Pasierbica. Prawdziwa historia złamanego dzieciństwa

Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Step Child: A True Story of a Broken Childhood
dziewczynka, matka, okrucieństwo
Ag2S

Jako dziecko Donna Ford nazywana była „małą wiedźmą”, „bękartem” i „złem wcielonym”. Jej macocha stosowała niewyobrażalnie okrutne kary i robiła wszystko, by złamać dziewczynkę psychicznie.
Dziś Donna Ford jest matką trójki dzieci, uznaną malarką i rysowniczką. Jej opowieść to najlepszy dowód na to, że nie ma przeszkód nie do pokonania.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3253,tytu...»

Eli1605 | 2018-10-26
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 października 2018

Trudno oceniać taką książkę. Jak potwornie traumatyczne dzieciństwo, wręcz piekło, zgotowała Donnie macocha ( kobieta i matka przecież). Z każdą przeczytaną stroną miałam ochotę krzyczeć: gdzie był ojciec dziecka ( był głuchy czy ślepy, czy tak mu po prostu było wygodniej), gdzie nauczyciele, pedagodzy, gdzie sąsiedzi ( zapomniałam, korzystali z Donny jak z seksualnego pogotowia dla pedofili)? Nie mogę uwierzyć, że przez kilka lat nikt nic nie widział. Gdybym dorwała tego babsztyla w swoje ręce to nie napiszę nawet co bym zrobiła. Z pewnością to karalne. Cieszę się, że autorce mimo potwornego doświadczenia , złamanego dzieciństwa udało się znaleźć miłość, mieć kochającą rodzinę, realizować się w pracy. Tak trzymać. A ile takich dzieci nigdy już nie wyjdzie na prostą.

Ania | 2014-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Książka wywołała we mnie szok i niedowierzenie,aż ciężko uświadomić sobie tą traumę jaką przeszła w dzieciństwie Donna.Powieść dosłownie pochłonęłam w parę godzin,jest po prostu wstrząsająca!
Kobieta,która była macochą Donny była potworem, wprost nie pojmuję jak można w tak bestialski sposób znęcać się nad dziećmi.To cud że przy takim katowaniu nie zabiła tej dziewczynki. Co do ojca to uważam że ponosi taką samą odpowiedzialność za te potworności co ta kobieta.Jedyne co jest dobre w tej historii to,to że Donnie udało się ułożyć sobie szczęśliwe życie,mając męża,dzieci i odnieść sukces zawodowy.
Jestem pełna podziwu dla tej kobiety. Polecam wszystkim przeczytać tą książkę.

Madi | 2015-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2015, Na faktach
Przeczytana: 24 czerwca 2015

PRZERAŻAJĄCA i WSTRZĄSAJĄCA historia .
Historia małej Donny,która przez 6 lat była bita i torturowana przez swoją macochę oraz molestowana seksualnie przez jej znajomych.
Jest to książka,która wywołała u mnie SZOK-niedowierzanie jacy potrafią być okrutni ludzie wobec takich niewinnych istot.
Powieść wywołuje tak SILNE emocje,aż chce się krzyczeć z rozpaczy-chwyta za SERCE.

Donna Ford jako dziecko ośmioletnie została nagle porzucona przez swoją matkę, trafiła do Helen nowej żony jej ojca...Macocha bardzo poniżała, poniewierała swoją pasierbicę, traktowała jak bękarta i małą wiedźmę.
Dziewczynce nie okazywała swoich uczuć, biła strasznie...stosowała kary cielesne.
Donna bardzo cierpiała,przeżywała katusze, cierpienia ze strony Macochy.
Czuła się gorsza, niekochana przez nikogo, nawet jej przyrodnie rodzeństwo traktowało ją okrutnie, zawsze ponosiła karę nie słusznie za nic.
Donna nie miała dobrego dzieciństwa, przechodziła piekło,,koszmar w domu nikt nie widział i nie wiedział co się dzieje u dziewczynki w domu.
Co ona przechodzi za cierpienia, krzywdy.
Coś potwornego i przerażającego jest jak można zgotować taki koszmar małej dziewczynce.
Wołała o pomoc, żeby ją ktoś przytulił..obdarzył matczyną miłością i dał poczucie bezpieczeństwa.
Ale niczego w zamian nie dostała, czuła się samotna,niekochana.
Dużo złego doświadczyła z rąk swojej Macochy...to...

Wioleta Sadowska | 2012-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2012

„To co spotyka nas w dzieciństwie, ewidentnie ma na nas przemożny wpływ – wszystkich nas te lata formują – ale mamy też wybór, jakimi dorosłymi być”

Donna Ford, matka trójki dzieci, spełniona malarka. Kobieta, która w dzieciństwie przeżyła piekło, jakiego wielu z nas nie jest w stanie sobie nawet wyobrazić.

Donna w wieku pięciu lat została zabrana przez ojca i siedemnastoletnią wówczas macochę – Helen z ośrodka opiekuńczo-wychowawczego. Dziewczynka wyobrażała sobie, że w końcu stanie się członkiem kochającej się rodziny, a Helen zastąpi jej matkę, która zostawiła ją gdy miała rok. Szybko jednak marzenie Donny prysło jak bańka mydlana, a jej życie przez sześć długich lat było istnym horrorem. Nawet teraz, pisząc te słowa, czuję wściekłość, że taka historia miała miejsce.

Donna po przeprowadzce szybko zdała sobie sprawę, że nowa macocha jej nienawidzi. Na początek dowiedziała się, że jest małą wiedźmą, bękartem i złem wcielonym. Z upływem czasu przemoc psychiczna przerodziła się...

Wstrząsająca autobiograficzna historia Donny Ford. Kobiety, która przeżyła piekło na ziemi. Piekło, jakie jej wyrządziła macocha.
Autorka już jako dorosła kobieta często zadaje sobie pytania: "co by było gdyby"? Gdyby jej rodzice się nie rozwiedli, gdyby została w sierocińcu, gdyby jej ojciec nie ożenił się ponownie... etc. Czy wtedy jej dzieciństwo potoczyłoby się inaczej?
Mała Donna nie miała lekkiego dzieciństwa. Poniżana, bita, głodzona przez macochę i zastraszana nie miała większej szansy na zmianę swojej sytuacji.
Los "dopadł" nie tylko ją, bo także i jej przyrodnie rodzeństwo. Dzieci były dręczone i tak żałośnie osamotnione w swojej bezsilności...

Brak mi słów, aby określić zachowanie macochy. Każdy po przeczytaniu wyrobi sobie własne zdanie na ten temat. Ze swojej strony powiem, że nazwanie jej wyrodną osobą to zbyt ładne określenie. Ona nie była wyrodna. Ona była niewyobrażalną stręczycielką wyzutą z jakichkolwiek uczuć! Do tego, kobietą, która uwielbia dręczyć i...

mroźny_poranek | 2013-11-30
Przeczytana: wrzesień 2012

Nie wiem, czy może istnieć coś gorszego od znęcania psychicznego i fizycznego nad dzieckiem.
Dlaczego tak jest, że gdy dzieje się krzywda drugiej osobie, człowiek chowa się po cichu w swoje bezpieczne cztery kąty i udaje, że nic nie widzi, nic nie słyszy i nie wtrąca się w nie swoje sprawy, nie mówiąc już o braku reakcji na krzywdy dziecka?
"Pasierbica" to książka Donny Ford, która właśnie tą pasierbicą była.
Są to autentyczne zapiski dorosłej już kobiety, skrzywdzonej tak strasznie w dzieciństwie.
Autorka opisuje w niej swoje życie, kiedy to jej ojciec ożenił się z kobietą, która pastwiła się nad nią - malutką dziewczynką.
I w sumie to nie wiem, czy tą macochę nazwać można kobietą, czy raczej potworem.
Niezrozumiałe dla mnie było i jest w dalszym ciągu to jak choćby patrzenie, kiedy to dorosły mężczyzna wchodzi do pokoju tej malutkiej dziewczynki i... Wiadomo.
Serce się krajało, kiedy czytałam tę książkę i napiszę szczerze, niech takich książek na faktach autentycznych powstaje...

Ewelina229 | 2013-06-06
Przeczytana: 2013 rok

Wstrząsająca, wzruszająca, sprawiająca, że masz ochotę krzyczeć czytając o nieszczęsciu tego dziecka, małego, bezbronnego i od dzieciństwa niszczonego przez jakby się mogło wydawać najbliższą osobę.

sheina_3 | 2013-09-15

na świecie jest pełno takich sytuacji gdzie dzieci są krzywdzone psychicznie jak i fizycznie a inni przymykają na to oko ponieważ ich to w ogóle nie dotyczy.Jestem pełna podziwu dla Donny Ford że się nie poddała i przez to co przeszła założyła kochającą rodzinę.Polecam tę książkę każdemu!!!

Katarzyna | 2014-06-26
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Kolejna "historia przez życie pisana". Ciężko oceniać takie książki. Sama jestem matką i trudno mi sobie wyobrazić, jakim trzeba być człowiekiem, by krzywdzić dzieci. Na pewno lektura jest poruszająca i skłania do zastanowienia się nad tym, dlaczego ludzie często nie zauważają tragedii dziejących się obok nich. Smutna książka, ogromny szacunek dla autorki (bohaterki), że po tym wszystkim potrafiła się podnieść i dalej żyć normalnie.