Wyzwanie czytelnicze LC

Rome's Gothic Wars: From the Third Century to Alaric
Goci, Alaryk,
historia
welesxxi

To były ostatnie dni sierpnia 410 roku, miasto Rzym głodowało, jego mieszkańcy zwracali się przeciwko sobie, a gocka armia znajdująca się pod jego murami czekała na ostateczny sygnał do szturmu. Na czele Gotów stał Alaryk, rzymski dowódca oraz plemienny wódz w jednej osobie. Przewodził on zdesperowanej armii stojącej na skraju buntu, a jego jedynym wyborem było zdobycie Wiecznego Miasta. Stare serce Cesarstwa uległo najeźdźcom po raz pierwszy od 800 lat. Przez trzy dni Rzym był bezlitośnie ograbiany z kosztowności gromadzony przez pokolenia. Współcześni tym wydarzeniom autorzy antyczni uznali, że matka świata została zamordowana. Dzieje Alaryka były punktem kulminacyjnym długiej historii wzajemnych relacji gocko-rzymskich. Zarówno jako sojusznicy, jak i zajadli wrogowie, Goci byli ważną częścią dziejów Cesarstwa w III i IV wieku n.e. Celem niniejszej pracy jest odpowiedzenie w jaki sposób na granicy rzymskiego świata narodzili się Goci, w jaki sposób różne grupy barbarzyńców radziły sobie z cesarską potęgą oraz w jaki sposób w czasie dwóch traumatycznych lat Goci zniszczyli cesarską armię, która miała stłumić ich bunt. W książce którą Czytelniku trzymasz w rękach, znalazło się również miejsce na pytanie w jaki sposób współcześni naukowcy interpretują historię Gotów i dlaczego jest to spojrzenie kontrowersyjne.

Michael Kulikowski – jest profesorem historii na University of Tenessee-Knoxville. Otrzymał on prestiżowe stypendium pobytowe Solmsen Fellowship w Institute for Research in the Humanities na University of Wisconsin, Madison. W jego dorobku znajduje się praca Late Roman Spain and Its Cities, która otrzymała Honorable Mention in Classics and Archaeology od Association of American University Presses.

źródło okładki: Napoleon V

Sturnus | 2016-03-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Jestem generalnie zadowolony z nabycia i z lektury "Wojen Rzymu z Gotami", choć ciężko jest mi jednoznacznie stwierdzić czy ów "posiłek intelektualny" tylko smakował czy bardzo smakował. Na pewno miał dość specyficzny "smak". Przy okazji, już na wstępie należy zaznaczyć iż tytuł książki powinien raczej brzmieć "Stosunki Rzymu z Gotami", gdyż, nie jest to ani suche kalendarium walk, ani też nie znajdzie się tam barwnych, porywających opisów krwawych zmagań. Mimo tego pracę tą, napisaną dość przystępnym i inteligentnym językiem czyta się dobrze i z ciekawością.

Książka Michaela Kulikowskiego, jest jak dla mnie dość specyficzna również z innego powodu. Z jednej strony wnosi pewien powiew świeżości. Jak chyba w każdej pracy odnoszącej się w jakimś stopniu do Gotów, jednym z głównych problemów jest ich pochodzenie. Autor neguje spopularyzowane na pół mityczne pochodzenie tego ludu opisane przez Jordanesa. Odrzuca tezę o wędrówce plemienia jako zwartej całośći z dalekiej Skandzy nad...

gwiezdny_patrol | 2018-12-12
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane