Kłamstwo doskonałe

Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Cykl: The Lying Game (tom 4)
Wydawnictwo: Otwarte
Hide and Seek
TinTincia

Żyłam w przekonaniu, że moja rodzina jest bliska ideałowi, jednak okazało się, że jest zupełnie inaczej. Moi rodzice strzegą sekretu, który może mieć związek z moją śmiercią. Jak daleko się posuną, by prawda nie wyszła na jaw? Mnie już nikt nie skrzywdzi, ale jest przecież Emma… Jeśli nie będzie ostrożna, historia może się powtórzyć. „The Lying Game” to nowa seria Sary Shepard, autorki...

„The Lying Game” to nowa seria Sary Shepard, autorki bestsellerowych „Pretty Little Liars”. Ekscytujące powieści o intrygach, sekretach i kłamstwach zdobyły rzesze fanów na całym świecie, a na ich podstawie nakręcono popularne seriale telewizyjne.

W serii „The Lying Game” ukazały się także: „Gra w kłamstwa”, „Nigdy, przenigdy” i „Pozory mylą”.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2014

źródło okładki: otwarte.eu

Oficjalna recenzja
Tetiisheri książek: 1438

Coraz bliżej celu

Zagadki kryminalnej ciąg dalszy. Począwszy od „Gry w kłamstwa” poprzez „Nigdy, przenigdy” i „Pozory mylą” śledzimy kroki Emmy, która ze wszystkich sił stara się znaleźć zabójcę swojej siostry. We wszystkich trzech tomach Sara Shepard stosuje podobne, dość ciekawe rozwiązania. Czy autorka bestsellerowych „Pretty Little Liars” w czwartym tomie zaskoczy czytelnika?

W kolejnym tomie serii „The Lying Game”, która zdobyła niemałą rzeszę fanów na całym świecie, a wraz z wydaniem pierwszego tomu cyklu i w Polsce, główną podejrzaną w sprawie śmierci Sutton jest jej siostra - Laurel. Emma, bliźniacza siostra Sutton czuje się niepewnie - nie wie komu może zaufać, nie potrafi określić kto jest jej przyjacielem, a kogo powinna uważać za wroga. Na światło dzienne wychodzą kolejne informacje z życia Sutton, o których Emma dotąd nic nie wiedziała. Wciąż jednak trzyma się swojego planu i stara się odkryć tajemnice skrywane przez siostrę bliźniaczkę.

Powieść utrzymana jest na takim samym poziomie jak poprzednie tomy serii. Elementy układanki zaczynają się troszkę szybciej układać, kiedy już w połowie książki dowiadujemy się czy Laurel została prawidłowo uznana za podejrzaną numer jeden. Tutaj też pojawią się odpowiedzi na pytania, które wcześniej czytelnik mógł sobie zadać.

Zdecydowanym plusem powieści jest wartka akcja. Zdarzenia następują dość szybko po sobie, nie mamy więc czasu na większe znudzenie, a książkę dzięki płynnemu rozwojowi wydarzeń czyta się w tempie ekspresowym. Styl pisania Sary Shepard jest lekki i przyjemny. Dialogi bardzo dobrze wpasowują się w klimat powieści. Seria skierowana jest do młodzieży i napisana jest językiem używanym przez tę grupę wiekową. Bohaterowie nie są wykreowani na bezmyślne postaci, nie wszystkich jednak charakteryzuje życiowa mądrość. To postaci potrafiące wyrazić własną opinię i pragnące rozwijać się mentalnie.

Sara Shepard kontynuuje rozpoczętą w pierwszym tomie cyklu zabawę z czytelnikiem. W „Kłamstwie doskonałym” uzyskujemy co prawda odpowiedzi na pewne pytania, jednak wciąż schemat powieści pozostaje ten sam. To już czwarty tom serii. Byłby dużo bardziej udany, gdyby autorka wprowadziła nowe, zaskakujące rozwiązania. W zamian dostajemy strukturalnie podobną powieść do poprzedniczek.

Jestem przekonana, że większość młodych czytelników serię polubi i z wypiekami na policzkach będzie wyczekiwać pozostałych dwóch tomów. To typowa młodzieżowa powieść charakteryzująca się prostym stylem. Wątek kryminalny dodaje powieści uroku. Tutaj mamy okazję zagrać detektywa z prawdziwego zdarzenia. Sprawa jest dość skomplikowana, a jej finał nie przychodzi tak łatwo. Przed nami jeszcze dwa spotkania z Emmą i jej zmaganiami związanymi ze śmiercią siostry. Ciekawe czy uda jej się odnaleźć mordercę Sutton.

Agnieszka Stolarczyk

Aneta Wiola | 2017-05-26
Przeczytana: 26 maja 2017

"Patrzyłam, jak Emmę Paxton zmuszono, by żyła moim życiem i mnie udawała. Patrzyłam jak zajmuje moje miejsce przy stole w moim domu i śmieje się z moimi przyjaciółkami, udając, że zna je od zawsze. Patrzyłam, jak czyta moje pamiętniki, śpi w moim łóżku i próbuje dowiedzieć się, kto mnie zabił."

Po ostatnich wydarzeniach Emma jest niemal pewna, kto stoi za morderstwem jej siostry bliźniaczki. Czyżby prawda była naprawdę tak druzgocąca? Dziewczyna nie może jeść, spać, normalnie funkcjonować, gdyż numerem pierwszym na liście podejrzanych jest adopcyjny ojciec Sutton. Co takiego zrobiło własne dziecko, że w tak okrutny sposób zostało ukarane? A może Emma się znowu pomyliła i podejrzewa niewłaściwą osobę?

"Kłamstwo doskonałe" to zdecydowanie najlepsza część serii "The Lying Game". Wiele kłamstw, niedomówień, podejrzeń i na koniec druzgocąca prawda, której nikt nie podejrzewał. Świetnie napisana, pełna akcji i nastoletniego humoru książka Shepard podbiła moje serce.
Jak zawsze w...

WOW!
To chyba jedne słowo, które umiem wydobyć z siebie po skończeniu tej części.
Im bardziej zagłębiam się w lekturę tej serii tym bardziej smucę się, że jeszcze tylko 2 tomy i koniec. Co przywołuje jeszcze większy smutek, bo nie zostały jeszcze wydane.
Zdecydowanie polecam! :D

Magdalena T | 2015-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2015

Wszystkie tomy, które miałam okazję przeczytać zawierały w sobie to samo, a mianowicie, intrygi, kłamstwa, tajemnice i szerokie grono podejrzanych. Jedyne, co się w kolejnych częściach się zmieniało to podejrzani, których Emma wpisywała na swoją listę potencjalnych morderców lub ich wykreślała. Taki kalejdoskop imion i okoliczności. Im głębiej wnikamy w tę historię tym więcej szczegółów odkrywamy i robi się coraz ciekawiej. Tak też było w tym konkretnym przypadku. Napięcie rośnie z każdą przeczytaną stroną, a autorka podtyka nam pod nos konkretnego podejrzanego i tym razem jest to grubszy kaliber.Wiedziałam już, czego mogę się spodziewać po autorce, więc nie dałam się do końca wywieźć w pole. Jednak w klimat wciągnęłam się dość mocno. Ta część jest jakby przełomowa. Dowiadujemy się ciekawych faktów, które mnie zszokowały. Nawet, jeśli spodziewałam się czegoś, to na pewno nie tego, co zostało mi w tej części zaprezentowane. Niestety nie mogę i nie chcę zdradzić nic więcej. Wydaje mi...

Agata | 2015-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Nie spodziewałam się, że ta seria tak mnie wciągnie. Wiem, że się powtórzę, ale fabuła, tajemnice oraz momenty trzymające w napięciu tworzą rewelacyjną książkę od której nie da się oderwać. Czekam z niecierpliwością na kolejny tom, który jak na razie nie ma jeszcze polskiej premiery. Polecam całą serię! Jeśli lubisz zagadki i pokręconą fabułę, to na pewno Ci się spodoba ;)

Truskawka03 | 2015-03-10
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2015 rok
Przeczytana: 08 marca 2015

Kolejny tom Gry w Kłamstwa, w którym Emma poszukuje mordercy swojej siostry bliźniaczki Sutton. Pomaga jej w tym jej chłopak Ethan.
Muszę przyznać, że autorka łatwo wyprowadza czytelnika z równowagi. Przez póołowę książki byłam pewna, że morderczynią jest Laurel. Tak! Wreszcie poznam prawdę! I jednak nie...Później pod lupę idzie pan Mercer-ojciec Laurel i Sutton. I gdy już wszystko miało się wyjaśnić, okazało się, że i tak nic z tego.
A morderca jest na wolności...

wiolagg66 | 2015-01-02

Zycie toczy się dalej,ale zabójca nadal chodzi na wolności...

Emma jest coraz bliżej poznania prawdy związanej z morderstwem siostry bliźniaczki.
Są różne tropy...każdy trzeba sprawdzić,ale tego,czego bohaterka się dowie...nie da się opisać.

Książka napisana,jak i poprzednie na wysokim poziomie i bardzo się cieszę,że mogłam ją przeczytać.

NAPRAWDĘ WARTO. POLECAM.

aAtlanta | 2015-07-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2015
Przeczytana: 19 lipca 2015

Następny dylemat. Co tu napisać.

Ja może zostawię to bez opinii? Niee, bo trzeba powiedzieć, aby było na pamiątkę.

Wiec może teraz o PLL? Bardzo chciałabym zobaczyc co Sara Shepard ma do zaoferowania w innych powieściach. Moja koleżanka ogląda serial. Już nie może się doczekać kim jest A?

Co do ksiązki. Bo zgubiłam watek. Może byc choć słabsza od poprzedniej. Prawde mówiąc chyba się wypowiem, że cała seria była dość udana.
A następna część? Po angielsku. Przetłumacza ją? Nie wiadomo.
Generalnie dobra do słodkiej herbatki na kocu w wakacje :)

Lenka | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Nie ma się raczej czym zachwycać, ale tom nie jest też słabszy od poprzedniego.
Od pierwszej strony "Kłamstwa doskonałego" wiadomo kto nie jest mordercą. Otóż na pewno nie jest nią główna podejrzana, gdyż taki właśnie schemat swojej historii upodobała sobie pani Shepard - na koniec tomu pojawia się podejrzany z super motywem i niezaprzeczalnymi dowodami, a w kolejnym tomie podejrzany zyskuje alibi, którego nie można podważyć. I tak w kółko. Skoro więc pozostały jeszcze dwa tomy, to zakładam, że kolejna podejrzana, która pojawiła się na ostatnich stronach "Kłamstwa doskonałego" w "Aż po grób" zostanie oczyszczona z zarzutów.

Anita | 2014-12-29
izkalysa | 2014-09-16
Przeczytana: 13 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dla tych, którzy jeszcze nie czytali...
Po lekturze poprzedniego tomu wydawałoby się, że akcja naprawdę nie może być już bardziej zagmatwana... Czytelnicy przez kilka miesięcy byli trzymani w niepewności - czy to możliwe, żeby Laurel okazała się morderczynią? Pewnie niektórzy już przed premierą Kłamstwa doskonałego zdążyli odpowiedzieć sobie na to pytanie twierdząco, ale nie zapominajmy, że mamy do czynienia z Sarą Shepard - mistrzynią gry pozorów, w której świecie nic przecież nie jest takie, jakim się na pierwszy rzut oka wydaje! Dlatego pewnie nie zdziwicie się zanadto, jeśli Wam powiem, że to nie Laurel odegra tym razem pierwsze skrzypce, jednak na razie nie zdradzę nic więcej.

Warto zwrócić uwagę na dwóch bohaterów: Sutton i Ethana, ponieważ oboje w czwartym tomie The Lying Game bardzo się zmienili. Chłopak Emmy, wcześniej nieśmiały samotnik wieczorami patrzący w gwiazdy, teraz jest przebojowym chłopakiem, który potrafi się ubrać, być zabawny i z którym w dodatku nagle chce...