rozwińzwiń

Dwudziestu wspaniałych

Okładka książki Dwudziestu wspaniałych Wojciech Lada
Okładka książki Dwudziestu wspaniałych
Wojciech Lada Wydawnictwo: Bellona historia
230 str. 3 godz. 50 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2022-08-10
Data 1. wyd. pol.:
2022-08-10
Liczba stron:
230
Czas czytania
3 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311158979
Tagi:
historia niepodległość piłsudski polska 1920 bohater
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1286
80

Na półkach:

Bardzo fajna książka,przypadkiem wypożyczona z biblioteki.Lubię takie przypadki.

Bardzo fajna książka,przypadkiem wypożyczona z biblioteki.Lubię takie przypadki.

Pokaż mimo to

avatar
287
122

Na półkach: ,

Książka "Dwudziestu wspaniałych" Wojciecha Lady to zbiór biografii dwudziestu polskich bohaterów z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Autor przedstawia sylwetki żołnierzy i cywili, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i poświęceniem w walce o niepodległość Polski.

Książka składa się z dwunastu rozdziałów, w których autor opowiada o życiu i dokonaniach poszczególnych bohaterów. Opisane postacie reprezentują różne środowiska i zawody. Są wśród nich żołnierze, lotnicy, marynarze, saperzy, a nawet sanitariuszki. Ich czyny miały miejsce na różnych frontach wojny polsko-bolszewickiej.

Wojciech Lada przedstawia sylwetki bohaterów w sposób barwny i przystępny. Dzięki temu czytelnik może poznać ich osobiste historie i zrozumieć, co kierowało nimi w obliczu zagrożenia. Autor dba o to, aby przedstawić bohaterów w sposób obiektywny i bez patosu. Dzięki temu książka jest nie tylko ciekawym źródłem wiedzy, ale także inspirującą opowieścią o ludzkim heroizmie.

Jedną z największych zalet książki jest jej różnorodność. Autor przedstawia sylwetki bohaterów z różnych środowisk i o różnych życiorysach. Dzięki temu czytelnik może poznać różne oblicza wojny i zrozumieć, jak wojna wpływała na ludzi.

Kolejną zaletą książki jest jej przystępność. Autor dba o to, aby język książki był zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Dzięki temu książka może być polecana zarówno osobom interesującym się historią, jak i tym, którzy nie mają z nią wcześniejszego doświadczenia.

"Dwudziestu wspaniałych" to wartościowa pozycja, która przybliża czytelnikom bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Autor w ciekawy i przystępny sposób przedstawia sylwetki tych, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i poświęceniem w walce o niepodległość Polski.

Współpraca recenzencka.

Książka "Dwudziestu wspaniałych" Wojciecha Lady to zbiór biografii dwudziestu polskich bohaterów z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Autor przedstawia sylwetki żołnierzy i cywili, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i poświęceniem w walce o niepodległość Polski.

Książka składa się z dwunastu rozdziałów, w których autor opowiada o życiu i dokonaniach poszczególnych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
346
346

Na półkach: ,

Smutny przypadek niekompetencji wydawcy. Książka, która pozwala spojrzeć zupełnie inaczej na bogoojczyźnianą legendę „Cudu nad Wisłą” przechodzi właściwie bez echa. Wydawcy nie chciało się wydać paru zeta na promocję i o jej wydaniu wie najwyżej kilkadziesiąt osób. Ale może właśnie problem w tym innym spojrzeniu? Przecież tę książkę wydała Bellona, spadkobierczyni Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, pewnie wciąż jakoś z nim powiązana, a nie tu charakterystycznych dla rządowej propagandy hurrapatriotycznych, cepeliowskich jasełek. Jest za to sporo nieprzyjemnej dla Polaków prawdy. Prawdy o tym, że jako naród nie byliśmy aniołami, że zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej zapewnił nam nie geniusz marszałka Piłsudskiego i męczeństwo księdza Skorupki, a zbiorowe bohaterstwo. Jednak nie całego narodu, a jednostek – często wplątanych w wojnę przypadkowo, czasem dla pieniędzy, ale też dlatego, że niektóre z owych jednostek – najczęściej walczące wcześniej z zaborcami – nie potrafiły żyć bez adrenalinowego kopa. Na dodatek najczęściej były to jednostki kontrowersyjne. W dzisiejszych, nie potrafiących interpretować w kontekstach, mediach, zostałyby okrzyknięte zbrodniarzami.
Ale niekompetencja wydawcy tej książki to także nieznajomość gramatyki. Praca Lady nosi tytuł „Dwudziestu wspaniałych”. To sugeruje, że jej bohaterami są nasi dzielni chłopcy. Tymczasem autor poświęca w niej dużo miejsca kobietom. Okazuje się, że ich wpływ na tamtą rzeczywistość i zwycięstwo był dużo większy niż do tej pory mówiono, zaś polski feminizm nie narodził się wraz z jego dzisiejszymi medialnymi kapłankami. A więc „Dwadzieścioro wspaniałych”.
Książka Lady to dwadzieścia szkiców poświęconych kilku charakterystycznym postaciom tamtego okresu, osobom często bardzo luźno związanym z Bitwą Warszawską. Jednak ich obecność nie jest nadużyciem czy efektem konieczności wypełnienia kilku dodatkowych stron. Bohaterowie Lady stanowią klucz do stworzenia społecznej mapy motywacji i postaw wobec sowieckiego zagrożenia latem 1920 roku. Jego bohaterami są kobiety i mężczyźni, ludzie wywodzący się ze szlachty i klasy robotniczej, naukowcy i szewc, nastolatki i ludzie w kwiecie wieku, poligloci i jednostki ledwo posługujące się Polszczyzną; bohaterowie z przypadku i ludzie do heroizmu zmuszeni – zarówno pochodzeniem, tą przeklętą polską romantyczną tradycją, jak i sytuacją, w której przypadkowo się znaleźli. Wiele z tych bohaterek i wielu z bohaterów szarżowało, część balansowała na granicy szaleństwa, większość zapłaciła za to cenę gorszą niż śmierć, jednak udało im się osiągnąć cel – Polska stała się wolna.
Książka Lady wywołuje też trzy gorzkie refleksje. Pierwsza jest chyba najbardziej smutna. W naszym kraju lubimy mówić o bohaterstwie i bohaterach, ale kończy się na gadaninie i szkolnych akademiach. Po przyczynieniu się do/odniesieniu zwycięstwa nasi bohaterowie są w najlepszym razie odstawiani do kąta, a najczęściej wyrzucani na śmietnik. Rządy przejmuje karierowiczowska miernota. I nie ma tu aluzji do współczesności, okazuje się, że w wolnej Polsce było tak zawsze.
Druga z tych gorzkich refleksji dotyczy naszej popkultury. Jej twórcy – pisarze i wydawcy, scenarzyści, producenci i reżyserzy to kompletni idioci. Książka Lady to dwadzieścia rozbudowanych treatmentów powieści lub scenariuszy filmowych, dużo lepszych nawet od legendarnego – również inspirowanego prawdziwą historią – „Hubala”. Nie mówiąc już o ostatnich drętwych produkcjach rodem ze szkolnych akademii, na które pewnie pójdą tylko uczniowie – i to w ramach zajęć obowiązkowych. Ciekawe, czy któraś ze sportretowanych tu postaci doczeka się osobnej powieści lub filmu. Jestem gotów postawić cały swój – niewielki co prawda, ale coś tam mam – majątek, że nie. Nasza popkultura to hagiografie – pomniki, a nie emocjonujące historie.
No i trzecia z tych gorzkich refleksji. Kiedyś ludzie – i to zarówno kobiety, jak i mężczyźni – mieli dużo większe cojones. Żyli naprawdę pełną piersią. Dziś szczytem emocji jest wyprawa rowerowa za miasto, wielogodzinna podróż samolotem na wakacje, a najczęściej – oglądanie sportu i talent shows w telewizji. Sytuacja, gdy siada prąd i nie można dokończyć serialu jest przez większość traktowana jako sytuacja krańcowa. A nasze prababki i pradziadowie codziennie ryzykowali życiem. I nie pękali. Zresztą dla wielu była to też niezła zabawa.
Historią i bohaterami, którymi katuje nas współczesna rzeczywistość medialna, gardzę. Pełne niejednoznaczności postacie z kart książki Lady mocno mnie kręcą. Z takiej tradycji i z takich bohaterów jestem dumny.
Świetnie, że Lada potrafi odnaleźć takich bohaterów i ekscytująco o nich napisać. Szkoda, że jego wydawca ma to bardzo głęboko w d....

Smutny przypadek niekompetencji wydawcy. Książka, która pozwala spojrzeć zupełnie inaczej na bogoojczyźnianą legendę „Cudu nad Wisłą” przechodzi właściwie bez echa. Wydawcy nie chciało się wydać paru zeta na promocję i o jej wydaniu wie najwyżej kilkadziesiąt osób. Ale może właśnie problem w tym innym spojrzeniu? Przecież tę książkę wydała Bellona, spadkobierczyni...

więcej Pokaż mimo to

avatar
288
189

Na półkach:

"Dwudziestu wspaniałych" autorstwa Wojciecha Lada to fascynujący portret bohaterów, którzy odważnie stawili czoła wojnie o niepodległość Polski w 1920 roku. Lada przedstawia niezwykłe postaci — żołnierzy i cywilów, młodych i starszych, reprezentujących różne środowiska i zawody.

Książka odsłania różnorodność bohaterów, od piechoty, artylerii i czołgistów po lotników, saperów i innych, którzy wkroczyli na front, by bronić swojej Ojczyzny. 🛡️

Wojciech Lada w sposób przystępny ukazuje wydarzenia z tamtego okresu i istotne dla losów naszego państwa postaci. Odkrywamy ich odwagę, poświęcenie i determinację. Ta książka nie tylko oddaje hołd tym, którzy poświęcili życie dla wolności Polski, ale także inspiruje do refleksji nad wartościami takimi jak honor i odwaga.

"Dwudziestu wspaniałych" to niezwykle cenna lektura dla tych, którzy kochają historię Polski i inspirujące postaci, które odcisnęły piętno na losach całego narodu. 📚🇵🇱

"Dwudziestu wspaniałych" autorstwa Wojciecha Lada to fascynujący portret bohaterów, którzy odważnie stawili czoła wojnie o niepodległość Polski w 1920 roku. Lada przedstawia niezwykłe postaci — żołnierzy i cywilów, młodych i starszych, reprezentujących różne środowiska i zawody.

Książka odsłania różnorodność bohaterów, od piechoty, artylerii i czołgistów po lotników,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    24
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    2
  • Historia
    2
  • Muszę kupić
    1
  • Historyczne
    1
  • Zakładki
    1
  • 2. Audiobook'i
    1
  • Legimi
    1
  • - Ostrowiec
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwudziestu wspaniałych


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne