Literatura polska
Ag2S

Ada, niegdyś bardzo wrażliwa i uczuciowa, po przeżyciu silnego zawodu uczuciowego, w obawie przed kolejnym cierpieniem zaczyna żyć w sposób całkowicie kontrolowany. Tym sposobem z czasem traci kontakt z własnym wnętrzem: uczuciami i potrzebami. Jest przekonana, że jest kobietą szczęśliwą: silną, niezależną, świadomą. Jako kobieta bezdzietna i rozwiedziona prowadzi bardzo spokojne życie – jest właścicielką galerii staroci „Strych”, która stanowi źródło jej utrzymania. Tyle tylko, że Adela ma nieco ponad trzydzieści lat i kawał życia przed sobą… Tak dalej przecież być nie może!
Podczas wieczornej przechadzki Adela wpada na mężczyznę, który podtrzymuje ją, ratując przed upadkiem. Spontanicznie dochodzi do pocałunku między dwojgiem nieznajomych. Po tym zajściu wraca do domu, jest w szoku. Nie wie, kim był ów mężczyzna, jak wyglądał i nie rozumie, jak mogła dopuścić do tej sytuacji. Wie tylko, że żaden dotychczasowy pocałunek nie dostarczył jej tylu wspaniałych doznań.

Poukładane życie zaczyna sypać się jak domek z kart. Ale wystarczy tylko znowu uwierzyć w ludzi i siebie. Tylko czy aż?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Kasiek | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Książka na jeden wieczór, z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych. Powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym, z lekką dawką humoru i delikatnie zarysowanym wątkiem miłosnym. Czyta ją się niesamowicie szybko, nie żeby była aż tak wciągająca, ale prosty styl, przystępny język i mnogość dialogów sprawiają, że się ją wręcz "połyka".
Wątek kryminalny jest dość zawiły, a jego zakończenie nawet mnie zaskoczyło. Może też dlatego, że podczas czytania, chyba za wiele się nad nim nie zastanawiałam. Bardziej skupiłam się na samej bohaterce, na jej podejściu do życia, do związków, a raczej w jej przypadku, do układów damsko - męskich. Intrygującą postacią jest też Artur, którego pojawienie się wnosi wiele zamieszania. Autorka bardzo rzeczowo przedstawia ich relacje, bez zbytnich wyznań i uniesień, zachowując tym samym lekki klimat powieści.
Książka relaksująca, przy której nie trudno o uśmiech. Nie wymaga zbyt wielkiego skupienia, a na pewno poprawi nastrój.

wiejskifilozof | 2016-10-06

Tylko 10 zł kosztowała,taka jest przecena w naszej księgarni.
Lubię czasem poczytać taką obyczajową książkę,bardzo mi się podoba.
Bohaterka jest fajna,wątek kryminalny bardzo ciekawy.

Ogólnie książka na szybko.Do przeczytania.

Tatiasza Aleksiej | 2015-06-07

Książka napisana z ogromną lekkością. Czytało się bardzo szybko i przyjemnie. I choć dotyka nie łatwych tematów, prawie cały czas miałam uśmiech na twarzy. Główna bohaterka ma za sobą ciężkie przeżycia od, których próbuje się odciąć, kreując siebie jako kobietę niezależną, twardą, trochę egoistyczną, "pyskatą kobietę". I nagle jak grom z jasnego nieba... zakochuje się... . Jest też wątek kryminalny. Ubawiłam się...polecam:)

Pokrecona | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Książka świetna! Szybko się czyta i pozwala odstresować się od dnia pełnego obowiązków.
Danuta Noszczyńska w swojej nowej książce "Harpia" opowiada o Adeli. Jej przygody momentami rozśmieszają do łez. Ada jest niezależną i bezpośrednią kobietą, oraz realistką z charakterem ale na skutek komplikacji z policją, cały jej świat wywraca się do góry nogami....
Polecam!

Ela | 2014-10-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 października 2014

Bardzo byłam ciekawa nowej książki Danuty Noszczyńskiej, bo – sądząc po lekturze dwóch ostatnich powieści – autorka wykonywać zaczęła manewr lekkiego skrętu w kierunku innej, poważniejszej tematyki. „Harpia” stanowi ciekawe połączenie dawnego i nowego stylu autorki – to humorystyczna powieść romantyczno – kryminalna z dużą dawką psychologii i ciekawych przemyśleń o życiu.

Główna bohaterka to trzydziestokilkuletnia kobieta „po przejściach, która do perfekcji wytrenowała umiejętność automanipulacji. Twierdząc, że myśl określa świadomość kreuje rzeczywistość zgodnie ze swoimi potrzebami i wyobrażeniami. Czy jednak tak cyniczne postrzeganie świata i ludzi sprawdzi się na dalszą metę? Czy coś lub ktoś sprawi, że staranne budowana skorupa pęknie? Tego właśnie dowiadujemy się z kart tej książki.

Dynamiczna akcja, mnóstwo zabawnych sytuacji, ciekawe, niekiedy karykaturalnie nakreślone postaci, brawurowo poprowadzony wątek kryminalny, a przede wszystkim lekki styl autorki sprawiają,...

Asiek | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Moje pierwsze spotkanie z Danutą Noszczyńską. Szczerze mówiąc,wcześniej nawet o niej nie słyszałam, ale czasem takie autorskie odkrycia okazują się strzałem w dziesiątkę i tak też było tym razem.

Sięgnęłam po książkę mimo niezbyt interesującego moim zdaniem tytułu i na pewno nie żałuję. Bardzo mi się spodobała. Sprawnie napisana, przez co bardzo szybko się ją czyta. Rozbawiła mnie i wzruszyła i takie właśnie odczucia powinna gwarantować literatura, a wątek kryminalny w niej zawarty to dodatkowy atut dla miłośników kryminałów, czy powieści sensacyjnych.

Polecam serdecznie.

MartaKu | 2015-06-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 29 maja 2015

Lekka, niezbyt wymagająca historia. Kobieta na swój, własny sposób chciała poradzić sobie z problemami z przeszłości, jednak pewne zdarzania i spotkani ludzie zmienili jej poglądy. Zakończenie słodkie jak wata cukrowa.

MAGnezja | 2015-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Ada to zdystansowana, ironiczna a zarazem egoistyczna właścicielka galerii staroci. Jej dosyć uporządkowane życie (głownie polegające na zaspakajaniu własnych potrzeb i planów ) burzy włamanie do jej galerii, a potem seria dziwnych z tym związanych zdarzeń. Zachwianie dotychczasowej równowagi dotyczy również jej sfery uczuć, którą do tej pory udawało się jej starannie kontrolować. A wszystko to za sprawą pojawienia się w jej otoczeniu tajemniczego, gburowatego, nieokrzesanego, a zarazem strasznie przyciągającego Mężczyzny….
„Harpia” to książka pełna humoru, autoironii , dodatkowo z wplecionym wątkiem kryminalno- romansowym. Lekkie pióro autorki powoduje, że czyta się ją szybko i przyjemnie…. Nie jest to jednak pozycja ani rewelacyjna , ani genialna, tylko typowo „relaksacyjna”.
Zdziwienie może budzić dosyć nietypowy format książki, a także czcionka dostosowana wielkością dla dzieci rozpoczynających naukę czytania.

boziaczek | 2017-04-06
Na półkach: Przeczytane, E-booki

"Harpia" to pozytywna, humorystyczna książka o przygodach Adeli Dobrochny Topor - właścicielki galerii. Adela to niezależna kobieta, która swoje życie ma poukładane i realizuje wszystko to, co sobie zaplanowała. Nie ma tu miejsca na spontaniczność czy w życiu zawodowym, czy prywatnym. Dopiero dziwne zbiegi okoliczności, tajemniczy mężczyzna pojawiający się w galerii, nieoczekiwany pocałunek od nieznajomego, sprawia, że Adela musi zrewidować swój sposób na życie.
"Harpię" czytało mi się świetnie. To lekka i zabawna opowieść, która zdecydowanie poprawia humor.
Polecam!

Ada to niegdyś wrażliwa,bardzo uczuciowa kobieta przeżyła głęboko zawód swój miłosny,chce zacząć już w inny sposób życie by było całkowicie kontrolowane.
Uważa,że jest niezależną,szczęśliwą osobą.
A Adela to trzydziestoletnia kobieta prowadząca swoją galerię swoich staroci Strych jest właścicielką jest rozwiedzioną kobietą,niezależną.
Podczas któregoś wieczoru przechadzki wieczornej upada Adela wpadając w ramiona mężczyzny,on nie chce by coś się stało,podtrzymuje ją skrada pocałunek.Po powrocie do domu jest w mocnym szoku.
Nie wie naprawdę kim ów nieznajomy jest i jak się nazywa,lecz ten piękny pocałunek bardzo się podobał i wrażenia jakie doznała z jego strony.
Historia wspaniała,z dobrym humorem,fabuła ciekawa,natomiast akcja wartka,rozbawiła mnie książka do łez śmiałam się do rozpuku.
Zabawna,świetna obyczajowa powieść zachęciła mnie okładka w bibliotece,że postanowiłam książkę zabrać pochłonęłam szybko lekturę a autorka pisze cudownie swe powieści,w stylu lekkim,fajnym.