rozwiń zwiń

Sługa Boży

Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Małodobry Kamil C. Alster, Mateusz Bandurski, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Hubert Spandowski, Szczepan Twardoch
Ocena 6,4
Małodobry Kamil C. Alster, Ma...
Okładka książki Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar
Ocena 6,2
Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jak...
Okładka książki Niech żyje Polska. Hura! Tom 2 Tomasz Bochiński, Krzysztof Kochański, Joanna Kułakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Rzymowski, Piotr Schmidtke, Artur Szrejter, Katarzyna Anna Urbanowicz, Łukasz Wiśniewski
Ocena 6,3
Niech żyje Pol... Tomasz Bochiński, K...

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1560
697

Na półkach: ,

Postać inkwizytorów czasami stanowi natchnienie dla pisarzy piszących powieści nie tylko historyczne. Ciekawie mistrza Torqemadę opisał Sigfried Obermeier, a Valerio Ewangelisti zajął się Nicolasem Eymerickiem, pisząc całą serię przygód poświęconej tej postaci. W ten nurt opisywania opisywania inkwizytorów wpisał się Jacek Piekara, który opisał serię przygód Mordimera Madderdina. Trzeba jasno powiedzieć, że "Sługa Boży" i inne części nie są powieścią historyczna, to raczej mieszanka powieści historycznej z fantastyką.

Świat Piekary jest fantastyczny. W tej alternatywnej wizji dziejów Jezus 2000 lat co prawda dał się zaprowadzić na krzyż, z ta całą ceremonią, jak to opisuje Biblia, ale ani myślał umrzeć na krzyżu jak Bóg przykazał, tylko sobie w najlepsze zszedł z krzyża, wziął miecz w garść i osobiście wyrżnął pół Jerozolimy w opętańczym szale. A więc mamy tam Boga starotestamentowego mściwego karzącego za najmniejszy nawet występek przeciwko Bogu i świętej wierze. A więc inkwizytorzy są sługami mściwego Boga, i właściwie każdy może w brudne łapska tzw czarnych płaszczy trafić. Inkwizytorzy mają mentalność polityków, skoro na każdego da się znaleźć haka, to łatwiej każdego sobie podporządkować strachem. Bo takie chrześcijaństwo jest religią strachu, każdy zostanie rozliczony i zostanie ukarany po śmierci, a więc zbawienie jeśli jest możliwe, to droga jest długa i kręta, bo każdy sam musi się odkupić.

Jak wspomniałem główną postacią "Sługi Bożego" jest mistrz Mordimer Madderdin inkwizytor, z licencją biskupa Hez - Hebronu. Główny bohater, inkwizytor jest dobrze wyszkolony w szukaniu wszelkiej możliwej herezji i kacerstwa. Dalej, jest wybitnym specjalistą demonologii stosowanej. Trzeba wspomnieć, że Madderdin ma też wiedzę, przynajmniej elementarną z zakresu magii, bowiem do szkolenia inkwizytorskiego należy tzw zakazana wiedza, czyli wszystkie książki z Indeksu Ksiąg Zakazanych, a także tzw satanistyczne i czarodziejskie, które na indeks nigdy nie trafiły, bo kościół nie ujawniał ich istnienia. Madderdin, człowiek gorliwej, niezachwianej wiary, do tego stopnia, że nawet ożywcze płomienie tą jego wiarą nie zachwiały. Dla inkwizytora, ta okoliczność, że neopoganie chcieli go puścić z dymem było próbą z której wyszedł zwycięsko, pokazał, że gorliwie wierzy, a Bóg w łaskawości swojej przyniósł wybawienie. Wszelkie, demony, czarodziejstwa i inne diabelstwa mają się czego bać kiedy mistrz Madderdin wchodzi do akcji.

Postać inkwizytora wykreowana przez Piekarę jest barwna niezwykle ciekawa. Poznajemy tok myślenia inkwizytora w czasie prowadzenia śledztw. Madderdin kalkuluje na chłodno, zadziwiająco racjonalnie. Jego fanatyzm religijny nie przytępia myślenia, nie czuje nienawiści, do osób, którymi się zajmuje w czasie śledztw inkwizytorskich, wierzy, że robi to dla ich dobra, że płomienie dadzą im nadzieje na zbawienie, jeśli skruszeni wyznają swoje grzechy.

Wspomnieć należy, że Maddernin jest jednocześnie narratorem wszystkich opowieści, poznajemy sprawy z jego punktu widzenia. To bardzo ciekawy zabieg, poznajemy tok myślenia głównego bohatera, i co ciekawe poznajemy normalnego człowieka, który żyje nie tylko swoją paskudną pracą ku chwale Bożej, ale też ma czas na przyjemności, lubi dobrze zjeść i wypić, a także dobrze pozabawiać się z panienkami. A więc nasz bohater nie odwiedza przybytków pań uprawiających najstarszy zawód, żeby szukać tam czarownic, ale, żeby miło tam spędzić czas. Nasz inkwizytor jest człowiekiem majętnym, bo jest obrotny oddaje różne przysługi zamożnym ludziom, którzy za pomoc, chociażby za załatwienie na amen przeciwnika politycznego, czy biznesowego potrafią porządnie sypnąć groszem.

Podsumowując mamy do czynienia z ciekawą książką, niezwykle intrygująco przedstawiona koncepcja pracy inkwizycji w świecie historii alternatywnej, która jest przedstawiona zadziwiająco realistycznie, nie jest lepsza, ani gorsza jest po prostu inna, bardzo ciekawa. To sprawia, że wartą tą i pozostałe części tego cyklu powieściowego przeczytać.
Polecam.

Postać inkwizytorów czasami stanowi natchnienie dla pisarzy piszących powieści nie tylko historyczne. Ciekawie mistrza Torqemadę opisał Sigfried Obermeier, a Valerio Ewangelisti zajął się Nicolasem Eymerickiem, pisząc całą serię przygód poświęconej tej postaci. W ten nurt opisywania opisywania inkwizytorów wpisał się Jacek Piekara, który opisał serię przygód Mordimera...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12 913
  • Chcę przeczytać
    3 132
  • Posiadam
    2 482
  • Ulubione
    439
  • Fantastyka
    302
  • Fantasy
    181
  • Chcę w prezencie
    107
  • Teraz czytam
    106
  • Audiobook
    57
  • 2013
    42

Cytaty

Więcej
Jacek Piekara Sługa Boży Zobacz więcej
Jacek Piekara Sługa Boży Zobacz więcej
Jacek Piekara Sługa Boży Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także