Kamień na kamieniu

Okładka książki Kamień na kamieniu
Wiesław Myśliwski Wydawnictwo: Znak Seria: Proza literatura piękna
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2008-01-11
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-11
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324009183
Tagi:
literatura polska wieś historia tradycja

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
1721 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
212
85

Na półkach: ,

„Chcę wyjechać na wieś” brzmiały słowa dawnego przeboju. I rzeczywiście po powieściach, których akcja rozgrywała się w dużych miastach, z dużą radością przeczytałem „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego.

Powieść nie jest jednak sielanką. To twardy opis tego jak się żyje na wsi, bez zbędnych ubarwień. Niektóre książki pachną. I ta książka też pachniała: gnojówką, gotowanymi ziemniakami, świeżo skoszonym zbożem... Ale też i bolała: ranami po kosie czy widłach, ale również i bolała w sensie dosłownym. Autor- co cenne- nie tworzy hagiografii ludzi pracujących w polu. To są ludzie z krwi i kości, dla których praca w ziemi stanowi jedyny sens życia. Widzi się ich twarde dłonie, widzi się zaskorupiałe stopy. W powieści jest zawarta cała wieś. Jest tam wódka, jest bieda, jest rozpusta, występują również ludzka zawiść i złośliwość. Prawdziwe życie.

Zdecydowanie warto przeczytać „Kamień na kamieniu” aby oderwać się od rzeczywistości. od tego co się dzieje w naszym życiu, w pracy, czy polityce. I zastanowić się nad tym co stanowiło codzienność naszych rodziców czy dziadków, a być może nadal stanowi codzienność dzieci wzrastających w rodzinach rolniczych. I choć współcześnie i na wieś wkrada się nowoczesność, to jednak każdy kto ma wiejskie korzenie z przyjemnością czytając tę książkę przypomni sobie dawne lata: żniwa u dziadków, cielenie krowy, czy spanie na sianie.

„Kamień na kamieniu” jest jak kamień młyński, który musi mieć swoje koło zamachowe. Tym kołem jest postać głównego bohatera- Szymona Pietruszki. I choć czasem irytował poprzez opowiadanie o tym, że wszystko na wsi robił najlepiej: pił, bił, tańczył, strzelał, to jednak go lubimy i gdzieś tę jego mądrość ludową łatwo jest zrozumieć i zaakceptować.

Zastanawiając się nad ilością gwiazdek analizowałem poszczególne wątki, pourywane, poszatkowane i nie dające się łatwo poukładać w głowie. Ale to dobrze- w „Chłopach” Reymonta czas jest jednym z głównych bohaterów, w „Kamieniu na kamień” opisującym zdarzenia z około półwiecza nie pada żadna data. Autor zaburzając chronologię zdarzeń utrudnia zadanie czytelnikowi. Przez to „Kamienia na kamieniu” nie czyta się jednym cięgiem. Ale przeczytać warto.

„Chcę wyjechać na wieś” brzmiały słowa dawnego przeboju. I rzeczywiście po powieściach, których akcja rozgrywała się w dużych miastach, z dużą radością przeczytałem „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego.

Powieść nie jest jednak sielanką. To twardy opis tego jak się żyje na wsi, bez zbędnych ubarwień. Niektóre książki pachną. I ta książka też pachniała: gnojówką,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 708
  • Przeczytane
    3 273
  • Posiadam
    734
  • Ulubione
    244
  • Teraz czytam
    97
  • Chcę w prezencie
    68
  • Literatura polska
    31
  • 2014
    22
  • Literatura polska
    21
  • Literatura piękna
    20

Cytaty

Więcej
Wiesław Myśliwski Kamień na kamieniu Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Kamień na kamieniu Zobacz więcej
Wiesław Myśliwski Kamień na kamieniu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także