Droga do Los Angeles

G+J
2014-01-08
2014-01-08
literatura amerykańska

Z tych które czytałam, najsłabsza z powodu bohatera. Brak tu akcji, całość opisano w zasadzie na okładce. Nadal wspaniały język, niezwykły humor, sarkazm i egotyzm. Gdyby więcej się działo, byłby to kolejny majstersztyk. Ale Fante jest naprawdę trudny do zapomnienia.

Książka opowiada o rozterkach młodego człowieka, którego jedynym zajęciem jest wygłaszanie mowy o lewicowych poglądach i zamykanie się w szafie z kobietami wyciętymi z gazet dla dorosłych. W swym mniemaniu uważa, że jest stworzony do wyższych rzeczy. Nie jest wstanie utrzymać siebie, nie mówić już o mamie i siostrze.
Cała rzecz dzieję się w Ameryce w latach 30 ubiegłego wieku, gdzie zachwyt filozofia Nietzschego był najnowszym krzykiem ówczesnej mody. Jego wybujałe ego zakrawa na śmieszność a zaburzenia postrzegania rzeczywistości sprawiają, że jest wstanie posunąć się do wielu rzeczy.
Kilka słów o zaopatrzeniu
Ja jestem książkowym maniakiem, który nie odpuści żadnego kosza z książkami za 9,90 w popularnych dyskontach. Może nie jest to poprawne politycznie, aby się do tego przyznawać. Przecież, teraz na topie jest jedynie stanie w kilometrowej kolejce, na targach książki, lub, co jest bardziej zacniejsze, dostanie egzemplarzu recenzenckiego od samego wydawnictwa wraz z autografem autora.
Oczywiście nie neguje żadnej z tych form zaopatrywania się w literaturę, ale bardziej brak wolności w tej materii.
Tą książkę właśnie wygrzebałam z takiego kosza, a poradziłam sobie z tym niczym żul z aluminiowymi puszkami. Jeśli mówimy o alegorii śmietników, to w tych koszach są zarówno perełki jak i zepsute jedzenie, którego nikt nie chce i nie powinien chcieć. Teraz pytanie za 100 punktów, do której grupy należy ta powieść.
Nierzeczywistość
Nie można było się zorientować, czy przedstawione rzeczy dzieją się tu i teraz, czy ją jedynie wyimaginowanym światem Antoniego – głównego bohatera. Wszystkim o czym czytamy było nie namacalne. Niestałość uczuć i wybuchowość głównego bohatera wprowadzały zamęt do fabuły, a jego narracja był przesycona emocjami, które zaburzały obiektywne postrzeganie tego, co się działo.
Realizm
W całej tej nierzeczywistości, niektóre sceny były opisane tak realistycznie, że zastanawiałam się czy brnąć dalej w tą lekturę. Opis zabijanych krabów czy jedzenie surowej ryby był tak prawdziwy, że robiło mi się nie dobrze i żal za razem.
Geneza
Książka została napisana jako spowiedź alter ego John Fante, który jest kultowym pisarzem powieści amerykańskiej. Został on odkryty przez Charlesa Bukowskiego.
Ogólnie rzecz biorąc książka wyższych intelektualnych lotów, dla ideologistów. Niech ludzie z klasy proletariatu po nią nie sięgają, aby nie poczuć się gorzej niż się czują.

Cała rzecz dzieję się w Ameryce w latach 30 ubiegłego...

Książkę polecił mi zagorzały fan Charlesa Bukowskiego, który- chyba można tak powiedzieć- "odkrył" Johna Fante dla szerszej publiczności. Fajna pozycja na weekend.
Ogólne wrażenie: gorzko-zabawna historia o poszukiwaniu własnego "ja", o braku zgody na zastany ład, o buncie i próbie znalezienia własnej drogi. W tle historii widzimy kawałek Ameryki, której nie lubimy i o której głośno się nie mówi- imigranci, bieda, praca ponad siły, wyzysk.
Plusy:inteligentna i zabawna narracja, ważne tematy opisane bez patetycznych słów.
Minusy: czytelnik razem z głównym bohaterem wchodzi w jego świat frustracji, niezrozumienia, piętrzących się problemów i problemów z własnym "ja". Ten świat to nieprzyjemna, drażniąca fatamorgana, komar, który nie chce odlecieć. Odczucie raczej drażniące (dlatego wymienione w kategorii minusy ;D ),ale wielki plus (powyżej) dla warsztatu, dzięki któremu to wrażenie osiągnięto.:)

Outsider, marzyciel nie byle jaki, a do tego książka pobudzające emocje, pełen wachlarz nieporozumień.

Takie zabiegi jaki wykonano na okładce tej książki powinny być penalizowane. Chryste, gdzie Bukowski a gdzie to "coś".
Książka nieznośna, irytująca, nudna, fatalna. Nie doczytałam do końca i bardzo nie polecam.

80 stron bełkotu i bicia piany wystarczyło. Nie polecam

80 stron bełkotu i bicia piany wystarczyło. Nie polecam

Wybitna!

Wybitna!

Znudziły mnie maniakalne poczynania bohatera. Arturo Bandini bardziej interesował mnie w „Pyle."

Wybitna. Najznakomitsza literatura.
Król słowa, mistrz zdania, Bóg powieści. Zacytuję Bukowskiego: "Fante JEST moim Bogiem".

Wybitna. Najznakomitsza literatura.

Nie czytało się jej zbyt płynnie były chwile gdzie przynudzała ale styl i tematyka spodobały mi się jako wielki fan Bukowskiego polecam :)

• Literatura amerykańska
  • 2015