Dlaczego podskakuję

Wydawnictwo: W.A.B.
The Reason I Jump: One Boy's Voice from the Silence of Autism
dziecko, autyzm
Ag2S

Przejmujący głos z ciszy autyzmu. Co myśli i czuje autyk? Jak odbiera świat? Czy można się z nim porozumieć? Naoki Higashida – autystyczny trzynastolatek – nauczył się komunikować, wskazując litery na specjalnej tablicy. Jego opowieść daje czytelnikom dostęp do niezwykłego świata autystów. Naoki stara się wyjaśnić swoje zachowania i zwyczaje, często zaskakujące dla osób zdrowych. Zachęca, by...

Przejmujący głos z ciszy autyzmu.
Co myśli i czuje autyk? Jak odbiera świat? Czy można się z nim porozumieć?
Naoki stara się wyjaśnić swoje zachowania i zwyczaje, często zaskakujące dla osób zdrowych. Zachęca, by jego oczami spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, relacje z innymi ludźmi czy upływ casu. Udowadnia, że autykom nie brak wyobraźni i poczucia humoru. Jego książka to wzruszający apel o wyrozumiałość i empatię.
Dla Davida Mitchella, autora Atlasu chmur, książka Naokiego była bezcennym źródłem pozwalającym mu wejrzeć w umysł własnego syna. Dlaczego podskakuję to poruszająca lektura, która zmieni sposób postrzegania osób autystycznych.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2015

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Agnieszka | 2016-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

POZNAJ ŚWIAT AUTYSTYCZNEGO DZIECKA

Autyzm- złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych. Alienacja chorych w świecie własnych przeżyć sprawiła, że zaburzenie to nazwano autyzmem, od stgr. αὐτός (autós), co oznacza „sam”

Kochani dziś nie będzie recenzji,a jedynie ogromna prośba byście sięgnęli po książkę Naoki Higashida "Dlaczego podskakuję". Jest to bardzo poruszająca pozycja dzięki której będziecie mogli zajrzeć za kurtynę świata dzieci autystycznych. Jak zapewne zdajecie sobie sprawę mimo,że w kwestii zaburzeń autystycznych prowadzi się wiele badań to jednak nadal choroba ta pozostaje dla nas wielką niewiadomą, Do dziś nie została ona zgłębiona na tyle byśmy wiedzieli co dzieje się w głowie osoby dotkniętej autyzmem kiedy widzimy jej dla nas samych...

"Dla ludzi z autyzmem samo życie jest walką".(s. 105)

Ruszona wyrzutami sumienia, że stos książek pożyczonych od przyjaciółki przybiera coraz większe rozmiary sięgnęłam po najbliżej leżącą książkę (ach te moje lenistwo!) i zaczęłam czytać.

Dlaczego podskakuje nie zabiera wiele czasu, wystarczyły dwie godziny i skończyłam tę niecodzienną, ale jakże ważną książkę i potrzebną.

To tytuł, w którym autystyczny trzynastolatek próbuje przybliżyć nam świat chorujących na autyzm, wyjaśnia skąd biorą się dziwne dla nas zachowania, jak odbierają świat, jak radzą sobie w różnych sytuacjach. Prosi o wyrozumiałość i cierpliwość. Uczula na fakt, że osoby dotknięte tą chorobą czują, chcą zawierać przyjaźnie i się uczyć - nawet jeśli tego nie widać na pierwszy rzut oka.

Myślę, że tą publikacje powinien przeczytać każdy, pozwala zrozumieć i skłania do przemyśleń. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej pozycji. Szczerze polecam!

książek: 2014
Leena | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Oto mamy kolejną pozycję na temat autyzmu. Tym razem już w innej formie (bez zbędnej fabuły) autor odpowiada na pytania dotyczące życia z autyzmem. Pytania, które być może niejeden z nas 'normalnych' chciałby zadać ale nie wie do kogo się zwrócić. Jest tu jednak zbyt dużo zdań w stylu 'nie wiem dlaczego to robimy ale to robimy'. Nie jestem również przekonana co do autorstwa wnikliwych obserwacji.
Wciągnęła na tyle, że coś tam wyjaśniła...ale niestety nie zachwyciła.

ginger05 Gosia | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Niesamowita.Nie mam w bliskim otoczeniu nikogo dotkniętego autyzmem ale po przeczytaniu będę przynajmniej wiedziała jakie są powody zachowań zamiast się im dziwić na ulicy czy w pracy.Daje wgląd w świat, który wydaje nam się nieodgadniony.Z pewnością to niewiarygodnie wielka pomoc dla rodziców. Dziwi mnie jedna opinia na portalu, że ta pozycja nie zachwyciła. To nie książka do zachwycania, to nie album czy opowiadanie! Autor Naoki Higashida sam zamknięty jest w świecie autyzmu i jego opisy zachowań są kopalnią wiedzy na temat wielu charakterystycznych zachowań często źle interpretowanych nawet przez najbliższych. On tłumaczy to czego zdrowe osoby nigdy by nie zrozumiały.

Myokolove | 2016-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Problem autyzmu dotknął mnie pośrednio 2 lata temu, kiedy wprowadzając się do wynajętego mieszkania i licząc na ciszę niezbędną do charakteru mojej pracy otrzymałam w " dodatku" sąsiadów z 2 dzieci autystycznych. Chłopiec jest bardzo głośny i wali w okna czasem w nocy , nad ranem czasem całymi dniami. Przeszłam przez ten czas przez wszystkie barwy emocji w moim wnętrzu i muszę przyznać , że przeczytanie tej książki dało mi spokój. Wzruszyłam się i potraktowałam słowa wypływające z kartek jako skierowane do mnie przez mojego małego sąsiada. Nastało wewnętrzne porozumienie. Niby od początku wiedziałam na czym polega autyzm , jednak nie do końca. Nie z jego subtelnym wyrazem, tym co skryte tak głęboko, że nawet osoba dotknięta autyzmem nie zawsze potrafi to dostrzec. Polecam każdemu kto spotkał się z tym problemem, ma takie dziecko lub kogoś z bliskich lub nawet bez powodu, żeby zrozumieć i docenić życie tak po prostu :)

Malra | 2017-04-13
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Bardzo mądra książka, postrzegam ją, jako instrukcję po świecie autyzmu. Pomaga nam zrozumieć ich zachowanie, czy wycofanie. Daje nam wyjaśnienie jak postępować, aby nie wyrządzać im nieświadomie krzywdy ...

Polecam.

Rena | 2015-02-19

"...wychowanie autystycznego syna czy córki to nie zadanie dla ludzi małego ducha." "Dlaczego podskakuję" to książka pisana z perspektywy 13-letniego autystyka, który sam wielu rzeczy nie rozumie. Opisuje nam to co czuje i jak odbiera świat, zapoznaje nas z nim. Książka pisana w formie wywiadu, autor odpowiada na konkretnie zadane pytania. Bardzo dobrze napisany wstęp przez Davida Mitchella.

Ocenę książki pominę, niech będzie raczej niemożliwą do uzasadnienia chwilą mojej zadumy, refleksji i pewnym impulsem dla którego sięgnęłam po tę książkę. Dałam się poprowadzić, ścieżką tajemnicy, jakiś przyjazny głos nawoływał do wyrozumiałości: ,,Teraz wyobraź sobie, że nie tylko straciłeś zdolność komunikowania się, ale też twój wewnętrzny redaktor, który dotąd porządkował twoje myśli, wychodzi bez słowa". Powoli, idąc za słowami, które odbierają mi z każdym słowem, zdaniem, cząstkę mnie - wkraczam do świata, zupełnie innego niż ten, jaki obecnie doświadczam. Jednak z każdej strony otacza mnie pustka, stan którego nie potrafię pojąć. Ten świat jest mi jednak obcy, choć staram się go oswoić, zrozumieć, wyłowić jakiś sens. I pozostaje kreowanie, fantazjowanie, wymyślanie za pomocą wyobraźni. Jednak chcę podjąć się wyzwania, bo wyczuwam pewną nić, łączność, coś niepokojącego. Bo im więcej czytam, tym świat autystyka wydaje mi się bliski... Chcę odeprzeć zarzuty Naokiego Higashida,...

Anielka | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Książka niezwykła. Napisana przez autystycznego 13-letniego chłopca Naoki z Japonii.

Książka składa się z 58 pytań i odpowiedzi oraz kilku opowiadań. Świetnie przybliża świat osób cierpiących na autyzm, świat niekiedy przerażający, niekiedy zabawny.

Polecam wszystkim, którzy maja do czynienia z osobami autystycznymi, gdyż na pewno pomoże lepiej zrozumieć zachowania takich ludzi. Ale polecam także osobom ciekawym świata.

Mimo, że książka liczy zaledwie 140 stron, to czytałam ją dość długo. Chyba potrzebowałam czasu na przemyślenie poszczególnych rozdzialów

fragola | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Książka może nie jest wybitna, ale ważna dla tych wszystkich, którzy na siłę "wiedzą lepiej" co czują i przeżywają inni. Zwłaszcza jeśli, ci inni, w jakiś sposób się od nas odróżniają.
Ten grzech popełniało (i popełnia) wielu psychologów, terapeutów, czy po prostu rodziców. Każde świadectwo pisane w pierwszej osobie przez ludzi, tak jak w tym wypadku - z autyzmem, mogą pokazywać, że intencje i powody pewnych działań mogą być całkie inne, niż podpowiada nam nasza intuicja i wiedza