Śląsk 1944/1945. Zapiski i pamiętniki. Dezerter. Nowela.

Okładka książki Śląsk 1944/1945. Zapiski i pamiętniki. Dezerter. Nowela. Hugo Hartung
Okładka książki Śląsk 1944/1945. Zapiski i pamiętniki. Dezerter. Nowela.
Hugo Hartung Wydawnictwo: Via Nova biografia, autobiografia, pamiętnik
Schlesien 1944/1945. Aufzeichnungen und Tagebucher. Der Deserteur oder Die grosse belmontische Musik.
Via Nova
2009-01-01
2009-01-01
Małgorzata Słabicka-Turpeinen
śląsk II wojna światowa pamiętniki oblężenie wrocław festung Breslau

Jako miłośnik i mieszkaniec Dolnego Śląska musiałem w końcu i tą książkę przeczytać. Dziennik a właściwie zapiski Hugo Hartunga – wrocławskiego dramaturga. Spotykamy się z nim przeddzień ofensywy Armii Czerwonej, choć część zapisów dotyczy okresu wcześniejszego. W każdym razie główna treść jest poświęcona opisom Festung Breslau. Książka ciekawa dlatego, że pisana jest przez Niemca, bardzo wrażliwego człowieka, który naocznie styka się z bezsensem wojny i cierpienia które ona niesie. Zapiski pozbawione są ocen politycznych czy społecznych. Widać, że nie pasjonowała go polityka. Jego świat to Wrocław, teatr, rodzina. To cierpiało i on cierpiał. Można było to wyczytać z jego zapisów choć starał się pozostać tylko obiektywnym reportażystom. Zdecydowanie dla miłośników pięknego Wrocławia. Bo dusza miasta to nie tylko dzisiejszy mieszkańcy ale całe pokolenia naszych poprzedników, również i Niemców.

Nie pamiętam już czy wcześniej czytałem ten zbiór, czy wcześniej widziałem film pt."Dokąd oczy poniosą". Podobna tematyka - książka i film drogi - dalekiej wędrówki do domu. Hartung idzie o wiele bliżej niż bohater filmu,ale w mojej ocenie jest trochę analogii. Wracając do książki autor opisuje Śląsk niczym idylliczną krainą stojącą na skraju przepaści (wojny, która zaraz tu dojdzie. Jednocześnie wraz z nim przedzieramy się ku obecnej granicy, uciekając przed bezsensowną śmiercią w trakcie ostatnich walk o Wrocław i Śląsk, w poszukiwaniu rodziny. Nie wie, czy odnajdzie ich żywych, ale żyje tą nadzieją jako ostatnią rzeczą, dla której warto żyć, bo jego świat umiera na jego oczach. Czujemy strach przed Armią Czerwoną, wzmacniany opisami tych, którzy już widzieli "tereny wyzwolone" od Niemców. To z pewnością pozycja książkowa dla miłośników historii i regionu Śląska. Warto znać.

• Druga Wojna Światowa
  • M. Wrocław
  • Allegro antykwariaty
  • Eikon
  • DWS wspomnienia Niemców
  • * KIEDYŚ przeczytam ??? - do zastanowienia
  • Historia / Śląsk

Dodaj cytat z książki Śląsk 1944/1945. Zapiski i pamiętniki. Dezerter. Nowela.