rozwiń zwiń

Sieroce pociągi

Okładka książki Sieroce pociągi Christina Baker-Kline
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Sieroce pociągi
Christina Baker-Kline Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Szmaragdowa seria literatura piękna
370 str. 6 godz. 10 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Szmaragdowa seria
Tytuł oryginału:
Orphan Train
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2014-07-16
Data 1. wyd. pol.:
2014-07-16
Liczba stron:
370
Czas czytania
6 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375548211
Tłumacz:
Berenika Janczarska
Tagi:
rodzina sierota adopcja tułaczka domy tymczasowe dorastanie historie rodzinne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Przenoski



1018 51 118

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
538 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1182
405

Na półkach: , , , ,

Maine, rok 2011. Dina i Ralph opiekują się Molly. Ralph nalegał, aby jako bezdzietne małżeństwo zajęli się osieroconym dzieckiem. Dina była bardziej ostrożna, powściągliwa i podejrzliwa. Trudno było jej zaakceptować obecność nastolatki w domu, bo Molly Ayer to nie kilkuletnia dziewczynka, ale 17-latka „kompletna świruska” jak mówili o niej rówieśnicy. Jej czarne włosy z fioletowymi pasemkami, mnóstwo kolczyków w uszach, kolczyk w nosie i na dodatek ostry makijaż rzucały się
w oczy. W dodatku ciągle sprawiała jakieś kłopoty. Pewnego dnia próbowała ukraść książkę z biblioteki, ale paski magnetyczne założone w powieści zaalarmowały pracowników czytelni.
W ramach pokuty dziewczyna musiała odpracować kilkadziesiąt godzin w celach społecznych.Jack jej sympatia a zarazem kolega ze szkoły pomógł jej i załatwił pracę w domu, w którym jego mama była gospodynią. Molly miała posprzątać strych. Gazety, pudła, skrzynie i inne graty to cenne skarby i wiele wspomnień dla właścicielki białego, wiktoriańskiego domu. Starsza pani
Vivian Daly okazała się przemiłą staruszką z którą Molly złapała wspaniały kontakt.
Tutaj zaczyna się wspaniała opowieść.

Cofamy się do 1929 roku, kiedy to Niamh Galway wraz z rodziną przybywa z Irlandii do Nowego Jorku. Niestety marzenia o dobrobycie, który miał tu na nich czekać okazał się wielka klęską. Brak rodziny, która mogłaby stanowić dla nich wsparcie,wrogie spojrzenia i zachowanie sąsiadów, ludności amerykańskiej, poniżająca praca ojca, który stał na zmywaku wpływały negatywnie na rodzinę Galway. Tęsknili za Irlandią,za wszystkim tym, czym gardzili, gdy tam mieszkali, za tym co było dla nich nudne i oczywiste, a czego im tu na obczyźnie brakowało.
Największą jednak klęską okazał się pożar mieszkania, które wynajmowali. Niamh jako 9-letnia sierota została przekazana do „Children's Aid Society”, które organizowało w latach 1854-1929 „sieroce pociągi” rozwożące po Stanach dzieci do rzekomej „adopcji” Wiele razy okazywało się, że dzieci te stanowiły tanią siłę roboczą. Nie były kochane, nie posyłano ich do szkoły, nie zapewniano podstawowych środków do życia. W ten sposób „sieroce pociągi” przewiozły w swej historii ponad 200 tyś dzieci, a wśród nich i Niamh Galway. Dokąd trafiła nasza bohaterka i jak potoczyły się jej dalsze losy? Zapewniam, że jest to bardzo smutna, poruszająca historia.

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Czasy odległe poznajemy z opowiadań Vivian i mogę rzec, że to one wywarły na mnie większe wrażenie i te momenty w książce czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Współczesne czasy to 2011 rok przedstawione są z perspektywy 3-osobowego narratora. Książka zawiera również ciekawe tło historyczne, jak na przykład opowieść o powstaniu Wolnego Państwa Irlandzkiego. Na końcu powieści autorka dla zainteresowanych dodała dodatkowy rozdział pt”Sieroce pociągi-w ujęciu historycznym”, który opatrzony jest autentycznymi fotografiami pochodzącymi z tamtego okresu.

„Sieroce pociągi” to wzruszająca, ciekawa, przepiękna powieść o ciężkiej tułaczce biednych sierot, o wielkiej miłości i przyjaźni, która nie zna ani granic wieku, ani ram czasowych. Powieść, która zapoznała mnie z „mało znanym, lecz istotnym epizodem w historii Stanów Zjednoczonych."

Maine, rok 2011. Dina i Ralph opiekują się Molly. Ralph nalegał, aby jako bezdzietne małżeństwo zajęli się osieroconym dzieckiem. Dina była bardziej ostrożna, powściągliwa i podejrzliwa. Trudno było jej zaakceptować obecność nastolatki w domu, bo Molly Ayer to nie kilkuletnia dziewczynka, ale 17-latka „kompletna świruska” jak mówili o niej rówieśnicy. Jej czarne włosy z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 484
  • Przeczytane
    1 096
  • Posiadam
    242
  • Ulubione
    59
  • 2014
    36
  • 2018
    22
  • Literatura amerykańska
    12
  • Teraz czytam
    11
  • 2017
    11
  • E-book
    11

Cytaty

Więcej
Christina Baker-Kline Sieroce pociągi Zobacz więcej
Christina Baker-Kline Sieroce pociągi Zobacz więcej
Christina Baker-Kline Sieroce pociągi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także