Fraktalny książę

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Jean le Flambeur (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
The Fractal Prince
Rafael

Nominacje: Campbell (2013)

Na granicach przestrzeni złodziej, któremu pomaga sardoniczny statek, próbuje się włamać do pudełka Schrödingera. Robi to dla swej pracodawczyni oraz dla właścicielki statku Mieli. W pudełku kryje się jego wolność. Albo nie. Pudełka strzegą kody wypaczające logikę oraz zdrowy rozsądek. A statek zaatakowano. Złodziej jest blisko śmierci, a napastnik pożera statek żywcem. Jeanowi de Flambeur...

Złodziej jest blisko śmierci, a napastnik pożera statek żywcem.
Jeanowi de Flambeur zaczyna brakować czasu. Wszystkim jego wersjom.
Natomiast na Ziemi dwie siostry w mieście Szybkich, kryjących się w cieniu graczy oraz dżinnów planują rewolucję.
Jest wiele innych historii, które można opowiedzieć w tysiąc i jedną noc, ale te dwie będą się łączyły i splatały ze sobą, aż rzeczywistość przerodzi się w spiralę.
W tej książce, będącej sequelem wysoko ocenionego przez międzynarodową krytykę KWANTOWEGO ZŁODZIEJA, Hannu Rajaniemi wraca do swej zachwycające wizji wszechświata i dowiadujemy się, co przyszłość przyniesie Ziemi.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: mag.com.pl

Fantasy-Bestiarium | 2018-04-23

„Fraktalny książę” to rewelacyjna kontynuacja cyklu „Jean le Flambeur”, autorstwa Hannu Rajaniemiego. Akcja jak zwykle jest szybka i wciąga do ostatniej strony. Główny bohater znów daje się lubić i mamy sporą dawkę humoru, jak i momentów grozy. Cykl został utrzymany na wysokim poziomie, za co należą się autorowi spore uwagi uznania. Powieść zrobiła na mnie duże wrażenie. Cóż tym razem spotka naszego zawadiackiego złodzieja? Jeżeli jesteście ciekawi, zapraszam Was do recenzji.

Jean le Flambeur spróbuje się włamać do pudełka Schrödingera. Zlecenie wykonuje dla swej pracodawczyni oraz dla właścicielki statku Mieli. Jednak na drodze do upragnionego celu stoją kody wypaczające logikę, jak i zdrowy rozsądek. W pudełku, które ma pozyskać, może kryć się jego wolność, lub nie. Jednak le Flambeur będzie musiał zaryzykować i postawić swoje życie na szali.

Książka pełna jest wartkiej akcji, a fantastycznie wykreowany świat wciąga czytelnika do ostatniej strony. Barwni bohaterowie i...

Opis fabuły

Jean nadal próbuje odzyskać swoje wspomnienia. Znajdują się one w pudełku Schrodingera, tak jak jego wolność. Tracąc logikę i zdrowy rozsądek musi je otworzyć. Niestety, w tym samym czasie statek Mieli zostaje zaatakowany i wszystkim brakuje czasu. Jean musi sobie więc radzić nie tylko z wrogiem, ale także uciekającymi sekundami, których nie ma ani on, ani żadna z jego wersji. Na Ziemi, w mieście Szybkich dwie siostry próbują pogodzić wymagania ojca z własnymi marzeniami i planem rewolucji. Jedna z nich, kochanka dżinnów, zostaje przedstawiona tajemniczemu Sumanguru, któremu ma towarzyszyć w wędrówce przez miasto i wypełnieniu jego misji.

Opinia

Fraktalny książę to już drugi tom trylogii o Jeanie le Flambeur. Autor zakłada, że czytelnik zaznajomił się z poprzednią częścią i bez zbędnych ceregieli opisuje dalsze przygody złodzieja i jego towarzyszki. Miałam nadzieję, że po lekturze poprzedniego tomu zagłębienie się świat wykreowany przez autora przyjdzie mi o...

Krzysztof Kułak | 2018-11-07
Przeczytana: 04 listopada 2018

Autor w świetny sposób rozwija koncepty z pierwszej części. Informacji do przyswojenia wciąż jest mnóstwo (naprawdę przydałby się jakiś indeks), ale trochę łatwiej się w nich poruszać dzięki znajomości "Kwantowego złodzieja". Struktura fabuły jest zaskakująca i sama w sobie wywołuje kilka razy uśmiech satysfakcji na twarzy. Kilka akcji naprawdę wgniata w fotel i na szczęście autor wywołuje ten efekt dzięki charakterystyce swojego świata, a nie taniemu "rozmachowi bitwy" jak w przypadku niezbyt fortunnego zakończenia poprzedniej części (chociaż i tego troszeczkę wkradło się do tej części, to na szczęście działa to lepiej). Motyw opowieści jako bytu, zarówno w klasycznie rozumianej świadomości jak i w świecie trans i posthumanizmu naprawdę pięknie zrealizowany.

Johel | 2019-01-12
Szczelba | 2018-09-19