Zapomniane słowa

Okładka książki Zapomniane słowa
Magdalena Budzińska Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
238 str. 3 godz. 58 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2014-09-23
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-23
Liczba stron:
238
Czas czytania
3 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375365603
Tagi:
literatura polska słowniczek wyrażenie archaiczne anegdoty refleksje
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury Magdalena Budzińska, Monika Sznajderman
Ocena 6,5
Jako dowód i w... Magdalena Budzińska...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Daj mi słowo ancymonku!



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
172 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
610
370

Na półkach: ,

Ździebko, zagwozdka, flejtuch, urwis, sztama, morowy, onegdaj, azaliż, gryfny, tere-fere, szmergiel - to słowa, które w pierwszej kolejności przychodzą mi do głowy, a których już rzadko się używa, a przecież są tak urocze, jak cała nasza mowa śliczna.

No cóż, słowa się starzeją, przemijają tak jak ludzie, o czym wspomina Jacek Podsiadło: Najpierw są tylko trochę archaiczne, nabierają dostojeństwa, budzą szacunek, ale zaraz potem robią się nieprzydatne, często śmieszne, stają się cieniami siebie sprzed lat, po kolei trafiają do umieralni dla słów.

Z tej umieralni próbuje je wyciągnąć Magdalena Budzyńska, która do pomocy w ocalaniu zapomnianych słów zaprosiła różne osobistości. Są wśród nich poeci, prozaicy, profesorowie, językoznawcy, psychologowie, aktorzy, dziennikarze, publicyści, piosenkarze, filozofowie, ludzie w różnym wieku, kobiety i mężczyźni. Tak powstała książka „Zapominane słowa", która jest interesującą podróżą w językową przeszłość.

Zaczynamy od literki A jak ancymonki, potem jest równie ciekawie, pełno tu archaizmów i regionalizmów, gwarowych perełek, są słowa, które wyszły z użycia, takie, których znaczenie jest już dziś niezrozumiałe albo po prostu przestały być trendy. Strony tego specyficznego słowniczka zapisane są zatem kobiałkami, buchadłami, bumelantami, prywaciarzami i prywatkami, mamy również pelerezy, statki, kociaki, chędożenie, bonie dydy, a wyliczenie zamyka litera Ż z żydkami.

Kogóż znajdujemy wśród wspominających? Profesor Przemysław Czapliński, który z humorem pisze o leksykalnych aspektach obelg i wyzwisk, Leszek Szaruga natomiast opowiada jednozdaniowo o przemijającym buchadle, Agnieszka Wolny-Hamkało przytacza literacko obrobioną historię pornoli oglądanych na kasetach VHS, Magdalena Środa filozofuje na temat zapomnianego pojęcia cnoty. Nie mogło wśród tego zacnego grona zabraknąć profesorów Jana Miodka i Jerzego Bralczyka, do towarzystwa brakuje tylko Andrzeja Markowskiego, jest za to Katarzyna Kłosińska, która na co dzień w Trójce wyjaśnia słuchaczom zawiłości i zasady mowy polskiej.

Każde hasło to prawdziwa uczta dla żądnych wiedzy czytelników. Z uwagi na to, że dobór współtwórców tego swoistego słownika jest tak różnorodny, ma on odbicie w formach, bo „Zapomniane słowa" to istny patchwork gatunkowy. Rozsmakować się zatem możemy w opowiadaniach napisanych przez Janusza Rudnickiego (jeżeli ktoś zna jego twórczość wie, że czytanie czegokolwiek jego autorstwa grozi niekontrolowanymi atakami śmiechu, nie zaleca się więc konsumpcji prozy tego autora w miejscach publicznych), Krzysztofa Czyżewskiego, Ziemowita Szczerka.

Słowa zapomniane wyciągane są z przeszłości i wiodą do czasów dzieciństwa, stąd mnóstwo w książce wspomnień, intymnych zwierzeń, rodzinnych historii, jak ta opowiedziana przez profesora Stanisława Beresia o słowie „beresić”. Bije z nich nostalgia i smutna refleksja o przemijającym świecie: Nie tylko słowa gubią znaczenie i znikają, ale znikają też światy. Czytając te wspomnienia, jakoś rzewnie się na duszy robi i ciepło na sercu się rozpływa.

Ale w „Zapomnianych słowach” znajdziemy również traktaty naukowe, które śledzą etymologię i historię wybranego hasła.

„Zapomniane słowa" to nie tylko słowniczek językowych osobliwości, to również zbiór wciągających opowieści o przemijających światach.

Ździebko, zagwozdka, flejtuch, urwis, sztama, morowy, onegdaj, azaliż, gryfny, tere-fere, szmergiel - to słowa, które w pierwszej kolejności przychodzą mi do głowy, a których już rzadko się używa, a przecież są tak urocze, jak cała nasza mowa śliczna.

No cóż, słowa się starzeją, przemijają tak jak ludzie, o czym wspomina Jacek Podsiadło: Najpierw są tylko trochę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    437
  • Przeczytane
    247
  • Posiadam
    82
  • Teraz czytam
    16
  • Chcę w prezencie
    8
  • 2014
    7
  • Ebooki
    5
  • Ulubione
    5
  • Literatura polska
    5
  • Język
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zapomniane słowa


Podobne książki

Przeczytaj także