Nikomu nie powiem

Okładka książki Nikomu nie powiem Cathy Glass
Okładka książki Nikomu nie powiem
Cathy Glass Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Historie prawdziwe biografia, autobiografia, pamiętnik
Historie prawdziwe
Told Me Not to Tell
Hachette Polska
2014-07-20
2014-07-20
Patryk Dobrowolski

,,Nikomu nie powiem" to kolejna poruszająca historia dziecka które trafiło pod opiekę doświadczonej matki zastępczej Cathy Glass. Siedmioletni Recce jest bardzo zaburzonym emocjonalnie chłopcem który wymaga dużej ilości uwagi i cierpliwości ze strony swojej opiekunki. Po przeczytaniu tej książki można zdecydowanie powiedzieć że nie każdy powinien posiadać dzieci a już na pewno nie każdy powinien móc się nimi opiekować. Historia Reece'a dosadnie pokazuje jak destruktywny wpływ mogą mieć na dziecko osoby z jego najbliższego otoczenia i jak ciężko jest potem zapewnić takiemu dziecku odpowiednią opiekę i możliwość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Mimo poruszającej historii w tej książce zostało poruszonych wiele uwag i porad jak powinno się reagować na niewłaściwe zachowania takich dzieci co było bardzo ważne w tego typu pozycjach jednak poniekąd psuły one całokształt książki i sprawiały wrażenie że czytało się ją bardziej jak poradnik niż książkę która została oparta na prawdziwej historii.

Książka przypomina bardziej poradnik dla opiekuna/pedagoga, takie studium przypadku. Ja spodziewałam się powieści opartej na faktach. Nie podobał mi się styl pisania, jakby się czytało raport. Miałam okazję pracować jako niania w pogotowiu opiekuńczym i doskonale rozumiem Cathy, kiedy trudne dzieci zaczynają ufać, robić postępy, a po kilku miesiącach musi się z nimi rozstać. I jeszcze ta walka z instytucjami. Człowiek żyje sobie w swoim świecie, ma swoje problemy i nawet sobie nie wyobraża jakie okropności dzieją się tak blisko nas. Tylko dziwi mnie, że doświadczona Cathy tak się szokuje, gdy dowiaduje się prawdy o rodzinie. Może ja się naczytałam za dużo książek, bo spodziewałam się takiego obrotu sprawy.

Książka razi szkolnym niemal stylem pisania. Poza tym historia, jakich wiele. Dziwi nieco naiwność narratorki, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej zawód i długoletnie doświadczenie.

Wstrząsająca historia kilkuletniego chłopca.

Wstrząsająca historia kilkuletniego chłopca.

Niełatwo ocenić tę książkę... Jest to coś pomiędzy beletrystyką a poradnikiem. Historia ciekawa i wstrząsająca , sporo opisów metod wychowawczych i sposobów radzenia sobie z trudnymi dziećmi. Wydaje mi się,że najbardziej interesująca będzie dla osób wychowujących,czy pracujących z dziećmi

Ta książka bardzo mnie poruszyła i nigdy nie zapomnę poznanej tu historii... tu nie ma wymyślonych bohaterów i wymyślonych sytuacji, otwierając tą książkę wchodzimy w system pomocy społecznej i mamy okazję być świadkami losów jednego z małoletnich klientów tego systemu.
Chciałabym żeby nikt nie przeszedł wokół tej książki obojętnie.

Chciałabym żeby nikt nie przeszedł wokół tej książki obojętnie.

Dobrze, szybko się czyta, nie za wiele wnioslo do mojego życia oprócz kilku godzin hmmm rozrywki, chociaż nie do końca można to tak nazwać jako że treść jest poważna i, jak zrozumiałam, na faktach

Książki Cathy Glass zawsze czytam z zapartym tchem, więc z miłą chęcią sięgnęłam po kolejną z nich. Nie zawiodłam się.
Nie wiem, jak autorka dała radę psychicznie z dzieckiem takim jak Reece. Agresywny, wybuchowy, z odzywkami rodem z nizin społecznych, a dodatkowo opóźniony w rozwoju i skrywający pewną tajemnicę, o której nikomu nie mówi. Chłopiec w opiece zastępczej powoli zmienia się-zaczyna rozwijać się intelektualnie, opanowuje napady agresji, powoli przyzwyczają się do reguł i zasad obowiązujących w społeczeństwie.
A całe to zachowanie chłopiec zawdzięcza swojej matce. W domu doświadczył przemocy, oglądał filmy pornograficzne, był nagradzany za gryzienie rzeczy lub ludzi i nazywany za to "Rekinkiem", z czego roszczeniowa matka była bardzo zadowolona.
Sama książka jest lekka, przyjemna i szybka w czytaniu. Trzeba jednak przyznać, że pojawiło się kilka literówek. Mimo tego bardzo polecam tę pozycję!

Szczegółowe opisy sa męczące ale historia kolejnego dziecka w rodzinie zastępczej wciąga i dopingowałam mu do ostatniej strony.Oderwać się nie mogłam!

Za każdym razem gdy sięgam po książki Cathy Glass wiem, że pochłoną mnie doszczętnie i że długi czas nie będę mogła po nich dojść do siebie.
I tym razem było podobnie...Kolejna smutna historia dziecka, które zostało skrzywdzone przez swojego rodzica.. Mały Reece trafia po sześciu tygodniach wędrowania po rodzinach zastępczych do Cathy, która już nie raz była rodzicem zastępczym dla nieszczęśliwych dzieci. Wydaje się, że nic nie może jej już zaskoczyć, jednak to nie prawda. Czym dłużej młody gniewny jest u niej tym więcej wychodzi rzeczy na jaw.
Jak wiele złego jest w stanie zrobić rodzona matka swojemu synowi? Jak długi czas pozwalała na to aby jej synowi działa się krzywda i to jaka??
Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania i inne zapraszam do lektury choć trzeba się przygotować, że będzie to smutna powieść i pewnie nie jedna łza spłynie po policzku czytelnika..

• Pisane przez życie
  • Historie prawdziwe

Dodaj cytat z książki Nikomu nie powiem