Komandos w roli głównej

Tetiisheri Tetiisheri
10.07.2014
Okładka książki Parszywa dwunastka Janet Evanovich Logo Patronat

Ze Stephanie Plum zdążyłam się już mocno zaprzyjaźnić. Ta szalona dziewczyna, która kocha kłopoty i nagminnie je na siebie ściąga jest główną bohaterką serii stworzonej przez Janet Evanovich. Steph pracuje jako łowczyni nagród i ściga mniej lub bardziej niebezpiecznych typków, przy czym pościgowi zawsze towarzyszy niezwykła dawka emocji i humoru, a akcja toczy się w szalonym, wręcz zastraszającym tempie. Przyzwyczaiłam się do prozy autorki i również tym razem podczas lektury dwunastej części przygód Śliweczki liczyłam na niezłą zabawę. Nie zawiodłam się!

Stephanie Plum pracuje nad kolejną sprawą i przypadkiem odkrywa, że jest poszukiwana przez piękną i skrywającą tajemnice kobietę. Na domiar złego okazuje się, że kobietę tę coś łączy z Komandosem, który nagle zniknął. Czy Steph zdecyduje się podjąć odpowiednie kroki i rozwiązać sprawę jak należy i czy podejmie się ryzyka z tym związanego? Oczywiście, że tak. Śliweczka kocha ryzyko i kłopoty, a Ciebie, Drogi Czytelniku, wciągnie w wir wydarzeń i zapewni doborowe towarzystwo na jeden wieczór.

Janet Evanovich to amerykańska autorka cyklu o Stephanie, który obecnie liczy sobie niemalże 21 tomów. Sensacja i romans w jednym, a do tego mocna dawka humoru - tak można określić książki o Steph. Autorka w swoich powieściach trzyma się ścisłego schematu i tradycyjnie już na samym początku serii za pośrednictwem głównej bohaterki przedstawia kim jest dziewczyna i czym się zajmuje, a ponadto opisuje jej życie. To krótkie wprowadzenie sprawia, że nie ma znaczenia, który tom o Łowczyni będzie Twoim pierwszym. Każda część stanowi odrębną całość, która charakteryzuje się pierwszoosobową narracją, świetnie sprawdzającą się w przypadku cyklu.

W „Parszywej Dwunastce” następuje niemały zwrot akcji. Dotąd autorka skupiała się głównie na losach i życiu Stephanie. Tym razem postanowiła skoncentrować się na Komandosie. To dość niespotykane – jeśli chodzi o styl autorki. Poprzednie tomy zapewniały nam świetną zabawę z kryminalną zagadką na pierwszym planie. Tym razem Czytelnik skupia się na psychologicznym aspekcie poruszonym w powieści. Analiza dotyczy samego Komandosa. Ci z Was, którzy już znają Steph mogą jedynie wyobrazić sobie, co to oznacza. Osobom, które dopiero zamierzają poznać bohaterkę tak uwielbianej serii mogę krótko powiedzieć: dzieje się tu, oj dzieje.

Akcja podobnie jak w poprzednich tomach jest dynamiczna. Nie brak tu także innych charakterystycznych dla prozy Janet Evanovich cech takich jak mnogość wątków, duża dawka humoru i zaskoczenie. Powieści Evanovich cieszą się ogromną popularnością i wcale się temu nie dziwię. Seria działa na czytelnika jak narkotyk, wciąga, pochłania bez reszty i bardzo szybko uzależnia. Cykl o łowczyni to nie tylko świetna propozycja na letnie wieczory, to także idealny pomysł na relaks i ucieczkę od codziennych obowiązków. Specyficzny humor dopełnia całości. To sposób na odprężenie się, to gwarancja dobrej zabawy i wreszcie to udział w intrygującej zagadce kryminalnej.

Agnieszka Stolarczyk