Liori

Novae Res
2014-10-30
2014-10-30

ZAPRASZAM

Kiedy sięgam po książkę dla dzieci, oczekuję, iż będzie ona prosta w odbiorze, zabawna, a przede wszystkim dydaktyczna i szalenie wciągająca. Napisanie historii przeznaczonej najmłodszym czytelnikom jest nie lada wyzwaniem - w końcu to właśnie w tym wieku rozpoczynamy kreowanie naszych osobowości i pierwszych systemów wartości. Czy Annie Anton udało się sprostać temu zadaniu?

Autorka przenosi nas na planetę San-Dok, która znajduje się w układzie słonecznym Mirmars. Pewnego dnia wokół królewny Liori Chri pojawia się tajemniczy dym, a ona sama zmienia się nie do poznania. Na jaw wychodzi, że nieprzyjaźni Mackoczułkowie maczali w tym swoje palce (ewentualnie czułki)...

Opis z tyłu okładki brzmi zachęcająco, jednak nie do końca sprawdza się w praktyce. Wydawnictwo wymieniło mnóstwo zalet książki - zalet, które niby są, ale jednak ich nie ma. Możemy przeczytać, iż w Liori spotkamy między innymi niesamowite stworzenia i wartką akcję, aczkolwiek w rzeczywistości to zdecydowanie za duże słowa. Ciężko to wytłumaczyć w sposób unikający masła maślanego, jednak spróbuję. W lekturze, owszem, sporo się dzieje, ale nazwanie tej akcji ,,wartką" to przesada; znajdziemy w Liori fantastyczne stworzenia - tak, ale one nie intrygują i nie porywają w inny świat; natomiast morały są tak skrzętnie ukryte, że niemal się ich nie dostrzega.

Zyskanie uwagi dziecka graniczy z cudem. Musi wydarzyć się coś aż nadto ciekawego, aby to małe stworzenie zatrzymało się choć na moment. Obawiam się, iż Anna Anton nie podołała temu wyzwaniu, gdyż nawet ja męczyłam się z Liori, liczącą sobie zaledwie 95 stron. Pisarka nie stworzyła interesującej przygody, która miała przenieść czytelnika w zupełnie inną krainę, lecz mdłą opowiastkę bez cienia wyjątkowości.

Opis wydawnictwa obiecywał osobliwą i fascynującą historię science fiction, niestety - były to wyłącznie puste słowa bez odzwierciedlenia w realnym świecie. Na rynku znajdziecie masę innych, bardziej zajmujących pozycji z literatury dziecięcej, dlatego zupełnie nie polecam Wam Liori autorstwa Anny Anton.

ZAPRASZAM

Od wieków ludzie tworzyli opowieści o innych, nieodkrytych światach. Zawsze żyły tam istoty niezwykłe, bo ludzka wyobraźnia pod tym względem nie miała ograniczeń. Wielkim rozczarowaniem, było odkrycie Ameryki z ludźmi takimi jak my. Zabrakło istot goszczących w wielu legendach. Ową potrzebę tworzenia niezwykłych światów przeniesiono w kosmos: nowa technologia, a jednocześnie wiele rzeczy bohaterowie robią tak jakby żyli w średniowieczu bez masy wynalazków.
Tak jest i w przypadku świata w książce Anny Anton „Liori”, w której księżniczka ma przemakalne suknie, a do tego chce naprawiać stare podarte (jakże nam już obce jest to podejście),ale za to istnieją statki kosmiczne, dzięki którym można przemieszczać się między planetami. Jak to w życiu bywa są istoty dobre i przyjazne oraz te złe, które porywają księżniczkę tuż przed ślubem, a na jej miejsce zostawiają przepoczwarzonego Mackoczułka, który ma poślubić księcia z innej planety.
Historia jest bardzo prosta i toczy się wokół próby odzyskania Liori. Nie zabraknie też pościgu, przy którym ciągle nasuwało mi się pytanie: skoro mają taką dobrą technologię to, dlaczego ścigający nie potrafią wezwać wsparcia.
Prosta akcja i przewidywalne zakończenie powodują, że jest to książka dobra dla dzieci w wieku szkolnym. Młodzież może się już przy niej nudzić. Ze względu na odbiorcę czcionka powinna być nieco większa, ale myślę, że już w trzeciej klasie szkoły podstawowej nie będzie ona przeszkadzała. Jedynym błędem jest zaklasyfikowanie jej do sf, bo przy klasyfikacji jako książka dla dzieci zyskała, by lepsze oceny. Ja z tej perspektywy ją oceniam, przez co mogę ją polecić. W przeciwieństwie do wielu bajek (zwłaszcza tych braci Grimm w oryginale) krwi tu niewiele (jedno bagienno-rzeczne zwierzę ugryzie księżniczkę). Dzieci lubią takie proste historie, w których akcja toczy się wokół pościgu lub ucieczki, a do tego biorą w nich udział niezwykłe istotki jak z baśni.

Napisanie książki z gatunku scince fiction, nie jest łatwe. Stworzenie historii, która zaciekawi czytelników, jest jeszcze trudniejsze. Tak więc jak wyszła ta próba autorce książki "Liori".

Liori księżniczka zostaje porwana, na jej ratunek ruszają małe istotki w blaszanym statku, wyglądem przypominającym czaplę. Jednak wyprawa ratunkowa nie całkiem idzie zgodnie z planem...

Czy Liori wróci do domu i poślubi księcia?

Na wstępie wspomnę, że jest to to historia przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Dodatkowo jest bardzo prosta, nie ma wielu zwrotów akcji, a całość skupia się na kilku bohaterach, którzy ratują księżniczkę lub pragną ją schwytać.

Trudno jest mi napisać coś więcej na temat tej książeczki, która ma niespełna sto stron, bo tak naprawdę nie ma o czym pisać.
Treść poznałam w ciągu godziny, w żaden sposób mnie nie zaciekawiła, a do zachwytu jej daleko. Autorka potrafi barwnie tworzyć opisy, jednak nawet dzięki nim moja wyobraźnia nie chciała pracować.

Być może dzieci docenią książeczkę troszeczke lepiej, jednak dla dorosłego czytelnika nie ma ona nic, czym mogła by kusić, zachęcać do sięgnięcia po nią.

Jeśli chodzi o styl autorki pisze lekko, miękko, czytanie jest szybkie, nie męczy. Potrafi tworzyć ciekawe opisy. Niestety pędzi z akcją, która jest dość dobrze skonstruowana, to jednak ma się mętlik w głowie. Bohaterowie są słabo wykreowani, mogę rzec, ze są nudni i bezbarwni.

Z przykrością to stwierdzam, ale oprócz pióra autorki nic mi się nie podobało w treści książki "Liori" . Historia jest dla najmłodszych czytelników, tak więc być może im bardziej przypadnie do gustu, aczkolwiek wątpię. Opisana przygoda za mało zaciekawia, nudzi przez większość czasu.

• Temat: Ilustrowane
  • 2015