Sługa Boży

Cykl: Cykl Inkwizytorski (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 084
1 722
Casthaluth

Najbardziej wstrząsająca i bluźniercza wizja w historii polskiej fantastyki! Oto świat, w którym Chrystus zszedł z Krzyża i objął władzę nad ludzkością. Świat tortur, stosów i prześladowań. Czuwa nad tym, by Twoja wiara była czysta. Strzeże Twych myśli przed zgorszeniem. Śledzi Twe uczynki, abyś nie zgrzeszył. A jeśli przyjdzie taka potrzeba, ofiaruje Ci bolesną rozkosz stosu. To on —...

Najbardziej wstrząsająca i bluźniercza wizja w historii polskiej fantastyki!
Czuwa nad tym, by Twoja wiara była czysta. Strzeże Twych myśli przed zgorszeniem. Śledzi Twe uczynki, abyś nie zgrzeszył. A jeśli przyjdzie taka potrzeba, ofiaruje Ci bolesną rozkosz stosu. To on — Inkwizytor Jego Ekscelencji Biskupa. Miecz w ręku Pana i sługa Aniołów.

To już szóste wydanie tomu opowiadań o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie.

W „Słudze Bożym” czarnoksiężnicy odprawiają bluźniercze rytuały, demony zstępują na świat, czarownice knują mroczne intrygi. A temu wszystkiemu musi przeciwstawić się człowiek, którego serce jest tak gorące jak ogień stosów, na które posyła swe ofiary.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2012

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/sluga-bozy/654

Oficjalna recenzja
Sylwia książek: 1474

W imię wyższego dobra

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, i daj nam też siłę, abyśmy nie przebaczali naszym winowajcom, ślą prośby do Pana słudzy Jego uniżeni, Inkwizytorzy strzegący świata przed herezją tudzież zepsuciem. Bogobojni i niemajętni, do tego stopnia nawet, iż rzadko kiedy udaje im się wysupłać grosz na uciechy w niepoślednim burdelu. Oddani pracy i wierze, w znoju zobowiązani torturować odstępców, a wszystko to dla dobra niewiernych, dla ich wybawienia. Trud znoszą mężnie, z pokorą, na chwałę Jezusa Chrystusa. Wszak zszedł On z krzyża, mieczem wyrąbał sobie drogę, by ukazać nam, w jaki sposób winno się rozprawiać z wrogami.

Jacek Piekara jest jednym z najbardziej poczytnych pisarzy w kręgu polskiej fantastyki rozrywkowej. Jego wizja świata, w którym władzę sprawuje Inkwizycja, liczy sobie już osiem tomów, z czego „Sługa Boży” plasuje się jako pierwszy w chronologii powstawania. W jego skład wchodzi sześć opowiadań skupionych na postaci Mordimera Madderdina, licencjonowanego Inkwizytora i naturalnie człowieka głębokiej wiary. Można się zastanawiać nad sensem czytania wszystkich części, bowiem po niedługim czasie do lektury wkrada się powtarzalność, jednak przynajmniej jeden zbiór wypada polskiemu fantaście znać. Piekara prezentuje kawałek dobrej, przemyślanej prozy, bezlitośnie szydzącej z całego szeregu spraw dotyczących wiary, biurokracji oraz obyczajów.

Mordimer Madderdin to bohater daleki od sztandarowych protagonistów. Pierwszoosobowa narracja jaką prowadzi, zwracając się bezpośrednio do czytelnika, z początku każe sądzić, że to człowiek cichy, pokorny oraz wielkiego serca. Być może rzeczywiście taki jest… w jego rozumieniu. Tymczasem patrząc bardziej obiektywnie, nie sposób nie zauważyć, że odznacza się on głębokim racjonalizmem i osobliwą moralnością, a przy tym niewyczerpanymi pokładami cynizmu oraz wisielczego humoru. Nie jestem, by torturować i zabijać, dziewczyno. Jestem, by dać grzesznikom szansę odkupienia win i szczerej, radosnej pokuty, mówi podczas rozmowy z kochanką. To wszystko prawda, trzeba jednak dodać, że okoliczności odgrywają tu niebagatelną rolę, zaś wiele spraw Mordimer uznaje za względne. Praca Inkwizytora wymaga bowiem, by nie wahać się przy posyłaniu niewinnych na stosy. W imię wyższego dobra oczywiście. Albo przynajmniej dobra Mordimera.

Płynnie poprowadzona narracja, mieszająca język współczesny z archaizmami, obfituje w wiele trafnych spostrzeżeń i zapewnia uśmiech na ustach, gdy główny bohater tłumaczy swoje postępowanie. Niewątpliwie trudno jest zapałać sympatią do człowieka, który zabija bez względu na winę ofiary, a jedynie z uwagi na przyświecający mu cel, i który za kompanów obrał sobie sadystę oraz dwóch nekrofilów. Mimo tego postać Inkwizytora i wykreowany świat zachęcają, by czytać dalej.

Paradoksalnie do najmniej ambitnego i dopracowanego aspektu książki zaliczyć trzeba fabuły opowiadań. Wszystkie schematycznie rozpoczynają się zleceniem albo natknięciem na działanie sił nieczystych. Następuje rozeznanie w sytuacji, użycie siły, sprytu, podstępu. W końcu zagadka zostaje rozwiązana, a lochy Inkwizytorium zyskują sobie kolejnego mieszkańca. Jacek Piekara postarał się jednak, by każda z tych opowieści prezentowała sobą inny problem w innej scenerii. Ostatecznie całość pochłania się szybko i z zainteresowaniem, choć kamieni milowych dla tułaczki uniżonego Sługi Bożego nie ma się co spodziewać.

Opowieści o Mordimerze Madderdinie wspięły się na ważne miejsce w polskiej fantastyce i nie ma się temu co dziwić. Interesujące, dość kontrowersyjne uniwersum wraz z mocnym charakterem głównego bohatera przyciągają czytelników nastawionych na lekką a przyzwoitą rozrywkę. W żadnym razie nie jest to proza wybitna, w zupełności jednak spełnia stawiane przed nią wymagania. Na pochwałę zasługuje również najnowsze, znakomicie przygotowane wydanie Fabryki Słów. Porównując z pierwszymi nakładami, widać dużą poprawę w jakości i estetyce.

Sylwia Kluczewska

Cytaty za: „Sługa Boży”, Jacek Piekara, Wydawnictwo Fabryka Słów, Lublin 2012.

Juanhijuan | 2016-09-23
Przeczytana: 2008 rok

Tak to się wszystko zaczęło... Moja miłość do książek, moja miłość do fantastyki i moja miłość do niego - Mordimera Madderdina, licencjonowanego inkwizytora jego Ekscelencji biskupa Hez-hezronu. Książka Jacka Piekary rozpoczynająca "Cykl inkwizytorski" narobiła swego czasu sporo zamieszania w polskiej fantastyce. Ilustrująca dość kontrowersyjną, alteratywną wizję świata, w której Jezus Chrystus zszedł z krzyża z mieczem w ręku i utopił we krwi Jerozolimę karając swoich oprawców, po czym zdobył Rzym. Od tego czasu minęło już ponad tysiąc pięćset lat, ale światem wciaż rządzi religia, a wszelkie odstępstwa od wiary są surowo karane przez Święte Officjum. W takim świecie żyje on - Sługa Boży - człowiek ogromnej wiary, wypełniajacy swoje obowiązki z wielkim zaangażowaniem, sumiennością i zgodnie z wolą bożą...

Książka "Sługa Boży" składa się z sześciu opowiadań, których jedynym łącznikiem jest osoba Mordimera Madderdina. Historie te zatytułowane są w porządku chronologicznym: „Czarne...

Karol | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Pamiętam że gdy czytałem tę książkę po raz pierwszy podchodziłem do niej z dosyć wygórowanymi oczekiwaniami których niestety ta pozycja nie spełniła. Z czasem jednak wspomnienia się trochę zatarły i po raz kolejny liczyłem na trochę więcej niż dostałem.

Świat który zbudował Piekara jest naprawdę interesujący. Od groma tutaj bluźnierstw, mroku i okrucieństwa, co bardzo ładnie kontrastuje z wszechobecną religią która jest fundamentem dla całej historii. Muszę przyznać że to właśnie to połączenie sprawiło że zainteresowałem się tym cyklem po raz pierwszy i do dziś stanowi jego najlepszą część.

Książka składa się z sześciu, dosyć luźno powiązanych ze sobą opowiadań które są do siebie dosyć podobne. Poza jednym wyjątkiem za każdym razem odbywa się to w porządku - przyjęcie zlecenia - odkrycie spisku - rozprawienie się z niewiernymi. Z czasem robi się to dosyć monotonne, przez co ostatnie strony czyta się trochę od niechcenia.

Na szczęście główny bohater jest idealnym odwzorowaniem...

szaraczek | 2014-12-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Sługa Boży to moja pierwsza przygoda zarówno z inkwizytorem jak i z twórczością Jacka Piekary. I powiem wam, że jestem zachwycona!!! Nie mogłam się oderwać od tej książki i przygód inkwizytora Mordimera Madderdina oraz jego przyjaciół: Kostucha i bliźniaków.
Cała książka składa się z 6 opowiadań:
1. Czarne płaszcze tańczą
2. Sługa Boży
3. Szkarłat i śnieg
4. Siewcy grozy
5. Owce i wilki
6. W oczach Boga

Jak już wcześniej pisałam Mordimer Madderdin jest inkwizytorem. Sługą Bożym zwalczającym herezje, czarownice, walczącym po stronie Jezusa, który zszedł z krzyża i wymordował całą Jerozolimę. Jezusem, który pokazał odkupienie w płomieniach stosu.
Pomimo iż ilość inkwizytorów jest ogromna to właśnie Mordimera zatrudniają do najgorszych spraw. Nie raz będzie musiał stawić czoło zbuntowanym głowom kościoła knującym intrygi i szerzącym herezje i nie raz jego życie zawiśnie na włosku. Ale Ciiii…. Tą książkę trzeba przeczytać samemu…

Heisenberg | 2018-04-15

Jacek Piekara ewoluuje – to moje zdanie po przeczytaniu trzeciej książki tego Autora; każda kolejna była lepsza od swojej poprzedniczki. Kolejne spotkanie z Mordimerem Madderdinem, teraz dużo bardziej udane niż to które miało miejsce przy lekturze „Wież do nieba”. Tym razem opowiadań jest sześć, i pomimo pewnej ich schematyczności, czyta się je bardzo fajnie. Z tyłu okładki pisze że jest to najbardziej bluźniercza powieść polskiej fantastyki, z czym do końca się nie zgodzę. Jakichś specjalnych bluźnierstw w „Słudze Bożym” nie doświadczyłem, a nie przeczę – miałem na to chrapkę. Poza tym jedna rzecz mnie strasznie śmieszyła – dosłownie w każdym opowiadaniu pojawia się piękna młoda kobieta, i w każdym jednym przypadku jest hojnie wyposażona przez naturę. Jakie ten Madderdin ma szczęście do tego…
Książkę oczywiście polecam!

Jonasz | 2010-08-27
Przeczytana: maj 2010

Do lektury przystapilem z wielkimi nadziejami, a skonczylem z rozczarowaniem. Mimo dobrych pomyslow i ciekawych historii, ten zbior opowiadan (zreszta kolejne tomy takze) rozczarowuje. Narracja w pierwszej osobie wymaga kunsztu i tu Piekara sobie nie daje rady. Takze jezyk. Jest nieautentyczny, nawet jesli opisuje fikcyjna epoke. Mortimer mowi jezykiem raczej wspolczesnego, malomiasteczkowego cwaniaczka z intelektualnymi pretensjami, niz czlowieka fanatycznej wiary, epoki podobnej bedacej mieszanina sredniowiecza i kontreformacji. Najbardziej irytujaca jest zas tkliwosc, z jaka w swych myslach zwraca sie do siebie Mortimer.

Northman | 2016-07-25
Przeczytana: 06 lipca 2016

Świetna, wciągająca jak diabli książka z NIESAMOWITYM KLIMATEM! Piekara kreuje zepsuty, pełen grzechu i występku świat moralnej zgnilizny, w którym instytucja Inkwizycji jest nieodzownym elementem codzienności, a do tego wszystkiego dodaje pełnego cynizmu bohatera, który, choć jest - nie da się temu zaprzeczyć - prawdziwym sk***lem, to jednak budzi tak wielką sympatię, że nie sposób go nie polubić. GENIALNA LEKTURA!:)

Mordimer Madderdin jako inkwizytor widział już wiele. Wiele przeszedł, dokonał wielu wyborów, osądów, a wybrana przez niego ścieżka uczyniła zeń po prawdzie kanalię, aczkolwiek kanalię obdarzoną swoistym kodeksem moralnym, który zwykle go nie zawodzi. GENIALNA POSTAĆ! To moje pierwsze spotkanie z cyklem inkwizytorskim i tym bohaterem, lecz to krótkie spotkanie wystarczyło, i mówię teraz prosto z serca: uwielbiam tego gościa:)

Piekara stworzył naprawdę godną uwagi rzecz. Kreacja świata będącego tłem fabularnym tej książki jest idealnym przykładem tego, jak fikcja...

Ola | 2011-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2011

Bardzo lubię czytać książki fantazy, ale jeśli mam przyznać szczerze, to w zakresie polskiej literatury tego typu jestem dopiero raczkującym dziecięciem. Uwielbiam Sapkowskiego oraz Grzędowicza (Pan Lodowego Ogrodu), wiem też że istnieje cała masa powieści tego gatunku i właśnie ta ilość tak mnie przytłacza, bo idź tu człowieku do księgarni i spróbuj dowiedzieć się z całego tego "marketingowego bełkotu" co naprawdę warto przeczytać.

Cieszę się, że trafiłam na portal "lubimyczytac", gdzie można dowiedzieć się jakie są prawdziwe opinie czytelników i co jest na topie. Zaraz sporządziłam sobie listę koniecznych lektur - czas najwyższy bowiem porzucić ignorancję w tej sprawie - i od razu natknęłam się na serię Jacka Piekary o Mordimerze Madderdinie,
tak dalece kontrowersyjną w opinii czytelników, że zaintrygowana sama musiałam przekonac się o co ta cała heca.

Pierwszy tom serii - "Sługa boży" składa się z opowiadań, dosyć luźno powiązanych, które przedstawiają "pracę" inkwizytora...

Sonea | 2011-09-05

Cykl o Mordimerze zaczęłam źle, bo od tomu bodaj 5, ale stanowiącego chronologiczny początek historii.
Cóż, nie znałam serii, a opis na okładce miał sens. Żałuję, bo czytało się niedobrze z wielu powodów, ale o nich we właściwym miejscu.

To tak tytułem wstępu; uznałam, że naprawię błąd i sięgnę po faktyczny tom I, wszak opinia o niezwykłości i miodności serii skądś się wzięła...

... no i nie po raz pierwszy sparzyłam się na polskim pisarzu fantasy.

Powiedz mi bowiem, proszę, drogi czytelniku tej recenzji: po co czytasz książki?
Dla mnie lektura to sposób na oderwanie się od, momentami nieprzyjemnej, rzeczywistości; historie bywają różne, i wesołe, i smutne, ale dobrze napisana rzecz potrafi tak przedstawić zdarzenia negatywne, że mimo mroku i dramatu chce się do danej książki wrócić.

Pierwszy tom serii o Mordimerze odrzuca mnie i to bardzo; nie odmawiam autorowi sprawności pióra, nie. Niektóre sceny: opisy miejsc, osób czy dialogi są celne i smaczne. Całość jednak odwołuje się...

Krzysztof Baliński | 2012-05-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 23 maja 2012

Postać inkwizytorów czasami stanowi natchnienie dla pisarzy piszących powieści nie tylko historyczne. Ciekawie mistrza Torqemadę opisał Sigfried Obermeier, a Valerio Ewangelisti zajął się Nicolasem Eymerickiem, pisząc całą serię przygód poświęconej tej postaci. W ten nurt opisywania opisywania inkwizytorów wpisał się Jacek Piekara, który opisał serię przygód Mordimera Madderdina. Trzeba jasno powiedzieć, że "Sługa Boży" i inne części nie są powieścią historyczna, to raczej mieszanka powieści historycznej z fantastyką.

Świat Piekary jest fantastyczny. W tej alternatywnej wizji dziejów Jezus 2000 lat co prawda dał się zaprowadzić na krzyż, z ta całą ceremonią, jak to opisuje Biblia, ale ani myślał umrzeć na krzyżu jak Bóg przykazał, tylko sobie w najlepsze zszedł z krzyża, wziął miecz w garść i osobiście wyrżnął pół Jerozolimy w opętańczym szale. A więc mamy tam Boga starotestamentowego mściwego karzącego za najmniejszy nawet występek przeciwko Bogu i świętej wierze. A więc...

DonSzabla | 2013-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2013

„Oto świat, w którym Chrystus zszedł z Krzyża i objął władzę nad ludzkością. Świat tortur, stosów i prześladowań”

Sięgając po "Sługę Bożego" nie spodziewałem się niczego nadzwyczajnego. Zachęciła mnie fabuła, której na próżno szukać w innych powieściach tego typu. Kiedy zacząłem czytać to uświadomiłem sobie, że nie mogę się oderwać. Pochłaniałem opowiadanie za opowiadaniem i doszedłem do wniosku, że właśnie takiej powieści fantasy szukałem. Wulgarnej, brutalnej i z gęstym klimatem. Typowa męska literatura na wysokim poziomie.
Jacek Piekara zachwyca stylem pisania, pomysłowością, humorem i kunsztem literackim na każdej stronie. Czytałem "Sługę Bożego" z czystą przyjemnością. Nim się spostrzegłem a dobrnąłem do ostatniej strony. Nawet nie poczułem, że to zbiór opowiadań. Fabuła zachwyciła mnie szczególnie. Taka tematyka jest stworzona dla mnie. Historię dopełniają fantastycznie wykreowane postacie i mroczny świat, który tętni życiem. Nic tylko sięgać po ten tytuł!

Moja przygoda z...