Parszywa dwunastka

Okładka książki Parszywa dwunastka Janet Evanovich Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Parszywa dwunastka
Janet Evanovich Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Stephanie Plum (tom 12) kryminał, sensacja, thriller
Stephanie Plum (tom 12)
Twelve Sharp
Fabryka Słów
2014-06-27
2014-06-27
2006-06-20

Komandos w roli głównej

Czy ktoś tęsknił za Stephanie Plum? Ja tęskniłam i musiałam sprawdzić co słychać u niej i całej szalonej ferajny, która ją otacza. A dzieje się nie mało. Po pierwsze agencja windykacyjna kuzyna Vinniego ma obsuwę i Stephanie powinna szybciej łapać NSów, ewentualnie potrzebne jest wsparcie. Tylko Komandos nagle znika a zamiast tego koło Stephanie zaczyna krążyć kobieta, która twierdzi, że jest jego żoną. Stephanie nie byłaby sobą gdyby to zignorowała. Zamiast wyłapywać niestawiających się przestępców to ona zaczyna zastanawiać się o co chodzi z Komandosem, jego ,,żoną" i jeszcze kimś nowym. Wręcz prosta droga by wpakować się w samo centrum problemów, niebezpieczeństw i szalonych akcji. Ale jednego możemy być pewni, gdzieś obok panny Plum będzie wierna Lula oraz niezawodna i jedyna w swoim rodzaju Babcia Mazurowa. Tylko Morelli'ego szkoda bo on zdecydowanie będzie miał ogromny ból głowy wyciągając ją z kabały, w którą (oczywiście przypadkowo) się wpakowała.

,,Parszywa dwunastka" ma lepsze i gorsze momenty. I niektóre żarty są tak żenujące że przewracamy oczami ale nadal to genialna, odprężająca seria. Niektóre postaci są gwarantem szczerego wybuchu śmiechu (w tym tomie rządzi zdecydowanie pewna starsza pani, która prowadzi sklep erotyczny oraz Tata Plum). Jak zawsze jest absurdalnie, śmiesznie i niebezpiecznie. Kłopoty czają się wszędzie, przestępcy nie mają wolnego a żeby jeszcze wszystko bardziej skomplikować to trójkąt Stephanie-Morrelli-Komandos nabiera rumieńców. I nic dziwnego, że robi się tylko większy galimatias.

Ta seria to kicz, absurd, szaleństwo i wybuchy podszyte rubasznym, zabarwionym erotycznie humorem. Ale dokładnie to jest w tym najlepsze zaraz bo jedynych i wyjątkowych postaciach, których wprost nie można nie kochać. Wiem, że zawsze obśmieję się jak fretka i dlatego jeszcze długo będę wracać do Grajdoła. Polecam!

W końcu jakiś tom w którym nie drażniło mnie zachowanie Staphani.

W końcu jakiś tom w którym nie drażniło mnie zachowanie Staphani.

Nie jest lepsza od Bonda i nie jest śmieszniejsza niż Bridget Jones.

Nie jest lepsza od Bonda i nie jest śmieszniejsza niż Bridget Jones.

O rany! Jak ja tęskniłam!

Chyba żadna do tej pory książka czy seria nie wywołała we mnie tak ciepłych i rodzinnych uczuć. Kolejny piątek przy pieczeni u Plumów zaliczam do udanych!

[Jest to 12 część z serii, więc w tekście mogą pojawić się mikro spoilery, choć staram się tego uniakć]

Krótko o fabule: Stephanie, po niedługiej karierze w firmie KomandoMan, dalej zajmuje się łapaniem zbiegów w firmie poręczycielskiej swojego kuzyna. Tym razem pracy jest na tyle dużo, że nawet przy pomocy Luli nie wyrabia się z wyłapywaniem ludzi. Komandos znika i nikt nie może się z nim skontaktować. Co gorsze na drodze Steph pojawia się kobieta, podająca się za żonę Komandosa. Od tego momentu sprawy zaczynają przybierajać niepokojący obrót.
Ale czy coś może pójść nie tak gdy Stephanie zaczyna węszyć? Hmm... może i to jak. Całe szczęście wszystko w typowym dla niej stylu.

Masa wpadek, ucieczek, zakłopotań i tym razem, o dziwo, bez wybuchających aut. Uwielbiam te powieści, zawsze wprawiają mnie w świetny nastrój. Nie jestem w stanie się nie uśmiechąć podczas przewracania stron. Janet Evanovitch stworzyła niesamowicie prawdziwe postacie i osadziła je w taki sposób, że są dla nas jak sąsiedzi. Czytając, mam wrażenie, ze ich wszystkich znam już od dawna.

Jedyne co mnie tak lekko uwiera, to trójkąt w postaci Morelli - Stephanie - Komandos. Jakby, nie mogę zaakceptować poczynań bohaterki względem obu mężczyzn. Liczę na to, że w którymś tomie to się w końcu wyprostuje i przestanie mnie to tak uwierać.

Nie wiem co musiałoby się wydarzyć, żebym przestała lubić tę serię. Chyba tylko śmierć babci Mazurowej. To jest istna gwiazda powieści, bez niej to nie było by to samo.

Ogromnie polecam Wam zapoznać się z serią, bo należy ona do moich ulubieńców, choć wiem, że książki są niestety słabo dostępne 💔

O rany! Jak ja tęskniłam!

Co tu się rozpisywać... świetna dawka humoru jak zawszs

Co tu się rozpisywać... świetna dawka humoru jak zawszs

Nie meczy oczu, ale jest to raczej pozycja dla lubiacych 'komedie romantyczne' z watkiem sensacyjnym w tle. Nie kazdemu taki rodzaj humoru i prozy odpowiada - kwestia gustu.

Dwunasta część przygód nieudolnej łowczyni nagród. Nie będę się rozpisywać, bo kto zna Stephanie, ten wie o co chodzi a kto jeszcze jej nie poznał, to polecam zacząć serię, bo jest tu wszystko: humor, akcja, dobry policjant i "zły" Komandos. Świetna książka na reset.

Lekka, przyjemna i zabawna.

Lekka, przyjemna i zabawna.

Odjęłam jedną gwiazdkę za brak spójności z poprzednim tomem. W 11 dostała świetną pracę u Komandosa, a w 12 tylko gdzieś w połowie zostało wspomniane, że kiedyś tam pracowała. Ale czemu rzuciła??? A wystarczyłby jeden akapit wyjaśnienia... Poza tym irytującym zignorowaniem poprzedniego tomu, ta część była równie dobra jak poprzednie, niesamowicie wciągająca.

Jak zwykle Stefania Śliwka mnie nie zawiodła. Zapewniła mi dobrą zabawę i relaks na plaży :-)

• 2015
  • Janet Evanovich