Zielsko

Władimir Sołouchin Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX literatura piękna
Instytut Wydawniczy PAX
1987-01-01
1987-01-01

Okładka książki Długie sny Murad Muhammad Dost, Aleksiej Dudarow, Władimir Gonik, Wolha Ipatawa, Askold Jakubowski, Władimir Karpow, Giennadij Klepikow, Ramunas Klimas, Wiaczesław Kondratiew, Saulius Tomas Kondrotas, Paul Kuusberg, Wasilij Lebiediew, Wil Lipatow, Jurij Nagibin, Bułat Okudżawa, Wiktor Parniew, Borys Riachowski, Władimir Sołouchin, Siergiej Woronin
Długie sny Murad Muhammad Dost...
Okładka książki Sen błękitny, pomarańczowy... Agasi Ajwazjan, Władimir Amlinskij, Walentina Barmiczewa, Andrzej Bitow, Nikołaj Dimczewskij, Nodar Dumbadze, Iwan Fiedosiejew, Anatolij Gienatullin, Fazil Iskander, Jurij Jakowlew, Anatolij Kim, Anatol Kudrawec, Anatolij Kurczatkin, Oleg Kuwajew, Wasilij Lebiediew, Witalij Masłow, Hrant Matewosjan, Piotr Mieżyricki, Jurij Nagibin, Choca Namsarajew, Wiera Panowa, Timur Pułatow, Mykolas Sluckis, Siergiej Smirnow, Władimir Sołouchin, Wasilij Szukszyn, Edward Szym, Wiktoria Tokariewa, Juri Tuulik
Sen błękitny, ... Agasi Ajwazjan, Wła...
Okładka książki Słoneczna dolina Bella Achmadulina, Juozas Bałtuszis, Wiera Czubakowa, Rid Graczew, Wasilij Grossman, Fazil Iskander, Matylda Jufit, Dawid Konstantinowski, Włodzimierz Lalenkow, Wadim Łukaszewicz, Władimir Sołouchin, Aleksandr Sołżenicyn, Gieorgij Władimow, Włodzimierz Wojnowicz, Siergiej Woronin
Słoneczna dolina Bella Achmadulina, ...

Fantastyczna poetycka, choć pisana prozą, podróż przez świat ziół, bylin i kwiatów. Inne spojrzenie na rosnące blisko nas rosliny. Bardzo polecam.

Myślę, że ta niepozorna, znaleziona przypadkiem książka będzie mi jeszcze długo towarzyszyć. Coś fantastycznego- mądrość ludowa, ciekawostki botaniczne, fenomenalne cytaty starożytnych autorów oraz duża doza wrażliwości. Wszystko to odnajdujemy w "Zielsku" Sołouchina. Prawdziwa księga leśnych tajemnic, a tym samym pozycja niezbędna na półce każdego miłośnika przyrody.

Władimir Aleksiejewicz Sołouchin (1924 -97) – poeta i pisarz rosyjski. Pochowany w rodzinnej wsi. Tworzył głównie w okresie Związku Radzieckiego. Jeden z głównych przedstawicieli nurtu wiejskiego .
W tej książce, która jest poniekąd odskocznią od realnego świata, snuje opowieści dla ekologów, aktywistów partii "Zielonych" i w ogóle miłośników przyrody. Obawiam się, że jednak część czytelników podzieli moje zdanie, iż oprócz truizmów i paru ciekawostek, mamy całą gamę mądrości (by nie powiedzieć dyrdymał),bez których świetnie się żyje we współczesnym świecie. Książkę wzbogacają dykteryjki jak poniższa (s. 20):
„Pewien mędrzec ze Wschodu nauczał, że jeśli chce się zachować zdrowie, należy w życiu jak najczęściej przypatrywać się zielonej trawie płynącej wodzie i pięknym kobietom. Jakiś człowiek praktyczny zapytał go, chcąc uściślić, czy nie można by się ograniczyć jedynie do kobiet, pominąć zaś trawę i wodę ? „Jeśli nie będziesz przyglądał zielonej trawie i płynącej wodzie, zabraknie ci ochoty do patrzenia na kobiety” - tak brzmiała odpowiedź.”
Dzięki bałamutnemu pytaniu otrzymaliśmy mądrą odpowiedź, która wpędziła mnie w zadumę skutkującą odłożeniem książki na dni dwa.

Powróciłem do lektury z obowiązku i dzielnie znosiłem wykłady o właściwościach leczniczych różnych roślin, mimo mojej profesjonalnej wiedzy na temat wykorzystywania każdej wzmianki z medycyny ludowej przez firmy farmaceutyczne całego świata i bogactwie ich między innymi dzięki zastosowaniu metody „screen” w rozpracowaniu ludowych wierzeń.
Zniechęciłem się jednak kompletnie, gdy Sołouchin zadbał o mój intelekt rewelacjami takimi jak poniższa (s. 25):
„....Tołstoj (Lew oczywiście, jako, że w naszej literaturze było paru Tołstojów, ale Lew był tylko jeden, nawet gdybyśmy to imię pisali z małej litery!) lubił zawsze mieć w swoim gabinecie garstkę suchej trawy...”
Miłośnikom trawy lub/i ziołolecznictwa polecam, pozostałym - nie, lecz, by nie wzbudzać kontrowersji daję gwiazdek aż 3.

Radziecka książeczka o pokrzywach i innych kwiatkach napisana w latach 70-tych jest zaskakująco aktualna. Żyjemy w świecie hałasu i postępu technologicznego, nie dziwi nas złożoność konstrukcji samolotu, a już na pewno nie pochylamy się nad niezwykłymi mechanizmami sprawiającymi, że fruwa nasionko dmuchawca.

Wołodia, jak nazywają go przyjaciele, jest pisarzem i poetą radzieckim, jednak daleko mu do socrealizmu i chwalenia chłoporobotników w kołchozach. W swoich rozważaniach często wraca do ruskiej wsi sprzed rewolucji, gdzie szacunek do ziemi i wiedza o tym, co z niej wyrasta przechodziły z pokolenia na pokolenie.

Autor sam zaznacza, że nie jest naukowcem ani botanikiem, opiera się na ciekawostkach popularno-naukowych, cytuje wiersze klasyków, opowiada o swoich obserwacjach, przytacza spotkania z prawdziwymi znachorami, a nawet ośmiela się krytykować politykę rolną Związku Radzieckiego, przez którą zmniejsza się powierzchnia łąk, co jego zdaniem jest niekorzystne zarówno dla przyrody jak i dla gospodarki.

Po lekturze tej książki, człowiek uważniej przygląda się trawie po której stąpa i z większą czułością pochyli się i nad różą, i nad pokrzywą.

Wołodia, jak nazywają go przyjaciele, jest pisarzem i poetą...

• Opieczętowane (ex libris)
  • Mam
  • 2015