„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” zostanie zekranizowana

LubimyCzytać
05.01.2021

Reżyserem filmu na podstawie powieści Radka Raka będzie odpowiedzialny za sukces serialu „Wataha” Michał Gazda. Na razie nie ujawniono szczegółów produkcji. Za to już w styczniu będzie miał swoją premierę serial „Rysa” na podstawie powieści Igora Brejdyganta. Wyemituje go serwis Ipla.tv.

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” zostanie zekranizowana Powergraph / Facebook

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, Radek Rak (wyd. Powergraph)

Reklama

Dobra wiadomość na początek roku. Wydawnictwo Powergraph pochwaliło się sprzedażą praw do ekranizacji wielokrotnie nagradzanej (m.in. Nagrodą Literacką Nike i Nagrodą Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla) powieści Radka Raka. Za reżyserię filmu na podstawie książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” odpowiedzialny będzie Michał Gazda, nominowany do Orłów Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy filmowy serial fabularny za „Watahę” i „Odwróconych”.

Jak zauważa reżyser, cytowany w materiałach promocyjnych wydawnictwa Powergraph:

„wraz z «Baśnią» pojawiła się oto szansa na produkcję niesamowicie oryginalną, wręcz ekstatycznie atrakcyjną wizualnie, głęboką dramaturgicznie oraz – paradoksalnie – bardzo aktualną i ważną społecznie. Takiego combo nie sposób przecenić!”.

🎥 REŻYSER „WATAHY" ZEKRANIZUJE KSIĄŻKĘ LAUREATA NAGRODY LITERACKIEJ NIKE! 🎥 „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o...

Opublikowany przez Powergraph Poniedziałek, 4 stycznia 2021

 

Dalsze szczegóły dotyczące filmu mamy poznać wkrótce. Czekamy z niecierpliwością!
Za to czytelnikom żądnym wiedzy na temat książki Radka Raka, polecamy rozmowę z autorem przeprowadzoną przez Marcina Waincetela w listopadzie, w trakcie drugiej edycji Booktargu.

„Rysa”, Igor Brejdygant (wyd. W.A.B.)

Serwis Ipla.tv opublikował zwiastun serialu „Rysa”, czyli adaptacji uhonorowanej w 2019 roku Nagrodą Wielkiego Kalibru powieści Igora Brejdyganta. Sam pisarz jest również wiodącym scenarzystą serii; za jej reżyserię odpowiadają Maciej Migas, Łukasz Kośmicki oraz Leszek Dawid. Prace na planie filmowym zakończyły się w listopadzie.

W serialu rolę głównej bohaterki komisarz Moniki Brzozowskiej zagrała Julia Kijowska; u jej boku zobaczymy Macieja Zakościelnego, Janusza Chabiora, Kingę Preis, Zbigniewa Zamachowskiego, Marię Pakulnis, Dawida Ogrodnika i Zuzannę Zielińską.

Premiera serialu już w styczniu.

Władca pierścieni Tolkien„Władca pierścieni”, J.R.R. Tolkien (wyd. Amber)

Reklama

Zakończyły się zdjęcia do pierwszych odcinków serialu „Władca pierścieni”. Taką wiadomość przekazał reżyser J.A. Bayona, zaangażowany w ich powstawanie. Tak jak w przypadku filmów Petera Jacksona, sceny były nagrywane w plenerach Nowej Zelandii. Z powodu pandemii koronawirusa i utrudnień związanych z pracą, sceny były nagrywane zdecydowanie dłużej, niż planowano. Posiadająca prawa do emisji serialu platforma Amazon zamierza opublikować premierowe odcinki w 2021 roku. W obsadzie serialu, którego fabuła została umiejscowiona w czasie jeszcze przed wydarzeniami opowiedzianymi w książkach Tolkiena, znaleźli się Robert Aramayo, Owain Arthur, Maxim Baldry, Ema Horvath, Nazanin Boniadi, Tom Budge, Morfydd Clark, Ismael Cruz Córdova i Markella Kavenagh.

„Action Comics vol.1 #1”,  Joe SchusterJerome Siegel (wyd. Eaglemoss Polska)

Nadchodzi superbohaterski serial familijny! Clark Kent (znany szerszej publiczności jako Superman) wraz ze swoją wybranką serca, dziennikarką Lois Lane, postanowili założyć rodzinę i stanąć przed prawdziwym wyzwaniem: rodzicielstwem. A także spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy ich synom, Jordanowi i Jonathanowi, udało się odziedziczyć po ojcu supermoce. Czy uda im się w spokoju wychować dzieci w miasteczku Smallville? Czy rodzinna idylla na wsi zostanie zakłócona?

Serial „Superman & Lois” będzie miał swoją premierę w amerykańskiej stacji telewizyjnej CW 23 lutego. W obsadzie znaleźli się m.in. Tyler Hoechlin (Superman), Elizabeth Tulloch (Lois Lane), Alexander Garfin (Jordan Kent), Jordan Elsaas (Jonathan Kent) i Emmanuelle Chriqui (Lana Lang).

„Dlaczego podskakuję”, Naoki Higashida (wyd. W.A.B.)

Przejmujący cykl esejów Naoki Higashidy będzie miał swoją adaptację filmową. Chory na autyzm Higashida napisał swoją książkę w wieku trzynastu lat. Młody Japończyk nauczył się komunikować ze światem, wskazując litery na specjalnej tablicy. Napisana przez niego opowieść daje czytelnikom dostęp do niezwykłego świata autystów. I pokazuje, że to, iż ktoś nie potrafi mówić, nie oznacza, że nie ma nic do powiedzenia.

Naoki stara się wyjaśnić swoje zachowania i zwyczaje, często zaskakujące dla osób zdrowych. Zachęca, by jego oczami spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, relacje z innymi ludźmi czy upływ casu. Udowadnia, że chorym na autyzm nie brak wyobraźni i poczucia humoru. Jego książka to apel o wyrozumiałość i empatię.

Dokument „The Reason I Jump” to połączenie przemyśleń Higashidy z filmowym portretem pięciu innych młodych ludzi, żyjących z piętnem z autyzmu. Obecnie jest pokazywany w ramach festiwalu filmowego Hampton's Doc Fest; od 8 stycznia ma być dostępny za pośrednictwem wirtualnych kin.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

[aj]

Reklama

komentarze [11]

Sortuj:
95
14
05.01.2021 20:53

Jestem ciekawa tego, jak powieść zostanie zekranizowana i na pewno postaram się obejrzeć film, ale mam pewne wątpliwości. Z mojej perspektywy 90% uroku tej książki jest nie w fabule, ale w pięknym i plastycznym języku autora, co trudno będzie przenieść na ekran. Poza tym mam pewne wątpliwości, czy Polskie studio zdobędzie odpowiednie fundusze... Z drugiej jednak strony...

więcej

1483
83
05.01.2021 16:59

Na pewno trochę sobie zarobi.


697
638
05.01.2021 12:21

Radek? Kolejne dorosłe dziecko? https://rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1076:radek&catid=76&Itemid=146


211
65
05.01.2021 13:06

A może autor tratuje to w formie pseudonimu artystycznego, lub po prostu lepiej wygląda na okładce i jest to zabieg czysto marketingowy? Dlaczego od razu trzeba doszukiwać się teorii? Pozdrawiam.


697
638
05.01.2021 14:39

Przedstawianie się zdrobnieniem jako chwyt marketingowy? No, nie wiem... Ja tam książek pisanych przez dzieci nie czytam albo rzadko. Henia Sienkiewicza, Czesia Miłosza, Julka Słowackiego też bym nie czytał.


211
65
05.01.2021 15:25

Jasne, co kto lubi choć mimo wszystko Radek nie to samo co Henio, czy Czesio - Radziu już tak. Różnica może subtelna, ale jednak.


842
10
07.01.2021 16:28

Wojtek Smarzowski
Jasiek Mela
Jaś Kapela
Małgośka Szumowska
Bartek Kasprzykowski

Zdrobnienie od imienia bywa używane jako pseudonim.
Albo po prostu właściciel imienia preferuje zdrobniałą formę.


697
638
07.01.2021 17:51

Ależ to właśnie nie ulega wątpliwości, że osoba nosząca imię preferuje jego dziecinną formę. :-)


211
65
09.01.2021 14:33

Moglibyśmy tak jeszcze długo. Jak widać każdy ma swoje zdanie i tego się trzymajmy.
Gdybym chciała być złośliwa, to bym ironizowała, że przecież mniej dziecinne od zdrobnienia imienia jest nie posługiwanie się nim w ogóle... (choć przynajmniej się zdaje, że nick jest spójny z osobowością, brawo!) No ale przecież nie jestem, więc wiadomo, że tego tu nie ma :P
Pozdrawiam i...

więcej

1240
461
10.01.2021 17:56

Kiedy na jednego z polskich królów zaczęto mówić król Staś, to wiadomo, jak to się skończyło.
Z drugiej strony zdrobnienia imion preferowane są w korporacjach, dla podkreślenia, że niby wszyscy są tacy równi, tacy zżyci ze sobą... Zakłamanie.


2857
4
05.01.2021 08:11

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd