Powiew lata

Okładka książki Powiew lata Iwona Gołębiowska
Okładka książki Powiew lata
Iwona Gołębiowska Wydawnictwo: Armagraf Cykl: Żywioły Wielkiej Bogini (tom 2) fantasy, science fiction
Żywioły Wielkiej Bogini (tom 2)
Armagraf
2014-01-01
2014-01-01
fantasy powieść przygoda starożytność psychologia miłość uczucia żywioły wielkiej bogini

Dalszy ciąg dziejów czterech sióstr z Sarmacji. Dołączają do nich inni bohaterowie, poznani pierwszej części ("Płomienie wiosny").
Choć powieść ta stanowi osobny wątek i można przeczytać ja bez znajomości pierwszej części, warto czytać je w kolejności. Dzięki temu zachowanie niektórych bohaterów będzie lepiej zrozumiałe, aczkolwiek mgiełka tajemnicy wcale w lekturze nie przeszkadza. Tym razem pierwsze skrzypce gra druga siostra, Sziwa, a akcja dzieje się w zupełnie innym miejscu, ale nie zdradzę, jakim. Dodam jedynie, że ludzkie obyczaje i tradycje czasem mogą sprawić, że wędrowcom wydaje się, iż znaleźli się w innym świecie.
Czytelnik sam będzie miał tu okazję zmierzyć się z wieloma zagadkowymi wydarzeniami, które są udziałem sióstr i ich towarzyszy - również z samymi, wprost zadanymi zagadkami, o wcale nie tak oczywistym rozwiązaniu.
Powieść należy do gatunku historycznej, przygodowej fantasy, ale podobnie jak w poprzedniej części, nie jest przeładowana fantastyką. Za to przygoda gwarantowana. Lekko napisana, czyta się ją przyjemnie, bez wielkiego wysiłku - a przecież o to chodzi, by czytanie było przyjemnością, prawda? Nastrój wykreowany bardzo umiejętnie, na tyle, że czytelnik jest w stanie zanurzyć się w książkowym świecie i odseparować od dnia codziennego.

Druga część cyklu nie ustępuje pierwszej i chociaż przeskok w narracji od Isztar do Sziwy jest dość gwałtowny (dla mnie przynajmniej był),to po kilku stronach można na powrót wczuć się w książkę.

Dodaj cytat z książki Powiew lata