyt węszący dziennikarz, prędzej czy później jest zamiatany pod dywan. Rozgłos nie jest potrzebny, w szczególności, gdy chodzi o brudne interesy – a tych na rynku rosyjskiej mafii nie brakuje…
Tatiana wypada z balkonu swojego mieszkania, policja uznaje to za samobójstwo i zamyka sprawę.. Jednak nie wszyscy w to wierzą, bo dlaczego osoba tak pochłonięta swoją pracą, dążąca do sprawiedliwości i uczciwości miałaby z własnej woli zaprzepaścić wszystko do czego dotarła?

„Czasami trudno powiedzieć, gdzie kończy się zbrodnia, a zaczyna się kara.”

Arkadij Renko, śledczy moskiewskiej policji, nie jest przekonany co do samobójstwa dziennikarki....

kasia | 2017-09-20

Trochę mnie zawiodła ta książka. O ile początek był ciekawy i obiecujący, o tyle później było już trochę słabiej. Mam wrażenie, że w pewnym momencie autor jakby zaczął gonić (nie wiem, może terminy?), akcja przyspieszyła, zapominając o pewnych poruszonych wątkach. Szkoda, bo można było więcej wyciągnąć z tej książki, potencjał był.

Na plus fajny główny bohater, Renko - człowiek z krwi i kości. No i ten ch**owy Wiktor -szkoda, że było go tak mało :)

Arek Mazur | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Podobała mi się, sporo o realiach życia w Rosji, taka fikcja oparta na faktach :-)

MagdaM | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Na okładce czytam: Kultowy inspektor Arkadij Renko... Kultowy? Dla mnie na pewno nie jest kultową postacią. Pierwszy raz w życiu o nim w ogóle słyszę, ale nieczęsto czytam kryminały. Raczej rzadko. Sporadycznie. Jak to z dobrymi książkami często bywa, w moje ręce trafiła zupełnie przypadkiem. Wzięłam pierwszą lepszą książkę z siostrzanej półki. Miała uprzyjemnić mi podróż z Polski do domu. Szybko się okazało, że przebrnięcie przez pierwsze strony w takich a nie innych warunkach jest niemalże niemożliwe a ciężki specyficzny klimat Rosji wcale w tym nie pomaga. Wtedy Na własną rękę zastąpiłam niezbyt ambitnym romansem, ale o tym może nie tutaj.

W domu, na spokojnie, do lektury wróciłam. Gdy udało mi się przeczytać pierwsze kilka rozdziałów, nagle nic już nie przeszkadzało w czytaniu. Ludzkie głosy w środkach komunikacji zniknęły, brak obiadu nie stanowił problemu. Ba! nawet w pracy, swoją pracę wykonałam tak szybko, że jeszcze zostało mi półtorej godziny na czytanie. Ostatnie...