rozwińzwiń

Big data. Rewolucja, która zmieni nasze myślenie, pracę i życie.

Okładka książki Big data. Rewolucja, która zmieni nasze myślenie, pracę i życie. Kenneth Cukier, Victor Mayer-Schonberger
Okładka książki Big data. Rewolucja, która zmieni nasze myślenie, pracę i życie.
Kenneth CukierVictor Mayer-Schonberger Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
BIG DATA: A Revolution That Will Transform How We Live, Work, and Think
Wydawnictwo:
MT Biznes
Data wydania:
2014-09-10
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-10
Data 1. wydania:
2013-01-01
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377465158
Tłumacz:
Michał Głatki
Tagi:
Big Data dane data science analiza danych informatyka
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Big data. Rewolucja, która zmieni nasze myślenie, pracę i życie. Kenneth Cukier, Victor Mayer-Schonberger
Ocena 6,0
Big data. Rewo... Kenneth Cukier, Vic...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
115 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
685
525

Na półkach:

Z poprawką, że to już stareńka książka, a w dziedzinie big data nawet jeden rok to obecnie epoka. Przyznać jednak należy, że była to jedna z pierwszych książek w tej tematyce wydana po polsku, napisana prosto i przystępnie, bez epatowania specjalistycznym żargonem, bardzo obrazowa i świetnie wprowadzająca do dziedziny, która faktycznie przemodelowała wiele obszarów naszego życia.

Z poprawką, że to już stareńka książka, a w dziedzinie big data nawet jeden rok to obecnie epoka. Przyznać jednak należy, że była to jedna z pierwszych książek w tej tematyce wydana po polsku, napisana prosto i przystępnie, bez epatowania specjalistycznym żargonem, bardzo obrazowa i świetnie wprowadzająca do dziedziny, która faktycznie przemodelowała wiele obszarów naszego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
217
215

Na półkach:

Książka jest dobra, choć nieco się zestarzała, nie zliczę ile razy czytałam o tacie dziewczyny, której ciążę odkrył sklep target.
W kazym razie liczba zdań mówiących o tym że korelacja >przczynowość jest PRZERAŻAJĄCA. Wszystkie szurie na tym bazują. Nie, korelacja to korelacja i nie można w żaden sosób stawiać jej ponad przyczynowością, a nawet z nią porównywać. Litości! Gdzie jest Janina Bąk? Janino, spuść im wszystkim manto!

Książka jest dobra, choć nieco się zestarzała, nie zliczę ile razy czytałam o tacie dziewczyny, której ciążę odkrył sklep target.
W kazym razie liczba zdań mówiących o tym że korelacja >przczynowość jest PRZERAŻAJĄCA. Wszystkie szurie na tym bazują. Nie, korelacja to korelacja i nie można w żaden sosób stawiać jej ponad przyczynowością, a nawet z nią porównywać. Litości!...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3762
3704

Na półkach:

Dziewięć lat później, zastraszająco prawdziwe, a mała jest o tym wiedza.

Dziewięć lat później, zastraszająco prawdziwe, a mała jest o tym wiedza.

Pokaż mimo to

avatar
836
554

Na półkach: , ,

9 lat. Tyle czasu minęło od wydania książki BIG DATA A Revolution That Will Transform How We Live, Work and Think. Książka ta miała za zadanie przybliżyć “najgorętszy” trend czasów – wykorzystywanie dużych zbiorów danych, tzw. big data, do kreowania insightów konsumenckich.

Dziewięć lat to kupa czasu, szczególnie dla szybko rozwijającej się technologii. Zresztą już pierwsze zdania tej książki przypominają, że wiele się w tych latach wydarzyło. Autorzy wspominają w nich 2009 rok i epidemię świńskiej grypy. Cukier i Mayer-Schönberger piszą, że big data ułatwiały wtedy lokalizowanie centrów zakażeń poprzez analizę wyszukiwań w Google fraz związanych z objawami i nanoszenie ich na mapy. Piszą też, że w razie kolejnej epidemii, możliwości analizy danych będą jeszcze większe.

Dzisiaj, w 2022 roku, wiadomo już, że częściowo mieli rację. Pandemia Covid-19 udowodniła, że big data może o wiele więcej i inaczej, niż w 2009 roku. Ale nie sprawdziły się ich teorie, że ta wiedza zapobiegnie jej rozprzestrzenianiu. Ludzie są tylko ludźmi.

📊 9 lat to wieki

Książka Big Data została wydana w 2013 roku i generalnie słabo się zestarzała, ale jest w niej kilka ciekawych informacji. Np. historie o pierwszych wielkich zbiorach danych – spisach ludności i tym, jak sobie z nimi radzono. Generalnie nie radzono. Analiza informacji trwała po 10 lat i więcej. Dopiero wprowadzenie pierwszych kalkulatorów pomogło i obniżyło czas do 5 lat.

Ale nie samo radzenie sobie z przetwarzaniem informacjami było i jest najważniejsze, a ich ocena. Dlatego sporo jest też ciekawostek na temat statystyki i grup reprezentatywnych, na podstawie których można było wyciągać trafne wnioski z niewielkim błędem.

Po co więc zbierać big data, skoro wystarczy przebadać grupę reprezentatywną i użyć statystyki? Autorzy przekonują, że dzięki temu obraz staje się bardziej pogłębiony i widać w nim więcej szczegółów.

Zresztą jest wiele innych “zdobyczy”, które były możliwe dzięki big data i machine learning, np. translatory, czy analizatory stylistyczne jak w wordzie, czy dokumentach Google.

📊 Mess in mess out

Znam zasadę „mess in mess out” i sądziłam, że dotyczy to także big data. Okazuje się jednak, że jest to błędne podejście w przypadku dużych zbiorów danych. Specjaliści uznali, ze „messiness” jest nie tylko nieuniknione, ale także niezbędne.

Bo świat jest nieidealny i dzięki przyjęciu tej niedoskonałości o wiele lepiej go rozumiemy. Nawet jeśli mamy pewien % niedokładności, to on nie wpływa na poprawność insightów. Oraz ta nieidealność danych może być zarządzana, jeśli się ją właściwie zaplanuje.

📊 Korelacja a nie przyczynowość

Autorzy tłumaczą też, że big data może powiedzieć co, ale nie powie dlaczego, ale to i tak będzie wystarczające. Nie będziemy potrzebowali wiedzieć, jak coś działa, bo będziemy wiedzieli, że działa.

Sugerują, że kończy się era stawiania hipotez i ich obalania, a zaczyna epoka, gdzie teorie nie będą już potrzebne, bo danych będzie ich tak dużo, że będą mówić same za siebie. Przekonują też, że do działania i podejmowania decyzji wystarczy wiedza o korelacjach, szukanie przyczynowości nie będzie już potrzebne. Choć co do tego sami chyba nie są przekonani, bo później z kolei piszą, że stawianie hipotez leży w naturze człowieka.

📊 Przeszłość o przyszłości

Książka przewiduje też pewne trendy, np. zauważa ruchy antyszczepionkowe, czy wykorzystanie danych do personalizacji i różnych funkcji (np. ustawienia fotela w aucie do systemów antykradzieżowych).

Autorzy wyjaśniają też datafikację, czyli proces przerabiania informacji na dane, które później można wykorzystać do wyciągania wniosków. Jarają się także ilością danych kwantyfikowalnych z Facebooka. Nie wiedzą jeszcze o Cambridge Analytica. Książka została napisana także przed RODO, które m.in. zabrania zbierać dane „na wszelki wypadek”. Przynajmniej w teorii.

📊 Big data w 2013 roku

Trochę mnie irytował amerykański styl narracji, np. powtarzanie po kilka razy tych samych informacji, żeby na pewno każdy zrozumiał końcowe wnioski. Momentami też przysypiałam. Czytałam tę książkę po angielsku, do tego styl autorów nie ułatwiał zadania. Długie zdania i dużo technikaliów wpłynęły na ogólne znużenie.

Męczyło mnie też czytanie o czymś, co dla mnie już się wydarzyło, a autorzy dopiero to wtedy odkrywali, np. gdy opisują rynkową wartość Facebooka i informacji. Tymczasem w 2022, FB już czasy świetności ma za sobą, a jakieś inne wymienione startupy, należą już do „zamierzchłej” przeszłości i dzisiaj w większości już nikt o nich nie pamięta.

Autorzy przytaczają też case sieci Target z 2011 roku, o nastolatce w ciąży, której ojciec robi aferę o newslettery. Tymczasem ta opowiedziana przez Duhigga historia nie jest prawdziwa. Reporter wymyślił ją na potrzeby wyjaśnienia, jak działa big data. Natomiast autorzy tej książki chyba o tym nie wiedzą.

📊 Odkrycie czy zagrożenie

Niby na końcu jest rozdział o zagrożeniach i ryzykach płynących z big data, to jednak mam wrażenie, że autorzy podchodzili do tego zbyt lekko. Piszą np. że “no są zagrożenia, ale za to będziemy mogli zmniejszać przestepczność”. Albo, że “no ok, im więcej i danych tym większe możliwości deanimizacji, ale nie ma się o co ciskać, bo w sumie to te dane i tak już ktoś zebrał, zapisał oraz skwantyfikował i pewnie ich kiedyś użyje”, więc w sumie to jakby się już wydarzyło. Nie podoba mi się takie podejście.

Autorzy podkreślali aspekty, które na razie okazały się nie do końca prawdziwe. Np. wielokrotnie wspominają o tym, że na ocenę ludzi będą wpływać prognozy zachowania, a nie ich faktyczne czyny. O ile się orientuję, to systemy tak nie działają.

Książka Cukiera i Mayer-Schönbergera niewątpliwie zawiera kilka ciekawych informacji. Niestety z dzisiejszej perspektywy wydaje się ona boleśnie niewystarczająca. Okazuje się, że książki o technologii bardzo szybko (i źle) się starzeją. Myślę, że jeśli ktoś interesuje się tą tematyką, to powinien sięgnąć po coś w tym temacie, co zostało napisane relatywnie niedawno.

9 lat. Tyle czasu minęło od wydania książki BIG DATA A Revolution That Will Transform How We Live, Work and Think. Książka ta miała za zadanie przybliżyć “najgorętszy” trend czasów – wykorzystywanie dużych zbiorów danych, tzw. big data, do kreowania insightów konsumenckich.

Dziewięć lat to kupa czasu, szczególnie dla szybko rozwijającej się technologii. Zresztą już...

więcej Pokaż mimo to

avatar
126
96

Na półkach:

Bardzo ciekawa książka, napisana bardzo przystępnym stylem, można powiedzieć dla laika, ale poruszane problemy wcale takie trywialne nie są, zwłaszcza że dotyczą naszego obecnego życia.
Autorzy podają bardzo ciekawe przykłady jak transformacja IT wpływa na biznes i nasze codzienne życie, mimo tego że książka ma już kilka lat i wydawało by się, że w takim dynamicznym świecie IT to już prehistoria, ale książka nie jest archaiczna, ponieważ autorzy próbują uchwycić istotę tej transakcji a nie opisują jakieś szczegóły wyrwane z kontekstu.
Osobiście zainteresowało mnie ich spojrzenie na sztuczną inteligencje (AI) i uwaga autorów na temat tego, że algorytmy "rozumują" szukając korelacji a nie przyczynowości, co często wypacza predykcje AI, w stosunku do ludzkiej rzeczywistości, dlatego z algorytmów trzeba korzystać umiejętnie, z umiarem i przede wszystkim z ludzką głową;).
W książce jest kilka ciekawostek z branży IT (dla mnie pracownika IT nie znanych) np. o początkach Amazona kiedy firma będąc jeszcze księgarnią zdecydowała się na zwiększenie sprzedaży po przez użycie algorytmów AI - bardzo ciekawy wątek, kiedy o powodzeniu, rozwoju i zysku firmy decydują algorytmy AI....a nie jakość recenzji...dopiero sprzężenie AI i ludzkiej natury "szukania przyczynowości" dało finalny pożądany efekt dzisiejszego sukcesu biznesowego Amazona.
Oczywiście Autorzy wskazują też na zagrożenia złego/nieumiejętnego wykorzystania AI i nowych technologii IT, tak więc nie są "zachłyśnięci" nową technologią, a próbują złapać balans w ocenie zmian zachodzących w obecnym Świecie.
Książka warta polecenia, ponieważ w prostu sposób (ludzki ;)) nakreśla i próbuje wyjaśnić jak wpływają nowe technologii IT na nasze życie, a od tego i tak nie uciekniemy, więc i z technologią IT trzeba się oswoić ;).

Bardzo ciekawa książka, napisana bardzo przystępnym stylem, można powiedzieć dla laika, ale poruszane problemy wcale takie trywialne nie są, zwłaszcza że dotyczą naszego obecnego życia.
Autorzy podają bardzo ciekawe przykłady jak transformacja IT wpływa na biznes i nasze codzienne życie, mimo tego że książka ma już kilka lat i wydawało by się, że w takim dynamicznym świecie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
263
244

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja dla wszystkich zainteresowanych tematyką danetyzacji.
W prosty sposób opisuje jak na przestrzeni lat zmieniło się wykorzystanie ogromnej ilości danych, które nas otaczają. Dla osób, które nie zdają sobie sprawy, że wszystko co robią pozostawiaj już odcisk gdzieś na świecie może okazać się nawet przerażająca.
Choć pozycja ma już kilka lat, a rozwój technologiczny pędzi i rządzi się swoimi prawami, jednak nie jest przedawniona.
Jednego żałuję, że nie przeczytałem tej pozycji w momencie kiedy wyszła, z pewnością wpłynęła by na część z moich życiowych decyzji.
Polecam każdemu, nie tylko zainteresowanym danymi.

Bardzo dobra pozycja dla wszystkich zainteresowanych tematyką danetyzacji.
W prosty sposób opisuje jak na przestrzeni lat zmieniło się wykorzystanie ogromnej ilości danych, które nas otaczają. Dla osób, które nie zdają sobie sprawy, że wszystko co robią pozostawiaj już odcisk gdzieś na świecie może okazać się nawet przerażająca.
Choć pozycja ma już kilka lat, a rozwój...

więcej Pokaż mimo to

avatar
76
27

Na półkach:

Biorąc tę książkę do ręki wiedziałem, że mam do czynienia z opracowaniem popularnonaukowym, a nie z podręcznikiem, który może nauczyć technik pracy z Big Data.
Zaczęło się bardzo dobrze: wstęp, kilka anegdot, ciekawostki, wyjaśnienia pojęć, a potem... cała masa powtórzeń. Autor co chwilę powtarza to co już napisał kilka razy wcześniej i robi to bardzo nachalnie.
Polecam przeczytać początkowe rozdziały i darować sobie resztę.

Biorąc tę książkę do ręki wiedziałem, że mam do czynienia z opracowaniem popularnonaukowym, a nie z podręcznikiem, który może nauczyć technik pracy z Big Data.
Zaczęło się bardzo dobrze: wstęp, kilka anegdot, ciekawostki, wyjaśnienia pojęć, a potem... cała masa powtórzeń. Autor co chwilę powtarza to co już napisał kilka razy wcześniej i robi to bardzo nachalnie.
Polecam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
334
126

Na półkach:

Lektura obowiązkowa!

Lektura obowiązkowa!

Pokaż mimo to

avatar
191
114

Na półkach:

Bardo ciekawa książka. Wiele przykładów, które są związane z danymi, ale jeszcze przed era wielkiej komputeryzacji. Książka ciekawie przedstawia zagadnienia związane z nowym podejściem do informacji. Dla wielu osób, informacje z tej książki mogą być szokujące. Mimo tego, że napisana została kilka lat temu, jest to wartościowa pozycja na temat Big Data.

Bardo ciekawa książka. Wiele przykładów, które są związane z danymi, ale jeszcze przed era wielkiej komputeryzacji. Książka ciekawie przedstawia zagadnienia związane z nowym podejściem do informacji. Dla wielu osób, informacje z tej książki mogą być szokujące. Mimo tego, że napisana została kilka lat temu, jest to wartościowa pozycja na temat Big Data.

Pokaż mimo to

avatar
255
170

Na półkach: ,

Książka ciekawa, fajnie wykorzystuje przykłady z prawdziwego życia, ale to nie jest naukowe opracowanie czym BD jest. Bardziej taka BD dla opornych, z publicystycznym podejściem.

Książka ciekawa, fajnie wykorzystuje przykłady z prawdziwego życia, ale to nie jest naukowe opracowanie czym BD jest. Bardziej taka BD dla opornych, z publicystycznym podejściem.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  218
 • Przeczytane
  146
 • Posiadam
  37
 • Teraz czytam
  11
 • 2015
  4
 • Informatyka
  2
 • Audiobook
  2
 • Audiobooki
  2
 • Chcę w prezencie
  2
 • Non-fiction
  2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Big data. Rewolucja, która zmieni nasze myślenie, pracę i życie.


Podobne książki

Przeczytaj także