Chiński fortepian

Tłumaczenie: Jacek Giszczak
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Piano chinois
Ag2S

Podczas letniego festiwalu w La Roque na południu Francji młoda chińska pianistka gra Scarlattiego, Brahmsa i Chopina. Urzeczony jej talentem krytyk ogłasza, że jest ona największą współczesną pianistką. Inny krytyk muzyczny, chłodny i ironiczny, stwierdza, że jej grze brakuje duszy, jest sztuczna i wtórna. Dziennikarze toczą burzliwy spór na swoich blogach i w prywatnych mailach. Na konflikt...

Dziennikarze toczą burzliwy spór na swoich blogach i w prywatnych mailach. Na konflikt natury estetycznej nakładają się kwestie czysto osobiste, bo krytycy dobrze się znają. Czy prywatne animozje przesłonią dyskusję o wartościach?
Ta zgrabnie napisana i niepozbawiona humoru książka, której autor łączy talent eseisty z talentem powieściopisarza, stawia kilka ważnych pytań. Dlaczego muzyka klasyczna cieszy się tak wielkim uznaniem na Dalekim Wschodzie? Czy Europa traci swoją duszę, czy też ją odnajduje dzięki mistrzowskiej grze chińskiej pianistki?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

BetiFiore | 2017-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Książka ta to dialog pomiędzy dwoma krytykami muzycznymi dotyczący występów młodej chińskiej pianistki. Dialog prowadzony jest na blogach obu panów a później, gdy dyskusja staje się bardziej osobista, przenosi się na drogę mailową. Dyskusja jest fascynująca i pokazuje, jak naprawdę wygląda "obiektywizm" w ocenie sztuki. Zakończenie zaskakuje, choć tak naprawdę, czy nie tak się właśnie często dzieje?

alison2 | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

W blogosferze roi się od blogów o tematyce książkowej. Niemal codziennie pojawia się nowy recenzent, choć nie brakuje i takich, którzy bardzo szybko zawieszają swoją działalność. Co tu kryć, konkurencja jest ogromna i potrzeba sporo zaparcia, by przekonać do siebie czytelników. Jak bowiem przyciągnąć do swojej strony, gdy niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, że kilkanaście blogów niemal równocześnie publikuje recenzje tej samej książki? Co prawda "Chiński fortepian" poświęcony jest innej tematyce, jednak podczas jego lektury trudno nie dojść do wniosku, że istnieje sposób, by wyróżnić się w wirtualnej rzeczywistości. Wystarczy pisać z pasją i pisać ... naprawdę pięknie.

Fabuła książki obraca się wokół letniego festiwalu w La Roque, na południu Francji i występu młodej, chińskiej pianistki, która w swoim repertuarze ma utwory Scarlattiego, Brahmsa i Chopina. Po jej występie na pewnym blogu pojawia się niezwykle entuzjastyczny wpis, w którym krytyk muzyczny ogłasza młodą...

kalofonia | 2014-11-11
Przeczytana: listopad 2014

Kłótnia krytyków jest wspaniałym pretekstem do zaprezentowania teorii przeżycia estetycznego i przemyśleń na temat obcowania ze sztuką. Barilier pokazuje, jak wykluwają się w sądy, których tak zaciekle bronimy. Ilustruje jak poglądy klarują się w zderzeniu z innymi poglądami, opinie dojrzewają skroplone cudzymi komentarzami i jak wielka jest siła konfrontacji, która każe nam ubierać w słowa najdrobniejsze intuicje.
Cała recenzja (Portal Księgarski): http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id=49&tx_ttnews[tt_news]=21148&tx_ttnews[backPid]=1&cHash=2f6294aa61

jo_ta | 2014-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 11 września 2014

Nie sądziłam, że tak można pisać o muzyce!

Makabra1039 | 2015-09-05

Zauważyłam tę książkę w księgarni przypadkiem, pod wpływem impulsu kupiłam. Zdecydowanie nie żałuję. Czytałam bardzo zachłannie, wiele fragmentów po kilka razy, tak bardzo mnie urzekały. Myślę, że spodoba się każdemu miłośnikowi muzyki, gdyż dobitnie ukazuje, że muzyka jest złożonym doświadczeniem, indywidualnie doświadczanym, każdy przeżywa ją na swój sposób, a opinie i upodobania mogą się diametralnie różnić i w tym tkwi poniekąd piękno tej dziedziny sztuki. Co prawda nie wiem, jak w rzeczywistości wygląda od kuchni środowisko krytyki muzycznej, ale wciąż odnosiłam wrażenie, że mocno przerysowany kontrast między stronami sporu był zamierzonym działaniem autora i miał uwypuklić wiele rzeczy. Urzekł mnie język i styl, zwłaszcza podczas lirycznych opisów muzyki. Chętnie powrócę do tego tytułu w przyszłości.

Sylwia | 2014-12-22
Przeczytana: 06 listopada 2014

Kiedyś usłyszałam, że książkę można uznać za wartościową tylko wtedy, kiedy wniesie coś do naszego życia lub poszerzy wiedzę. Zgadzam się, ale oprócz tego dodam drugi rodzaj – pozycje, które nie muszą być ani skarbnicą wiedzy, ani zawierać budującego przesłania, po prostu takie czytane dla przyjemności, dla zabawy. Niestety ,,Chiński Fortepian” nie kwalifikuje się według mnie do żadnej z tych grup. Nie skreślałabym jednak tej pozycji, bo jest po prostu inna. Jaka?

Cała akcja książki skupia się wokół wydarzeń muzycznego festiwalu we Francji i młodej chińskiej pianistki, która prezentuje na nim swój talent. Co ciekawe dziewczyna i jej gra jest jedynie przedmiotem sporu, ale Chinka nie wypowiada się ani razu. Mówią za to dwaj krytycy, którzy fragment po fragmencie, element po elemencie oceniają jej muzyczny popis.

Mężczyźni mają całkowicie odmienne zdania, jeden chwali umiejętności kobiety, a drugi zastanawia się czy można je w ogóle uznać za talent. Ocenie poddają najmniejsze...

Thommas | 2017-01-20
Przeczytana: 2016 rok