Dwudziestu wspaniałych

Bellona
2022-08-10
2022-08-10
historia niepodległość piłsudski polska 1920 bohater

Bardzo fajna książka,przypadkiem wypożyczona z biblioteki.Lubię takie przypadki.

Książka "Dwudziestu wspaniałych" Wojciecha Lady to zbiór biografii dwudziestu polskich bohaterów z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Autor przedstawia sylwetki żołnierzy i cywili, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i poświęceniem w walce o niepodległość Polski.

Książka składa się z dwunastu rozdziałów, w których autor opowiada o życiu i dokonaniach poszczególnych bohaterów. Opisane postacie reprezentują różne środowiska i zawody. Są wśród nich żołnierze, lotnicy, marynarze, saperzy, a nawet sanitariuszki. Ich czyny miały miejsce na różnych frontach wojny polsko-bolszewickiej.

Wojciech Lada przedstawia sylwetki bohaterów w sposób barwny i przystępny. Dzięki temu czytelnik może poznać ich osobiste historie i zrozumieć, co kierowało nimi w obliczu zagrożenia. Autor dba o to, aby przedstawić bohaterów w sposób obiektywny i bez patosu. Dzięki temu książka jest nie tylko ciekawym źródłem wiedzy, ale także inspirującą opowieścią o ludzkim heroizmie.

Jedną z największych zalet książki jest jej różnorodność. Autor przedstawia sylwetki bohaterów z różnych środowisk i o różnych życiorysach. Dzięki temu czytelnik może poznać różne oblicza wojny i zrozumieć, jak wojna wpływała na ludzi.

Kolejną zaletą książki jest jej przystępność. Autor dba o to, aby język książki był zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Dzięki temu książka może być polecana zarówno osobom interesującym się historią, jak i tym, którzy nie mają z nią wcześniejszego doświadczenia.

"Dwudziestu wspaniałych" to wartościowa pozycja, która przybliża czytelnikom bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Autor w ciekawy i przystępny sposób przedstawia sylwetki tych, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i poświęceniem w walce o niepodległość Polski.

Współpraca recenzencka.

Smutny przypadek niekompetencji wydawcy. Książka, która pozwala spojrzeć zupełnie inaczej na bogoojczyźnianą legendę „Cudu nad Wisłą” przechodzi właściwie bez echa. Wydawcy nie chciało się wydać paru zeta na promocję i o jej wydaniu wie najwyżej kilkadziesiąt osób. Ale może właśnie problem w tym innym spojrzeniu? Przecież tę książkę wydała Bellona, spadkobierczyni Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, pewnie wciąż jakoś z nim powiązana, a nie tu charakterystycznych dla rządowej propagandy hurrapatriotycznych, cepeliowskich jasełek. Jest za to sporo nieprzyjemnej dla Polaków prawdy. Prawdy o tym, że jako naród nie byliśmy aniołami, że zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej zapewnił nam nie geniusz marszałka Piłsudskiego i męczeństwo księdza Skorupki, a zbiorowe bohaterstwo. Jednak nie całego narodu, a jednostek – często wplątanych w wojnę przypadkowo, czasem dla pieniędzy, ale też dlatego, że niektóre z owych jednostek – najczęściej walczące wcześniej z zaborcami – nie potrafiły żyć bez adrenalinowego kopa. Na dodatek najczęściej były to jednostki kontrowersyjne. W dzisiejszych, nie potrafiących interpretować w kontekstach, mediach, zostałyby okrzyknięte zbrodniarzami.
Ale niekompetencja wydawcy tej książki to także nieznajomość gramatyki. Praca Lady nosi tytuł „Dwudziestu wspaniałych”. To sugeruje, że jej bohaterami są nasi dzielni chłopcy. Tymczasem autor poświęca w niej dużo miejsca kobietom. Okazuje się, że ich wpływ na tamtą rzeczywistość i zwycięstwo był dużo większy niż do tej pory mówiono, zaś polski feminizm nie narodził się wraz z jego dzisiejszymi medialnymi kapłankami. A więc „Dwadzieścioro wspaniałych”.
Książka Lady to dwadzieścia szkiców poświęconych kilku charakterystycznym postaciom tamtego okresu, osobom często bardzo luźno związanym z Bitwą Warszawską. Jednak ich obecność nie jest nadużyciem czy efektem konieczności wypełnienia kilku dodatkowych stron. Bohaterowie Lady stanowią klucz do stworzenia społecznej mapy motywacji i postaw wobec sowieckiego zagrożenia latem 1920 roku. Jego bohaterami są kobiety i mężczyźni, ludzie wywodzący się ze szlachty i klasy robotniczej, naukowcy i szewc, nastolatki i ludzie w kwiecie wieku, poligloci i jednostki ledwo posługujące się Polszczyzną; bohaterowie z przypadku i ludzie do heroizmu zmuszeni – zarówno pochodzeniem, tą przeklętą polską romantyczną tradycją, jak i sytuacją, w której przypadkowo się znaleźli. Wiele z tych bohaterek i wielu z bohaterów szarżowało, część balansowała na granicy szaleństwa, większość zapłaciła za to cenę gorszą niż śmierć, jednak udało im się osiągnąć cel – Polska stała się wolna.
Książka Lady wywołuje też trzy gorzkie refleksje. Pierwsza jest chyba najbardziej smutna. W naszym kraju lubimy mówić o bohaterstwie i bohaterach, ale kończy się na gadaninie i szkolnych akademiach. Po przyczynieniu się do/odniesieniu zwycięstwa nasi bohaterowie są w najlepszym razie odstawiani do kąta, a najczęściej wyrzucani na śmietnik. Rządy przejmuje karierowiczowska miernota. I nie ma tu aluzji do współczesności, okazuje się, że w wolnej Polsce było tak zawsze.
Druga z tych gorzkich refleksji dotyczy naszej popkultury. Jej twórcy – pisarze i wydawcy, scenarzyści, producenci i reżyserzy to kompletni idioci. Książka Lady to dwadzieścia rozbudowanych treatmentów powieści lub scenariuszy filmowych, dużo lepszych nawet od legendarnego – również inspirowanego prawdziwą historią – „Hubala”. Nie mówiąc już o ostatnich drętwych produkcjach rodem ze szkolnych akademii, na które pewnie pójdą tylko uczniowie – i to w ramach zajęć obowiązkowych. Ciekawe, czy któraś ze sportretowanych tu postaci doczeka się osobnej powieści lub filmu. Jestem gotów postawić cały swój – niewielki co prawda, ale coś tam mam – majątek, że nie. Nasza popkultura to hagiografie – pomniki, a nie emocjonujące historie.
No i trzecia z tych gorzkich refleksji. Kiedyś ludzie – i to zarówno kobiety, jak i mężczyźni – mieli dużo większe cojones. Żyli naprawdę pełną piersią. Dziś szczytem emocji jest wyprawa rowerowa za miasto, wielogodzinna podróż samolotem na wakacje, a najczęściej – oglądanie sportu i talent shows w telewizji. Sytuacja, gdy siada prąd i nie można dokończyć serialu jest przez większość traktowana jako sytuacja krańcowa. A nasze prababki i pradziadowie codziennie ryzykowali życiem. I nie pękali. Zresztą dla wielu była to też niezła zabawa.
Historią i bohaterami, którymi katuje nas współczesna rzeczywistość medialna, gardzę. Pełne niejednoznaczności postacie z kart książki Lady mocno mnie kręcą. Z takiej tradycji i z takich bohaterów jestem dumny.
Świetnie, że Lada potrafi odnaleźć takich bohaterów i ekscytująco o nich napisać. Szkoda, że jego wydawca ma to bardzo głęboko w d....

"Dwudziestu wspaniałych" autorstwa Wojciecha Lada to fascynujący portret bohaterów, którzy odważnie stawili czoła wojnie o niepodległość Polski w 1920 roku. Lada przedstawia niezwykłe postaci — żołnierzy i cywilów, młodych i starszych, reprezentujących różne środowiska i zawody.

Książka odsłania różnorodność bohaterów, od piechoty, artylerii i czołgistów po lotników, saperów i innych, którzy wkroczyli na front, by bronić swojej Ojczyzny. 🛡️

Wojciech Lada w sposób przystępny ukazuje wydarzenia z tamtego okresu i istotne dla losów naszego państwa postaci. Odkrywamy ich odwagę, poświęcenie i determinację. Ta książka nie tylko oddaje hołd tym, którzy poświęcili życie dla wolności Polski, ale także inspiruje do refleksji nad wartościami takimi jak honor i odwaga.

"Dwudziestu wspaniałych" to niezwykle cenna lektura dla tych, którzy kochają historię Polski i inspirujące postaci, które odcisnęły piętno na losach całego narodu. 📚🇵🇱

• Muszę kupić
  • Historyczne
  • Zakładki
  • 2. Audiobook'i
  • - Ostrowiec

Dodaj cytat z książki Dwudziestu wspaniałych