Byle do wiosny

Wydawnictwo: G+J
978-83-612-9901-1
bandini,
pablo

To pierwsza powieść z autobiograficznego cyklu Johna Fantego. Bohaterem jest Arturo Bandini, syn włoskich imigrantów. Zima 1928 r. w stanie Kolorado nie ma końca. Tak przynajmniej uważa murarz Svevo Bandini mający na utrzymaniu żonę Marię i trzech synów. Dopóki trwają mrozy Svevo nie ma pracy i tonie w długach - bank odmawia mu pożyczki, a sklepikarz kolejnych zakupów na kredyt. Próby zdobycia gotówki przy karcianym stoliku także kończą się niepowodzeniem. Pewnego dnia przyjaciel odstępuje mu zlecenie na remont kominka u bogatej wdowy, która okazuje się kobietą atrakcyjną i miłą.

polecalnia | 2013-05-27
Przeczytana: luty 2013

Byle do Wiosny, pierwsza powieść Fante, to magia. Bo niby nic szczególnego się nie dzieje. Ot historia biednej rodziny emigrantów, która próbuje przetrwać zimę. Nie ma Szlachetnej Paczki, ani orkiestry Owsiaka, więc muszą sobie poradzić bez wsparcia.
Akcja toczy się w miasteczku Rockline, w stanie Kolorado, gdzie zimy są mroźne i śnieżne, a lato suche i gorące. Poznajemy Svevo Bandiniego, jego żonę Marię, oraz trzech synów – Arturo, Augusta i Federica...
więcej na - http://polecalnia.blogspot.com/2013/05/fante-by-moim-bogiem-charles-bukowski.html

Andrzej Belgrad | 2013-01-03

Kolejna bliska życiu książka Fante. Małe amerykańskie miasteczko, włoska biedna rodzina i konfliktowy, lecz zawsze barwny, ojciec. Świetna struktura powieści, bardzo dobrze zbudowana atmosfera oczekiwania na wiosenną i emocjonalną odwilż.

Szymon Z Santrope | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

W porównaniu do Pyłu raczej nudna lektura, dla fanów stylu Fante.

monika88l | 2016-06-12
virginiaoleska | 2015-12-18