Parszywa dwunastka

Cykl: Stephanie Plum (tom 12)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Twelve Sharp
Ophelia

W trakcie kolejnego śledztwa Stephanie Plum odkrywa, że jest prześladowana przez uzbrojoną i niezrównoważoną psychicznie kobietę. W dodatku w jakiś tajemniczy sposób powiązaną z Komandosem: obrońcą, mistrzem i przyjacielem, który ukrywa co nieco przed Stephanie. Robi się niewesoło, trzeba ścigać mordercę i powstrzymać narastającą falę zbrodni. Czy Stephanie Plum zdąży tego dokonać nim zegar wybije parszywe dwanaście razy?

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Oficjalna recenzja
Tetiisheri książek: 1438

Komandos w roli głównej

Ze Stephanie Plum zdążyłam się już mocno zaprzyjaźnić. Ta szalona dziewczyna, która kocha kłopoty i nagminnie je na siebie ściąga jest główną bohaterką serii stworzonej przez Janet Evanovich. Steph pracuje jako łowczyni nagród i ściga mniej lub bardziej niebezpiecznych typków, przy czym pościgowi zawsze towarzyszy niezwykła dawka emocji i humoru, a akcja toczy się w szalonym, wręcz zastraszającym tempie. Przyzwyczaiłam się do prozy autorki i również tym razem podczas lektury dwunastej części przygód Śliweczki liczyłam na niezłą zabawę. Nie zawiodłam się!

Stephanie Plum pracuje nad kolejną sprawą i przypadkiem odkrywa, że jest poszukiwana przez piękną i skrywającą tajemnice kobietę. Na domiar złego okazuje się, że kobietę tę coś łączy z Komandosem, który nagle zniknął. Czy Steph zdecyduje się podjąć odpowiednie kroki i rozwiązać sprawę jak należy i czy podejmie się ryzyka z tym związanego? Oczywiście, że tak. Śliweczka kocha ryzyko i kłopoty, a Ciebie, Drogi Czytelniku, wciągnie w wir wydarzeń i zapewni doborowe towarzystwo na jeden wieczór.

Janet Evanovich to amerykańska autorka cyklu o Stephanie, który obecnie liczy sobie niemalże 21 tomów. Sensacja i romans w jednym, a do tego mocna dawka humoru - tak można określić książki o Steph. Autorka w swoich powieściach trzyma się ścisłego schematu i tradycyjnie już na samym początku serii za pośrednictwem głównej bohaterki przedstawia kim jest dziewczyna i czym się zajmuje, a ponadto opisuje jej życie. To krótkie wprowadzenie sprawia, że nie ma znaczenia, który tom o Łowczyni będzie Twoim pierwszym. Każda część stanowi odrębną całość, która charakteryzuje się pierwszoosobową narracją, świetnie sprawdzającą się w przypadku cyklu.

W „Parszywej Dwunastce” następuje niemały zwrot akcji. Dotąd autorka skupiała się głównie na losach i życiu Stephanie. Tym razem postanowiła skoncentrować się na Komandosie. To dość niespotykane – jeśli chodzi o styl autorki. Poprzednie tomy zapewniały nam świetną zabawę z kryminalną zagadką na pierwszym planie. Tym razem Czytelnik skupia się na psychologicznym aspekcie poruszonym w powieści. Analiza dotyczy samego Komandosa. Ci z Was, którzy już znają Steph mogą jedynie wyobrazić sobie, co to oznacza. Osobom, które dopiero zamierzają poznać bohaterkę tak uwielbianej serii mogę krótko powiedzieć: dzieje się tu, oj dzieje.

Akcja podobnie jak w poprzednich tomach jest dynamiczna. Nie brak tu także innych charakterystycznych dla prozy Janet Evanovich cech takich jak mnogość wątków, duża dawka humoru i zaskoczenie. Powieści Evanovich cieszą się ogromną popularnością i wcale się temu nie dziwię. Seria działa na czytelnika jak narkotyk, wciąga, pochłania bez reszty i bardzo szybko uzależnia. Cykl o łowczyni to nie tylko świetna propozycja na letnie wieczory, to także idealny pomysł na relaks i ucieczkę od codziennych obowiązków. Specyficzny humor dopełnia całości. To sposób na odprężenie się, to gwarancja dobrej zabawy i wreszcie to udział w intrygującej zagadce kryminalnej.

Agnieszka Stolarczyk

Ewelina | 2019-05-05

Lekka, przyjemna i zabawna.

Nat_87 | 2018-11-16
Na półkach: Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 15 listopada 2018

Odjęłam jedną gwiazdkę za brak spójności z poprzednim tomem. W 11 dostała świetną pracę u Komandosa, a w 12 tylko gdzieś w połowie zostało wspomniane, że kiedyś tam pracowała. Ale czemu rzuciła??? A wystarczyłby jeden akapit wyjaśnienia... Poza tym irytującym zignorowaniem poprzedniego tomu, ta część była równie dobra jak poprzednie, niesamowicie wciągająca.

wrotki | 2018-09-28

Jak zwykle Stefania Śliwka mnie nie zawiodła. Zapewniła mi dobrą zabawę i relaks na plaży :-)

Justa | 2018-05-20
Przeczytana: 19 maja 2018

Szalona, przebojowa i zabawna, tak można opisać główną bohaterkę. Książka przyjemna w czytaniu i szybko wciągająca. Mimo, że moją przygodę ze Stephanie Plum zaczęłam od tomu dwunastego z chęcią sięgnę po poprzednie części :)

red_diva | 2018-01-22
Na półkach: Przeczytane, E-book, Kryminał, Akcja
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Książka w porządku, z każdą kolejną częścią coraz więcej akcji. Cały czas coś tam się działo, jednak nie było dużo zabawnych momentów jak w tomie 11. Mimo to polecam, jak się już zacznie czytać serię o Stephani Plum, to ciężko się oderwać od każdej jednej części.

Kasia | 2017-08-23

Lekka, szybko się czyta i poprawiająca humor.

Aanika | 2017-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Niestety nie podzielam fascynacji fanek tej ksiazki.. wybaczcie.
1 gwiazdka za postac Ranger/ sexy, niedostepny, mroczny przystojniak
2 gwiazdka za postac Morelli- calkiem w porzadku i dosc uczuciowy facet
3 gwiazdka za odrobine humoru i minimum napiecia.. ale dopiero z chwila pojawienia sie Ranger. Gdyby nie on poprzestalabym na jednej jedynej gwiazdce.

Na moje usprawiedliwienie dodam, iz to moja pierwsza ksiazka z tej serii. Moze powinnam od pierwszej czesci zaczac, tak po ludzku, ale jakos nie mam na to najmniejszej ochoty :x

magoko | 2017-06-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 22 czerwca 2017

To jest 2 tom jej przygód. Podsumowując humorem mnie nie powala, nie śmieję się przy jej czytaniu,czasami lekki uśmiech, ale czyta się szybko, łatwo. Książka dla totalnego luzu.

Eljot | 2017-06-12
Przeczytana: 17 maja 2017

Czyżby Komandos miał zonę??? I to od niedawna? A ta chce zabić Steph, bo twierdzi, ze odebrała jej faceta... Córka Komandosa zostaje porwana, Komandos ścigany za porwanie. No tego jeszcze nie było...
Oczywiście w centrum tej afery, nieprzewidywalna Steph, która jako wybitny łowca nagród nie potrafi obsługiwać się bronią, którą trzyma w słoiku na ciasteczka.
Przyznam sie, że mam cały czas nadzieję, ze dziewczyna się ogarnie i chociaż nauczy się dobrze celować.

Ekipa oczywiście stała, nikogo nie zabraknie. Zapraszam do czytania

Domeru | 2017-03-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 19 marca 2017

Trzyma poziom, nie nudzi się, poprawia samopoczucie i nadal ciepło się kojarzy. Mam wrażenie, że fabuła jest dość nietypowa w porównaniu z innymi częściami.