Less than One by Joseph Brodsky

Mniej niż ktoś to wybór esejów, który pierwotnie ukazał się w 1986 roku w Nowym Jorku pod tytułem Less Than One. Napisane w przybranym języku, by – jak wyznaje Brodski w jednym z tekstów – sprawić przyjemność cieniowi wielkiego angielskiego poety W.H. Audena, zaskarbiły autorowi sławę jednego z najwybitniejszych twórców gatunku. Znakomite literacko, pełne żaru i erudycji szkice dotyczą w większości literatury – dzieła i życia takich mistrzów pióra, jak Anna Achmatowa, Marina Cwietajewa, Osip Mandelsztam, Konstandinos Kawafis, Fiodor Dostojewski, Andriej Płatonow i W.H. Auden. W esejach autobiograficznych, które otwierają i zamykają tom, rosyjski noblista z czułością wspomina rodziców, rodzinny Petersburg i odtwarza szczegóły życia w Związku Radzieckim. Polski przekład tomu Less Than One ukazał się dwukrotnie nakładem „Zeszytów Literackich” (w roku 1989 i 1996) pod tytułem Śpiew wahadła, który zaproponował sam Autor. Obecna edycja zawiera dodatkowo nietłumaczone dotąd teksty O tyranii i Strategia obrony.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Chassefierre | 2011-04-26
Przeczytana: 24 kwietnia 2011

Niezwykle płynny styl - czytając Brodskiego trudno było mi uwierzyć w to, że jest samoukiem.
Inna sprawa to, to, że gdyby w ten sposób mówiono o poezji na języku polskim, to z pewnością więcej osób by się nią zainteresowało.

Książka jak najbardziej godna polecenia.

Anna | 2017-04-30
HRG | 2014-11-14
Jeanpaul | 2014-09-10
Przeczytana: 11 października 2014
Galene | 2014-04-24
Na półkach: Przeczytane, Eseje, R.u.c.h.
absolwent | 2013-09-26
Znalezione w Ninatece: Josif Brodski

Są większe zbrodnie niż palenie książek. Jedną z nich jest ich nieczytanie. Z okazji przypadającej dzisiaj 20. rocznicy śmierci Josifa Brodskiego, jednego z największych rosyjskich i amerykańskich poetów i eseistów XX wieku, laureata Nagrody Nobla za rok 1987, piszemy o jego życiu i twórczości.