Big data. Rewolucja, która zmieni nasze myślenie, pracę i życie.

Tłumaczenie: Michał Głatki
Wydawnictwo: MT Biznes
BIG DATA: A Revolution That Will Transform How We Live, Work, and Think
biznes, finanse
Freja78

Jak sieci handlowe przewidują ciążę klientek, by móc odpowiednio spersonalizować oferty? Dlaczego sprzedawcy używanych samochodów powinni polubić kolor pomarańczowy? Co robić, by zawsze korzystnie kupować bilety lotnicze? Na te i wiele podobnych pytań odpowiada książka Big Data, która otwiera nam oczy na marketingowy (ale nie tylko!) potencjał danych. Jak? Otóż wspólnym mianownikiem odpowiedzi...

Na te i wiele podobnych pytań odpowiada książka Big Data, która otwiera nam oczy na marketingowy (ale nie tylko!) potencjał danych. Jak? Otóż wspólnym mianownikiem odpowiedzi na zadane powyżej pytania są dane, których w epoce internetu i informacji przybywa wciąż w niesamowitym tempie (warto zaznaczyć, że autorzy książki to Victor Mayer-Schönberger,profesor Oxford Internet Institute, oraz dziennikarz ekonomiczny Kenneth Cukier – książka zawiera więc porcję solidnej wiedzy, a jednocześnie jest wartko napisana i ciekawa).

Skąd tytuł Big Data? Bo chodzi o ogromne ilości otaczających nas danych, których analiza prowadzi do nowej wiedzy.

Dane są wszędzie, w niespotykanych ilościach. Pozornie, ale tylko pozornie, tworzą szum informacyjny, jeden wielki elektroniczny śmietnik. Wydaje się, że jest ich gigantyczny nadmiar.

Weźmy tylko te najbardziej oczywiste źródła danych. Jak czytamy w Big Dacie, Google przetwarza codziennie niewyobrażalną liczbę ponad 24 petabajtów danych. Facebook co godzinę dostaje do przetworzenia ponad 10 milionów nowych fotografii, a jego użytkownicy każdego dnia klikają na przycisk „lubię to” lub komentują coś prawie trzy miliardy razy, informując mimowolnie świat o swoich preferencjach. 800 milionów użytkowników serwisu YouTube co sekundę dodaje godzinę nowych filmów. Liczba wiadomości na Twitterze rośnie co roku o około 200 procent.

Autorzy Big Daty pokazują, że wystarczy mieć wiedzę i odpowiednie narzędzia, by móc poddać dane analizie, zbadać korelacje między nimi i dowiedzieć się wszystkiego o wszystkim.Dane mogą wtedy pomóc zmieniać świat, a także – same zmienić się w złoto.

źródło opisu: Wydawnictwo MT Biznes 2014 r.

źródło okładki: Wydawnictwo MT Biznes

Qulturasłowa | 2015-03-05
Przeczytana: 05 marca 2015

Żyjemy w świecie nowych technologii, a postęp wymusza nieustanne zmiany, zarówno w sferze działania, jak i myślenia. Na rynku pojawiają się miliony nowych produktów, każdego dnia upadają setki firm, które nie są w stanie dorównać konkurencji bądź też zaspokoić potrzeb coraz bardziej wymagających klientów. Dlatego też, jeśli chcemy odnaleźć się w tym gąszczu informacji nas otaczających, jeśli nie chcemy, by technologia stała się naszą zgubą, konieczne jest przyznanie i akceptacja faktu, iż jesteśmy częścią społeczeństwa informacyjnego. Konieczne jest tym samym dostrzeżenie fenomenu, jakim jest big data.
Czym jednak jest dokładnie to tajemniczo brzmiące określenie? Big data nie ma precyzyjnej definicji, bowiem w czasach gwałtownego postępu i przetwarzania miliardów informacji w każdej minucie, żadna definicja nie może taka być. Jednak podejmując próbę przybliżenia zjawiska można stwierdzić, że big data jest zdolnością społeczeństwa do korzystania z dostępnych informacji w taki...

Freja78 | 2014-10-06
Przeczytana: 16 września 2014

Termin „big data” odnosi się do umiejętności przetwarzania dużych ilości informacji, ich błyskawicznej analizy i wyciągania odkrywczych wniosków. To nowe podejście może przekształcić niezliczone zjawiska – od cen biletów lotniczych po treść milionów książek – w dającą się przeszukiwać formę i wykorzystać komputery do odkrycia zależności, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

W książce „Big data. Rewolucja, która zmieni nasze myślenie, pracę i życie” dwaj eksperci wyjaśniają, czym jest big data, jak zmieni nasze życie i co możemy zrobić, by uchronić się przed związanym z tym zjawiskiem niebezpieczeństwem.

Patryk Wójcik | 2017-03-27
Przeczytana: 24 marca 2017

Bardo ciekawa książka. Wiele przykładów, które są związane z danymi, ale jeszcze przed era wielkiej komputeryzacji. Książka ciekawie przedstawia zagadnienia związane z nowym podejściem do informacji. Dla wielu osób, informacje z tej książki mogą być szokujące. Mimo tego, że napisana została kilka lat temu, jest to wartościowa pozycja na temat Big Data.

felipee86 | 2016-07-27
Przeczytana: 27 listopada 2015

Tytuł obowiązkowy.
Książka bardzo ciekawa. Można z niej wyczytać kilka (kilkanaście) ciekawostek związanych z Big Data (dość aktualne). Niemniej z pewnością jej słabą stroną jest poruszanie tematu jedynie na powierzchni i nie zagłębianie się w niego - co sprawia, że momentami czyta się ją raczej jak wydawnictwo popularno naukowe. Zachęcam do przeczytania - dla mnie tytuł obowiązkowy.

Odzio | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Bardzo dobra książka, opisująca otaczający nas świat danych. Danych które pozostawiamy po swoich działaniach w sieci, wykorzystaniu karty kredytowej czy urządzenia GPS zainstalowanego w naszym smartfonie.
Autorzy podają przykłady jak można za prząść dane do ciężkiej pracy i wycisnąć z nich informacje, o jakich nam się nie śniło.
Obróbka danych to też wiele zagrożeń. Ograniczanie swobód obywatelskich, brak anonimowości, a w ekstremalnych przypadkach odpowiedzialność za czyny, których się nie zrobiło, ale nasz profil sugeruje, że jest duże prawdopodobieństwo iż możemy wejść w konflikt z prawem.... Naprawdę warto przeczytać, aby lepiej zrozumieć, jak firmy takie jak google, facebook czy linkedin zarabiają pieniądze na naszych danych.....

Łukasz Czechowski | 2017-02-04
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 04 lutego 2017

Książka ciekawa, fajnie wykorzystuje przykłady z prawdziwego życia, ale to nie jest naukowe opracowanie czym BD jest. Bardziej taka BD dla opornych, z publicystycznym podejściem.

dprzeczek | 2018-06-04
Vtekm | 2018-05-15