Ikona nowoczesności. Kolej w literaturze polskiej

Seria: Monografie FNP
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
kolej
historyczna

Książka w sposób przekrojowy ukazuje obecność i znaczenie motywu kolei w literaturze. Autor analizuje wpływ kolei, jako jednego z symboli nowoczesności i rewolucji komunikacyjnej, na literackie obrazy świata. Twierdząc, że kolej, która przeformowała przestrzeń, czas, relacje społeczne a także samego człowieka, zmienia również samą literaturę, pokazuje, iż kolejowa sceneria jest jednym z dwóch najważniejszych kontekstów, w których dokonywać się mogło doświadczenie nowoczesności. Książka jest więc próbą skategoryzowania i pokazania tego doświadczenia, która pozwala nam zobaczyć kolej jako ikonę nowoczesności oczami twórców literatury.

źródło opisu: www.fnp.org.pl

źródło okładki: www.fnp.org.pl