Najpierw książka, później film (24.12.2019)

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.12.2019

Zanim usiądziecie do wigilijnego stołu z najbliższymi, oderwijcie się od ostatnich świątecznych przygotowań i rzućcie okiem na nasz przegląd książkowo-filmowych wiadomości. Główne dania to świeżutkie zwiastuny nowych ekranizacji oraz nowinki o obsadzie „Doli Jeruzalem”. A na dokładkę serwujemy aż 3 filmy pod naszym patronatem: „Kod Dedala”, „Tajemnica Henriego Picka” i „Oficer i szpieg”. Zapraszamy!

Najpierw książka, później film (24.12.2019)

„Nocna zmiana”, Stephen King (wyd. Albatros)

Jeszcze w 2020 roku czeka nas premiera nowego serialu opartego na prozie mistrza grozy Stephena Kinga. Opowiadanie „Dola Jeruzalem”, z pierwszego, opublikowanego w 1978 roku zbioru „Nocna zmiana”, zostanie zaadaptowane na 10-odcinkowy serial. Akcja będzie się rozgrywać w połowie XIX wieku. Po śmierci żony Charles Boone sprowadza się wraz z trójką dzieci do rodowej posiadłości w sennym miasteczku Preacher's Corners w stanie Maine. Wkrótce mężczyzna wpadnie na trop mrocznych sekretów swojej rodziny i będzie musiał stawić czoła niewyobrażalnemu złu. Zdjęcia mają ruszyć w maju, na kanadyjskim półwyspie Nowa Szkocja. Główną rolę zagra Adrien Brody, laureat Oscara za rolę Władysława Szpilmana w „Pianiście”.

„Wierność w stereo”, Nick Hornby (wyd. Zysk i S-ka)

Platforma Hulu zaproponowała swój sposób na spędzenie walentynek. Właśnie 14 lutego wypuści serial „High Fidelity”, oparty na książce Nicka Hornby'ego. W książce głównym bohaterem był Rob Fleming (jak widać w opublikowanym w zeszłym tygodniu zwiastunie, w serialu główny bohater będzie kobietą, a zagra ją piosenkarka i aktorka Zoë Kravitz), uzależniony od muzyki pop właściciel podupadającego sklepu z płytami, który zadaje sobie pytania: Czy warto żyć w maleńkim mieszkaniu w otoczeniu płyt i kompaktów, czy raczej powinno się założyć rodzinę i pomyśleć o prawdziwej pracy? Czy warto planować swe życie z kimś, kogo kolekcja płyt jest nieporównywalna z naszą? Czy warto przyjaźnić się z kimś, kto słucha tandetnej muzyki?

Powieść Nicka Hornby'ego jest pełna pokoleniowego snobizmu, uczuć i wyrzutów sumienia – jest książką, której się nie zapomina, smutną, śmieszną i prawdziwą. Książka Hornby'ego była już raz ekranizowana – w 2000 roku miał swoją premierę film z Johnem Cusackiem, Iben Hjejle i Toddem Louiso w rolach głównych.


 

„Potwór profesora Hawkline’a”, Richard Brautigan (wyd. Rebis)

Hollywood podejmuje kolejną próbę adaptacji „Potwora profesora Hawkline’a”. Nazywana gotyckim westernem książka Brautigana miała zostać zekranizowana już w latach 80., za sprawą Hala Ashby'ego, niestety przeszkodziła w tym śmierć niedoszłego reżysera. Później swoich sił próbował Tim Burton i mimo doborowej obsady, z legendą westernów Clintem Eastwoodem na czele, również ten projekt nie został ukończony. Tym razem powieść Richarda Brautigana wziął na tapet reżyser Jorgos Lantimos, nominowany w 2019 roku do Oscara za film „Faworyta”. Jesteśmy ciekawi, czy tym razem wreszcie się uda, czy też jednak Lantimos podzieli los swoich starszych kolegów.

„W labiryncie”, Donato Carrisi (wyd. Albatros)

Pisarz, scenarzysta i reżyser Donato Carrisi powraca z kolejnym filmem. Po świetnie przyjętej „Dziewczynie we mgle”, uhonorowanej w kategorii najlepszy debiut reżyserski (a w trzech kolejnych nominowanej) statuetką David di Donatello, nazywanej włoskim Oscarem, Carrisi postanowił zekranizować własną powieść. W kryminale „W labiryncie” zobaczymy na ekranie plejadę gwiazd, ze zdobywcą tego właściwego Oscara Dustinem Hoffmanem na czele. Bruno Genko i doktor Green stają przed ostatnią szansą na złapanie oprawcy, który przed piętnastu laty porwał Samanthę (w tej roli Valentina Bello). Chociaż dziewczynie udało się uciec, to mężczyzna, który ją uwięził, jest na wolności. Zaczyna się polowanie na potwora.
Premiera 6 marca, za to już teraz jest do obejrzenia zwiastun.

„Kobieta w oknie”, A.J. Finn (wyd. W.A.B)

Anna Fox straciła wszystko: szczęśliwą rodzinę, pracę oraz zdrowie. Od miesięcy nie postawiła stopy za progiem domu. Całe dnie spędza w internecie, przed telewizorem lub szpiegując sąsiadów za pomocą aparatu fotograficznego. Pozbawiona własnego życia, coraz bardziej zaczyna przeżywać cudze… Najwięcej uwagi poświęca Russellom, rodzinie nowej w tej okolicy i tak podobnej do tej, którą jeszcze niedawno sama miała. Jednak pewnej nocy widzi coś, czego nie powinna oglądać. Jej świat się rozpada, a na jaw wychodzą szokujące sekrety. Co jest prawdą, a co zmyśleniem? Kto jest w niebezpieczeństwie, a kto panuje nad sytuacją?

W ekranizacji powieści A.J. Finn występuje iście oscarowa obsada: aż 6 razy nominowana do Oscara Amy Adams, zdobywca statuetki dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za film „Czas mroku” (2017) Gary Oldman, uhonorowana Nagrodą Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej Julianne Moore (rok 2014, film „Motyl still Alice”), a także nominowana do Oscara za film „Nienawistna ósemka” Jennifer Jason Leigh. 
Premiera filmu „Kobieta w oknie” 15 maja 2020, a jak prezentuje się doborowa obsada, można zobaczyć na opublikowanym trailerze.

„Inferno”, Dan Brown (wyd. Sonia Draga)

Dziewięciu tłumaczy z całego świata zostaje zamkniętych w luksusowym bunkrze. Mają wspólnie pracować nad przekładem finałowej części bestsellerowej trylogii, na którą czekają miliony fanów. Praca marzeń okazuje się jednak więzieniem. Brak kontaktu ze światem i rygorystyczne zasady zaczynają budzić frustrację.
Kiedy fragment książki, wraz z żądaniem okupu, pojawia się w internecie, rozpoczyna się polowanie na winnego i wyścig z czasem. Nikt nikomu nie ufa, każdy jest podejrzany, każdy ma motyw, a bezwzględny wydawca nie cofnie się przed niczym, by zdemaskować i ukarać ją lub… jego.

W rolach głównych plejada międzynarodowych gwiazd: Olga Kurylenko („007 Quantum of Solace”), Alex Lawther („Black Mirror”, „The End of the F***ing World”), Riccardo Scamarcio („Oni”, „Dalida”), Lambert Wilson („mamy2mamy”), Frédéric Chau („Za jakie grzechy, dobry Boże?”).

Film „Kod Dedala” inspirowany jest kulisami wydania „Inferno” Dana Browna. Tłumacze zostali zamknięci w odosobnionym miejscu, dzięki czemu udało się uniknąć piractwa, a książka zarobiła 250 milionów dolarów. W kinach od 20 grudnia.

„Le Mystère Henri Pick”, David Foenkinos (wyd. Gallimard)

David Foenkinos to jeden z najpopularniejszych francuskich pisarzy, znany polskim czytelnikom z takich tytułów, jak „Charlotte”, „Nasze rozstania” czy „Delikatność”. Jedną z jego najnowszych powieści, wydaną w 2016 roku „Le Mystère Henri Pick”, właśnie przeniesiono na duży ekran. Film Rémiego Bezançona to utrzymana w doskonałym tempie komedia kryminalna, pełna zwrotów akcji, niespodzianek i ślepych uliczek.

Przedstawiona intryga skupiona jest wokół maszynopisu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w jednej z bibliotek. Jej autorem rzekomo jest nieżyjący już Henri Pick, prosty człowiek kojarzony raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku u wybrzeży Bretanii niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche’a. Mężczyzna, który przez wspomnianą książkę stracił niemalże wszystko, rozpoczyna prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka.

W obsadzie filmu „Tajemnica Henriego Picka” znajdziemy gwiazdy francuskiego kina. W postać krytyka literackiego rozpoczynającego prywatne śledztwo wcielił się Fabrice Luchini („Subtelność”, „Żona doskonała”), a partneruje mu Camille Cottin (znana między innymi z filmu „Sprzymierzeni” z Bradem Pittem i Marion Cotillard).

Kinowa premiera już 27 grudnia 2019 roku.

„Oficer i szpieg”, Robert Harris (wyd. Albatros)

Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. Film oparty jest na wydanej w 2013 roku książce Roberta Harrisa „Oficer i szpieg”. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od czasu „Pianisty” stale współpracujący z Polańskim.

Perfekcyjnie poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści zaczyna niepokojąco przypominać współczesność. „Oficer i szpieg” to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.

Uhonorowany na festiwalu w Wenecji Wielką Nagrodą Jury thriller szpiegowski Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” wchodzi do kin 27 grudnia.

Fotografia otwierająca: „Oficer i szpieg”


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 27.12.2019 22:31
Czytelnik

Inferno bym obejrzał

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 23.12.2019 10:23
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post