Umysł wyzwolony

Okładka książki Umysł wyzwolony Steven C. Hayes
Okładka książki Umysł wyzwolony
Steven C. Hayes Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
A Liberated Mind. How to Pivot Toward What Matters
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2020-11-18
2020-11-18
2019-09-27
Anna Sawicka-Chrapkowicz
ACT terapia akceptacji i zaangażowania

Okładka książki ACT słowo w słowo w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Transkrypcje sesji z komentarzami do nauki terapii akceptacji i zaangażowania Steven C. Hayes, Michael P. Twohig
ACT słowo w sł... Steven C. Hayes, Mi...
Okładka książki TERAPIA OPARTA NA PROCESACH W PRAKTYCE Rozwijanie umiejętności identyfikacji i kształtowania kluczowych procesów zmiany psychologicznej Steven C. Hayes, Stefan G. Hofmann, David N. Lorscheid
TERAPIA OPARTA... Steven C. Hayes, St...
Okładka książki Ponad DSM. Ku alternatywnej, opartej na procesach diagnozie i terapii zaburzeń psychicznych Steven C. Hayes, Stefan G. Hofmann
Ponad DSM. Ku ... Steven C. Hayes, St...
Okładka książki Terapia poznawczo-behawioralna oparta na procesach. Wiedza i kluczowe kompetencje Steven C. Hayes, Stefan G. Hoffman
Terapia poznaw... Steven C. Hayes, St...

Najlepsza zdecydowanie książka o terapii akceptacji i zaangażowania jaką kiedykolwiek napisano:-)

Polecam jako perełkę wiedzy na temat terapii ACT. Wszystko wyjaśnione i wyczerpująco opisane w części teoretycznej. Druga część bardziej praktyczna, zawiera zbiór ćwiczeń do rozwijania konkretnych umiejętności. Zgadzam się z opiniami poniżej, że książka zawiera sporo samozachwytów oraz uwielbienia do tego nurtu terapeutycznego.
Na plus na pewno to, że czytając kolejną książkę o ACT myślałam, że nie znajdę nic nowego, a zaskoczyłam się treścią. Ta książka ma w sobie TO COŚ, czego inne książki o terapii akceptacji i zaangażowania nie mają. Urzekła mnie wrażliwością, czułością i mnóstwem ćwiczeń praktycznych.

Na plus na pewno to, że czytając kolejną...

"Umysl wyzwolony" szeroko opisuje terapie akceptacji i zaangazowania. Ksiazka podzielona na trzy czesci (1-teoria psychologi i nurtu ACT, 2-cwiczenia z ACT, 3-sytuacje wdrazania ACT). Zawiera duzo ciekawych informacji i dokladnie opisuje podejscia ACT. Jednak za duzo osobiscie bylo dla mnie powtarzania ze ACT jest taka super i ze jezeli jakas metoda dziala to badania pokazuja ze z ACT bedzie dzialala jeszcze bardziej. Sam fakt az takiego faworyzowania metody sprawil ze sie troche do niej zniechecilam. Nie mniej jednak warto sprawdzic na wlasnej skorze czy zaproponowane sposoby dzialaja - co wymaga duzej pracy.

Dość dobra książka przedstawiająca program terapii i konkretne ćwiczenia, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów ze zdrowiem psychicznym zabita mnóstwem reklam samej terapii i anegdotami na temat tego jak ta terapia jest dobra.

Polecam książkę oraz opisaną w niej terapię ACT. Pierwsza część książki to część teoretyczna (średnio ciekawa),druga to ćwiczenia praktyczne bardzo pomocne w radzeniu sobie z trudnymi emocjami i myślami.

Nie do końca spodziewałam się tego, co znalazłam w tej książce, ale jest to na pewno pozycja wartościowa. Pozwala usystematyzować pewne rzeczy.

Hm, to ja może będę w kontrze do zachwytów, może dlatego że sięgając myślałam że będzie o neurobiologii mózgu. Pierwsze zaskoczenie jest o konkretnej terapii (ACT). No nic, poradnik, nie do końca, prawie połowa książki to laurka dla tej konkretnej terapii, a jeśli doliczyć wszystkich wymienionych byłych pacjentów którym pomogły warsztaty i jak to diametralnie zmieniło ich życie to nawet dużo więcej niż połowa. Jakby tę książkę odchudzić o to wszystko to byłaby genialna broszurka (w mojej ocenie na 9),rozwlekła przepojona samozachwytem pełna wersja jest tylko rozwodnionym rozwlekłym acz dobrym poradnikiem.

Lektura tej książki utwierdza w podstawowych intuicjach, efektach doświadczenia i wiedzy wszystkich szczerze i wytrwale kroczących na "drodze" do wyzwolenia, na ścieżce do samoświadomości, wolności, miłości. Ostatecznie -jak zaznacza Autor - mamy do wyboru między strachem, lękiem (zazwyczaj nieświadomym) a miłością. Wartość pracy S. Hayesa akcentuje się w naukowym podejściu do spraw traktowanych w istocie jako "duchowe".

Wielu z nas ciągle zmaga się z bolesnymi wspomnieniami, destruktywnymi myślami czy ruminacjami. Często nie wiemy jak sobie z nimi poradzić. Jak ukoić ból i zacząć żyć zgodnie z tym na czym nam zależy? Jak zapalić światełko w ciemności?
„Umysł wyzwolony” to najnowsze dzieło Stevena Hayes’a, autora „W pułapce myśli”, twórcy terapii opartej na akceptacji i zaangażowaniu - ACT. Tytuł ten w języku polskim ukazał się w ubiegłym roku i od razu przykuł moją uwagę. To wielowymiarowa książka psychologiczna, która jest zarówno podręcznikiem jak i poradnikiem podpartym wieloletnimi badaniami.
Autor podejmuje w niej temat umysłu i wszelkich problemów, jakie go dotykają. Przyczynę naszych cierpień wskazuje w braku elastyczności psychicznej, czyli umiejętności otwartego myślenia i odczuwania, własnowolnego uczestnictwa w odczuwaniu chwili obecnej oraz życiu zgodnie z naszymi własnymi wartościami. Nasz umysł, wewnętrzny głos, jednak ciągle podsuwa nam uporczywe myśli oraz wspomnienia, które wywołują u nas ogromny dyskomfort. Autor nazywa ten głos Wewnętrznym Dyktatorem. Przekonuje nas, że to co mówi jest zawsze prawdziwe i powinniśmy temu bezkrytycznie ufać, mimo że głębiej wcale tak nie uważamy. A to on często hamuje nasze działania i aktywność. Powoduje, że ruminujemy, obwiniamy się, krytykujemy i w konsekwencji unikamy własnych myśli. Naszym celem jest nauczyć się tego, by nie odwracać się od bolesnych przeżyć, ale zwracać się ku własnemu cierpieniu, robiąc to w duchu życzliwości, zaciekawienia i otwartości.
Hayes wskazuje sześć umiejętności oraz przykładowe ćwiczenia dla każdej z nich, które pomogą nam je rozwijać, a co za tym idzie, budować elastyczność psychologiczną. Co więcej, autor daje nam wolną rękę co do ich wyboru oraz zachęca nas do szukania nowych. Oczywiście zwraca nam uwagę, żeby je wykonywać regularnie, pomimo niepowodzeń czy nawet długiego stażu. Czasem wystarczy, że złapiemy się na jakiejś myśli i to samo w sobie może być wartościowym sukcesem.
Hayes na wielu przykładach, w tym na swoim własnym, pokazuje jak terapia oparta na akceptacji i zaangażowaniu, może być przydatna w wielu dziedzinach naszego życia, przy leczeniu zaburzeń czy również w przypadku problemów społecznych. Co więcej, wszystkie opisane w tej książce narzędzia i przekazana wiedza jest poparta szeregiem badań naukowych, które często pokazują, że ACT może być skuteczniejszy niż wiele powszechnie używanych metod. Hayes jednak nie deprecjonuje ich, nie uważa, że ACT jest receptą na wszystko, jednak wielokrotnie może stać się uzupełnieniem różnych technik, co pozytywnie przekłada się na ich wyniki.
Warto wspomnieć, że autor stara się nas nie rozpraszać i wszelkie odnośniki do źródeł zawarł na końcu książki. Bardzo pomogło mi to skupić się na treści książki.
„Umysł wyzwolony” to bardzo wartościowa książka, do której będziecie wielokrotnie wracać i ja sam będę wielokrotnie wracał (co w moim wypadku jest nadzwyczajne).
Nie tylko ze względu na ciekawe ćwiczenia ale również na bogaty i życzliwy język autora. Nie ukrywam, że książka jest dla mnie dużym odkryciem i również dla mnie stanowi nieocenioną pomoc by uczynić mój umysł wyzwolonym.
Kończąc w stylu Stevena Hayesa:
Pokój, miłość i życie.

Są książki, które stają się twoją opowieścią i częścią życia. Tak właśnie jest z "Umysłem wyzwolonym".
Przesiąknięty na co dzień ACTem (Terapią Akceptacji i Zaangażowania) nie sądziłem, że jakakolwiek kolejna, nowa propozycja wydawnicza będzie w stanie wywołać we mnie taką lawinę wewnętrznych zdarzeń i emocji.
Ta książka może być przewodnikiem dla każdego zagubionego i kluczem do trwania w mądrym i bogatym życiu dla tych, którzy już zbliżyli się do swoich wartości i potrafią cieszyć się z uważnością Tu i Teraz.
Setki stron mijają niepostrzeżenie, bowiem autor (Hayes jest tak bardzo charyzmatyczny!) zabiera Cię w podróż do krainy, która nareszcie jest dostępna dla wszystkich! Nieważne, czy jesteś "jakiś", nieważne co podpowiada ci twój wewnętrzny krytyk, każdy może doświadczyć siły płynącej z akceptacji - siebie, swoich emocji, swojej fizyczności, swoich relacji, osiągnięć, trudności, wad, lęków i wyzwań.
A.A.Milne napisał kiedyś, że miłość się nie pisze, miłość się czuje, tak samo jest chyba z akceptacją - książki są i będą pisane, ale to po prostu trzeba poczuć :)

Ta książka może być przewodnikiem dla każdego zagubionego i...

• Psychologia
  • Do kupienia