Opowiadania

Okładka książki Opowiadania Eliza Orzeszkowa
Okładka książki Opowiadania
Eliza Orzeszkowa Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [Czytelnik] klasyka
klasyka
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [Czytelnik]
Czytelnik
1971-01-01
1971-01-01
nowele polskie

Ponownie sięgnęłam po Orzeszkową, zawsze podobał mi się jej styl, nawet gdy czytałam z obowiązku jako szkolne lektury.

To książkowe wydanie krótkich dzieł Orzeszkowej ("Czytelnik", 1970) zawiera następujące opowiadania: "Julianka", "Panna Antonina", "Dobra pani", "Romanowa", "A... B... C...", "Tadeusz", "W zimowy wieczór", "Pieśń przerwana", "Ogniwa", "Gloria victis". Bez wyjątku to świetne opowiadania.
Bieda i niedola ludzka w rozmaitej postaci oraz formie - oto nić łącząca te wszystkie opowiadania. Ludzkie nieszczęścia mogą mieć różne przyczyny i występować na różnym tle. Orzeszkowa w sposób bardzo wzruszający, poruszający potrafi o tych sprawach pisać. Wiele w tych opowiadaniach ciekawie ukazanych ludzkich problemów i zgryzot z czasów autorki. Warto np. zwrócić uwagę na problem alkoholizmu i wpływu złego towarzystwa ("Romanowa"),na przemoc domową i sieroctwo ("Julianka"),na sprawy związane z macierzyństwem ("Julianka", "Romanowa", "Tadeusz") itd. Każda nowela przynosi coś do odkrycia o zagmatwanych ludzkich dolach i niedolach. Opowiadanie "Gloria victis" koncentruje się na powstaniu i niezłomnych, ludzkich, patriotycznych postawach. O ludzkiej dumie, umiłowaniu prawdy i niezależności przeczytamy np. w opowiadaniu "Pieśń przerwana". O bezinteresownej chęci niesienia pomocy innym w opowiadaniu "A... B... C...". "Ogniwa" to dziełko filozoficzne traktujące o tym, że wszyscy mamy podobne smutki oraz troski w życiu, podobnie czas jest dla nas nieubłagany i śmierć w końcu wszystkich dosięgnie. Każde z opowiadań wielce interesujące, każde oddziałujące na czytelnika, każde stanowczo warte przeczytania.
Rewelacja, czyli 8/10. Opowiadania zawarte w tej książce to dobry wybór dla wrażliwego czytelnika i każdego miłośnika dobrej literatury. Eliza Orzeszkowa to wspaniała oraz niezwykła pisarka i te opowiadania również to poświadczają.

Opowiadania kojarzą mi się z formą krótką, odprężającą i miłą dla wyobraźni. Eliza Orzeszkowa chyba miała inne zdanie ode mnie. :) To najsmutniejsze opowiadania od czas książki "O psie, który jeździł koleją". Nie polecam szczególnie w słoneczne, długie i ciepłe letnie wieczory. 5 gwiazdek daję chyba jedynie poprzez szacunek dla autorki.

ZNAKOMITE

ZNAKOMITE

Pozytywistyczne opowiadania, przedstawiające najczęściej smutna i bolesna prawdę Polski pod zaborami. Trudności życia codziennego ludzi, nieopisana bieda, rozwarstwienie społeczne, niesprawiedliwość między ludzka.

• Klasyka
  • Dom