Pełnia życia

Full of life
978-83-60376-77-5
bandini
pablo

Pełnia życia to pięknie napisana, poruszająca powieść. Jej bohaterowie to włoscy emigranci, postacie z krwi i kości - otwarci, uczuciowi, żywiołowi. Autor w sposób naturalny i pogodny ukazuje sens posiadania rodziny.

Bed | 2013-02-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 lutego 2013

A miało być tak pięknie... John, bohater powieści spełnia swoje marzenia. Założył rodzinę, kupił piękny dom a drzewa wokół posesji już rosną, więc nie musi się sadzić. Wydaje się, że do szczęścia nic mu już nie brakuje, bo niedługo zostanie ojcem. Jednak nic nie jest takie jak się wydaje. Żona ma zmienne humory, dom okazuje się ruiną a John zostaje skazany na towarzystwo ojca, który ma swoje pomysły na to jak mu ułatwić życie. Mimo różnych "cierpień" nasz bohater stara się wszędzie widzieć coś pozytywnego, do życia podchodzi z humorem i to najważniejsze. Muszę przyznać, że powieść przeczytałam szybko i z żalem, że to już koniec. Jak wszystko co dobre bardzo poprawiła mi samopoczucie. Cenię sobie twórczość autora, który ma swój własny styl prosty i naturalny. Opis z tyłu książki obiecuje, że po przeczytaniu można dowiedzieć się co jest sensem życia.:)
Uważam, że warto przeczytać, ale warto też mieć.

| 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Napisana z humorem,bardzo sympatyczna opowieść o perypetiach męża i przyszłego ojca.Narratorem jest sam autor,pisarz pochodzący z rodziny włoskich emigrantów,stawiający czoło ciężarnej i kapryśnej żonie.Ale nie tylko oczekiwanie na potomka to wyzwanie dla bohatera,okazuje się,że dom który nabył,wymaga remontu,ale od czego ma się ojca...
Dawno tak się nie uśmiałam przy lekturze,a szczególną sympatią zapałałam do matki bohatera.Każda z postaci charakterystyczna,pełnokrwista,mimo,że autor posługuje się lekkim piórem,wyraźnie czuć przekaz tej króciutkiej książeczki.

Monika | 2013-03-19
Przeczytana: 20 lutego 2013

To, że lubię Bukowskiego nie jest żadną tajemnicą, chociaż czasami wolałabym, żeby było. Największym pisarzem dla Charlesa był John Fante, który zupełnie zapomniany, pod koniec życia, właśnie dzięki temu moczymordzie i jego publicznym pochwałom przestał przymierać głodem. Kim bym była, gdybym nie sięgnęła po jego twórczość?

Oczywiście nie rozeznałam się wcześniej w temacie, tylko wbiegłam do biblioteki, sprawdziłam, gdzie leży Fante, i szybko zgarnęłam z półki to co było dostępne. Trafiłam na Pełnię życia. Duże było moje zdziwienie, gdy zaczęłam czytać i nie znalazłam tam nic z tego o czym pisał Hank. Znalazłam za to prosty i dosadny styl, naturalność, spokój.

Główny bohater myśli, że ma już wszystko poukładane. Myśli sobie: nareszcie! Oczywiście nic nie jest poukładane, ale też nie wali się w jakiś spektakularny sposób. Proza życia. Co z tego, że żona jest w ciąży, skoro przez humory nie można się z nią dogadać tak jak kiedyś? Co z tego, że dom jest kupiony, skoro zjadają go...

TheBodzior | 2015-06-27
Przeczytana: 01 maja 2015

„Pełnia życia” autorstwa Johna Fante, to niecałe dwieście stron dobrej prozy – o wszystkim. O uczuciach, które nami kierują, o cechach charakteru, które bezsprzecznie znajdzie każdy z nas, we własnym otoczeniu. O tym, że wszystko co napotykamy na swojej drodze nadaje sens i smak naszemu życiu. O tym, że czuje je każdy, chociażby spędził połowę własnego patrząc w sufit. Każdy znajdzie „coś” z matki Fantego w babce, ciotce albo przyjaciółce, a „coś” z ojca w innej znajomej osobie. I o tym właśnie jest jego książka – o życiu. Autor podzielił się z nami swoją historią. Barwną, humorystyczną, smutną, poważną, lekką ale zawsze przyjemną i wyjątkowo dobrze napisaną. Dla tych, którzy nie widzą sensu w czytaniu ‘takich’ książek polecam pasek wiadomości pod programem z M.Olejek , bo tyle są warte jej dziennikarskie wypociny co wasze – niezaprzeczalnie – płytkie oceny.
Fante, to jeden z najlepszych pisarzy jakich miałem okazję czytać. Szczególną uwagę przyciąga styl autora. Już na pierwszej...

michasia | 2012-12-12
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 12 grudnia 2012

przepiekna proza,w pełni zasługuje na miano ksiązki wybitnej;dostarcza tak wielu wzruszen,emocji,jednocześnie pełna humoru;polecam każdemu

mts | 2012-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Po pochwale na okładce autorstwa Bukowskiego spodziewałem się ciętego dowcipu, humoru i pruderii, a otrzymałem coś zupełnie innego. Fante przedstawia w ciepły sposób różne zawirowania młodej pary, która dopiero uczy się tego, czym jest miłość i rodzina. Pretekstem jest ciąża. Humoru dodaje książce postać ojca głównego bohatera, charyzmatycznego i specyficznego. Mimo krótkiej objętości książka w środkowej części zdążyła mnie znudzić, ze względu na monotematyczność "fochów" Joyce i ciągłych ataków na Nicka. Końcówka podwyższa ocenę, wzruszająco przedstawiony jest moment, gdy Nick i Joyce uświadamiają sobie, czym jest miłość.

Joanna | 2014-03-23
Przeczytana: luty 2014

Chociaz poczatkowo suchy i dosadny styl autora nie przypadl mi do gustu, po kilkunastu stronach wciagnelam sie w specyficzny klimat ksiazki. Madra i dobra pozycja. Bez patosu mowi o rzeczach waznych, milosci, starzeniu sie i sensie zycia.

Bedata | 2014-01-01

Prosta, lekka, przyjemna historyjka, którą czyta się zarówno z uśmiechem jak i łezką w oku. Szczególnie poruszająca dla osób, którzy są świadkami starzenia się własnych rodziców.

Cherry_Darling | 2013-12-05
Przeczytana: 2011 rok

Nudnawe czytadło. Nic ciekawego tutaj nie znajdziecie. Do przeczytania i szybkiego zapomnienia.

gosiak | 2016-10-22
Przeczytana: 21 października 2016

Czegoś mi zabrakło w tej książce, tak jakby była nie do końca dopracowana. Czuję niedosyt...