Sen o Ameryce

Wydawnictwo: Hachette
American Dream
literatura faktu
mad28

W Rosji tysiące kobiet marzą o ucieczce od trudnego życia do znanej głównie z kina i telewizji Ameryki. Jeśli niektóre tam dotrą, czeka je ból i upokorzenie. Tylko niektóre spełnią marzenia. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie, od oferty w internecie albo agencji matrymonialnej. A potem? Czeka je konfrontacja z zupełnie innym stylem życia – na ogół bez znajomości języka i bez oparcia wśród przyjaciół. Stykają się z brutalnością, wykorzystywaniem seksualnym i biedą, od których chciały przecież uciec.

kamyk576 | 2014-01-20

'' W Rosji tysiące kobiet marzą o ucieczce od trudnego życia do znanej głównie z kina i telewizji Ameryki. Jeśli niektóre tam dotrą, czeka je ból i upokorzenie. Tylko niektóre spełniają marzenia. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie, od oferty w internecie albo agencji matrymonialnej. A potem? Czeka je konfrontacja z zupełnie innym stylem życia- na ogół bez znajomości języka i bez oparcia wśród przyjaciół. Stykają się z brutalnością, wykorzystywaniem seksualnym i biedą od których chciały przecież uciec.''

''Ta książka to opowieśc o Rosjankach i ich trudnej drodze do amerykańskiej wolności. Środkami do osiągnięcia celu są często prostytucja i lipne małżeństwa. Rzadko zdarza się tak obrazowo pokazac, na czym polega prawdziwa DETERMINACJA ''
''Vanity Fair''
'' Wciągające i inspirujące! Przenosi w inny świat i zmienia spojrzenie na dzielne Rosjanki i ich drogę do Ameryki ''
''New York Postąą

Janiszewskij | 2016-02-27
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Bardzo bardzo słaba książka.Autor to po prostu rasowy idiota, a książka jest tak naciągana, że nawet w sprawie nazwiska autora mam wątpliwości, czy to prawda, czy manipulacja.
Schemat jest mniej więcej taki. Jestem biedną Rosjanką (ewentualnie Słowianką), marzę, by wyrwać się z miejsca mojej niedoli i niewoli. Cudem wyjeżdżam/zabierają mnie/uciekam/szmuglują mnie. Ufff! Jestem w Ameryce, więc będzie cudownie. Tymczasem ciężko pracuję, czasem prostytuując się, czasem "tylko" rozbierając", poznaję milionera, który mnie wybiera i żyjemy odtąd szczęśliwie w pałacu. Hollywoodzki happyend w prawie każdej historii... Strata czasu.

Kevorkian | 2015-09-20
Na półkach: 2015, Przeczytane, Psychodancing
Przeczytana: 19 września 2015

Wymęczyłam tę książkę.
Teoretycznie powinno czytać się szybko, ponieważ składa się z wielu dość krótkich rozdziałów, każdy będący historią innej kobiety pochodzącej z Rosji. Problem w tym, że po pierwsze historie są bardzo do siebie podobne, przez co miałam wrażenie, że czytam w kółko jedną i tą samą, a po drugie są pisane w zupełnie wyprany z emocji sposób. Trudno w sumie, żeby było inaczej jeśli ktoś próbuje wcisnąć historię życia w kilkanaście kartek, niemniej nie czyta się przez to lepiej.

Do tego obraz Rosji, jaki nam się rysuje, jest dość mocno niefajny i z dobrych źródeł wiem, że cokolwiek przekłamany. Z książki się możemy dowiedzieć takich "prawd" jak:
- KAŻDY Rosjanin bije swoją kobietę, dobry Rosjanin leje ją tylko jak zasłuży (np. zezłości go albo się zbyt ładnie ubierze), niedobry leje stale
- WIĘKSZOŚĆ Rosjanek dziewictwo straciła w wyniku gwałtu plus gwałty na nastolatkach są zupełnie normalne, nikt się nimi nie przejmuje i nikt o nich nie mówi, bo to wstyd, a gwałci...

Agata Górska | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Jedynym plusem tej ksiązki jest fakt, że składa się z kilkunastu krótkich opowiadań dzięki czemu fajnie się je czyta. Innych plusów nie znalazłam. Według mnie większość opowiadań jest taka sama.

Lemma | 2010-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2010

„Sen o Ameryce” to zebrane historie młodych, ładnych Rosjanek, czasem Ukrainek, które wyruszają do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu szczęścia, a nierzadko miłości czy tez po prostu własnej godności. Pochodzą zazwyczaj z biednych środowisk lub wręcz przeciwnie - ich rodziny są majętne, a one wykształcone. Potem na skutek różnych zawirowań lub po prostu z ciekawości czy też chęci spełnienia marzeń, opuszczają swój kraj i lecą do Stanów. Na miejscu często okazuje się, że wszystko jest zupełnie inne niż sobie wyobrażały, przy czym zdarza się, że jest to miłe zaskoczenie, a nie rozczarowanie . Będąc już w Stanach, podejmują się różnych prac, nierzadko zostają prostytutkami. Starając się o stały pobyt, zawierają fikcyjne małżeństwa, a po zdobyciu zielonej karty czują się już bezpiecznie i na ogół nie żałują decyzji o opuszczeniu domu.
Historie zebrane w tej książce czyta się jednym tchem, a ich narratorki wywołują pozytywne uczucia. Nie można jednak pozbyć się wrażenia, że wszystkie...

Alex | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

Książka jest podzielona na 24 krótkie rozdziały, z których każdy przedstawia historie życia innej kobiety. Opowieści kobiet - Rosjanek i Ukrainek, które wyjechały do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia -są przejmujące i pokazują dobitnie jak w ciężkich położeniu znajdowały się jeszcze do niedawna młode kobiety. Książka warto uwagi chociażby z tego względu, że oparta o autentyczne historie. Sam język książki jest prosty, a lektura nie jest wymagająca, choć muszę przyznać nieco przygnębiająca i smutna. Niektóre historie przedstawione w "Śnie o Ameryce" są tak przerażające, że aż ciężko w nie uwierzyć.

Myślę, że to pouczająca książka, mówiąca wiele o samej Rosji, rosyjskiej mentalności i złudnym raju jakim wydawała się być kiedyś Ameryka. Niektóre rozdziały poruszają bardziej, inne mniej, jednak każda opowieść ma w sobie coś niepowtarzalnego.

Kasia b | 2016-09-27

Bohaterki łączy pochodzenie z krajów byłego ZSRR i "spełnione" marzenie o emigracji do Ameryki. Ich historie są różne - niektórym trafił się rycerz na białym koniu, innym przewlekle podbite oczy. Część się wzbogaciła, legalnie bądź nie, większość doznała rozczarowania. Wiele potwierdziło stereotypowy wizerunek Rosjanki polującej na męża bogatego męża albo będącej słowiańskim "sex-towarem" eksportowym.
Ale wszystkie cechuje pewność siebie, poczucie własnej wartości i niesamowita zaradność. A także specyficzna mentalność i dość szeroko pojęte poczucie moralności...
Opowieści czasem aż nieprawdopodobne, zresztą nie do zweryfikowania. Ale przecież nie chodzi o obiektywne rozstrzyganie sensu snów o amerykańskiej Utopii. Zawsze warto marzyć, a kto nie ryzykuje, nie wygrywa.

-kropka | 2011-07-26
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 26 lipca 2011

Wciągająca, bez ambicji przegonienia Prousta, nieskomplikowana. Jest zbiorem naprawdę ciekawych opowiadań które można na przemian odkładać i po nie sięgać, bez byków, wydana na dobrej klasy papierze. Polecam, szczególnie w nudnawej podróży!

Ewa | 2010-12-05
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 05 grudnia 2010

"Sen o Ameryce" to historia kobiet - Rosjanek i Ukrainek - które z różnych powodów znalazły się w Ameryce, szukając tam szczęścia, którego nie mogły zaznać w swoim ojczystym kraju. Książka składa się z 24 rozdziałów, gdzie każdy to historia innej kobiety. Nie trzeba przeczytać tej książki, by wiedzieć, że los pisze nam różne losy i nie zawsze życie toczy się tak, jakbyśmy tego chcieli. Bohaterki tych historii także nie miały łatwego życia - przyszło im się zmagać w trudnym, wciąż zacofanym kraju, w państwie, gdzie nie zawsze mogły dochodzić swoich praw i gdzie skazane były na biedę i nierzadko samotność.
Książkę na pewno warto przeczytać. Poznać historie kobiet, które walcząc o przetrwanie czy zrealizowanie swoich marzeń, gotowe były znieść wiele nieprzyjemności. Osobiście podziwiam niektóre z tych kobiet za silną wolę, za chęć i odwagę do zmiany swojego życia.

srututu | 2012-03-30
Przeczytana: 30 marca 2012

Elegancka książka, jednak po kilkunastu opowieściach wpadłam w monotonię- przecież one wszystkie robią prawie to samo! Mąż, później się okazuje, że zły i szukający tylko taniej siły roboczej, jakieś lewe interesy, prostytucja, załatwianie zielonej karty...

Co nie zmienia faktu, że warto przeczytać, chociażby po to, aby poznać inne realia.