Jesteś moją matką?

Tłumaczenie: Paulina Piotrowska
Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy
Are You My Mother?
alison bechdel, fun home, matka, córka
komiksy

Oto błyskotliwie opowiedziane rysunkowe wspomnienia Alison Bechdel, autorki bestselleru Fun Home, nr 1 na liście książek roku wg „Timesa”, o tym, jak stała się artystką, którą jej matka zawsze chciała być. „Fun Home” Alison Bechdel okazał się pop-kulturowym i literackim fenomenem. Teraz czas na drugą pasjonującą opowieść córki-detektywa, tym razem o matce – molu książkowym zakochanym w...

„Fun Home” Alison Bechdel okazał się pop-kulturowym i literackim fenomenem. Teraz czas na drugą pasjonującą opowieść córki-detektywa, tym razem o matce – molu książkowym zakochanym w muzyce, zapalonej aktorce amatorce. A także o kobiecie tkwiącej w nieszczęśliwym małżeństwie z kryptogejem, której artystyczne aspiracje podszywały dzieciństwo Bechdel…, a która ostatecznie przestała dotykać czy całować córkę na dobranoc, gdy ta miała siedem lat. Raz kąśliwie, raz radośnie Bechdel wyrusza na poszukiwanie odpowiedzi dotyczących przepaści między matką a córką. W poszukiwaniach tych odkrywa warstwę za warstwą, przedstawiając czytelnikowi fascynujące życie i twórczość ikony psychoanalizy XX wieku, Donalda Winnicotta, wymownie naświetlającą ilustrację dr. Seussa, a następnie prywatne (seryjnie monogamiczne) dorosłe życie uczuciowe Bechdel. Wreszcie zaś, wracając do Matki, autorka rysuje rozejm – kruchy w czasie rzeczywistym, ale taki, który poruszy i zaskoczy wszystkie dorosłe dzieci udanych matek.

źródło opisu: http://booklips.pl/komiksy/jestes-moja-matka/

źródło okładki: http://booklips.pl/komiksy/jestes-moja-matka/

książek: 1915

Kontynuacja rewelacyjnego "Funhome", moim zdaniem raczej nieudana. Pod względem kreski i kolorystyki jest owszem postęp, jest bardzo ładnie (niestety obawiam się, że słowo "ładny" dla artysty komiksowego z ambicjami to co najmniej obelga, strzał z liścia, naplucie do kawy, względnie w optymistycznej wersji nietakt i niezręczność powodujące bolesne rozterki duchowe adresata).

Co mi się jednak najbardziej nie podobało, to to, że nie ma nic bardziej nudnego niż śledzenie cudzych sesji psychoanalitycznych, i to w wersji in extenso. Nie oszczędza autorka czytelników, pogłębiając tortury komentarzami z offu i post factum. Wychodzi z tego jakiś bełkot rozumiany chyba tylko przez autorkę, co celnie podsumowano w jakiejś recenzji zagranicznej (cytowanej w Rzepie), która idzie mniej więcej tak: czego ona, do cholery, chce od swojej matki? Ale o co jej, do diabła, chodzi?

Snoopy | 2014-05-14

Trochę rozczarowująca kontynuacja arcydzieła. Niby zastosowana metoda podobna do książki o ojcu, ale przeładowanie jej żargonem psychologicznym i scenami sesji psychoanalitycznych przytłoczyło pomysłowość i inwencję autorki. Nawet Virginia Woolf niewiele mogła tu pomóc.

Allie | 2017-11-06
Na półkach: Przeczytane, Komiks, 2017

O matko!, że tak zacznę bardzo a propos tematu książki. Dawno się tak nie umęczyłam przy lekturze. O ile "Fun Home" połknęłam, o tyle przez "Jesteś moją matką?" brnęłam jak kulawy w deszczu pod wiatr. "Cierpienia młodego Wertera" jawią się przy tej książce jako pozycja iście rozrywkowa.

Zakładam, że nowojorscy intelektualiści, którzy wyssali psychoanalizę z mlekiem matki, terapii poddają się od 5 roku życia, a adresami psychiatrów wymieniają się jak filateliści znaczkami, odnaleźliby się w tej lekturze znakomicie; jest to bowiem rzecz, w której autorka analizuje siebie analizującą siebie. Prawdziwa wiwisekcja. Niestety, wartość ma ona chyba tylko dla samej autorki. Męczące to i w gruncie rzeczy nudne.

nothingcold | 2015-09-26
Przeczytana: 26 września 2015

Zdecydowanie nie jest to lekka lektura. Komiks znacznie mniej przystępny niż "Fun Home", ale warty wysiłku włożonego w przeczytanie. :)

dancing-in-dystopia | 2018-05-12
Przeczytana: 12 maja 2018

Może ja jestem głupia, a może ten komiks jest po prostu męczący. Nie wiem.

dzoanach | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018