Are You My Mother? A Comic Drama

komiks, autobiografia, lgbtq
komiksy
angielski
TrollBobic

From the best-selling author of Fun Home, Time magazine’s No. 1 Book of the Year, a brilliantly told graphic memoir of Alison Bechdel becoming the artist her mother wanted to be. Alison Bechdel’s Fun Home was a pop culture and literary phenomenon. Now, a second thrilling tale of filial sleuthery, this time about her mother: voracious reader, music lover, passionate amateur actor. Also a...

Alison Bechdel’s Fun Home was a pop culture and literary phenomenon. Now, a second thrilling tale of filial sleuthery, this time about her mother: voracious reader, music lover, passionate amateur actor. Also a woman, unhappily married to a closeted gay man, whose artistic aspirations simmered under the surface of Bechdel's childhood . . . and who stopped touching or kissing her daughter good night, forever, when she was seven. Poignantly, hilariously, Bechdel embarks on a quest for answers concerning the mother-daughter gulf. It's a richly layered search that leads readers from the fascinating life and work of the iconic twentieth-century psychoanalyst Donald Winnicott, to one explosively illuminating Dr. Seuss illustration, to Bechdel’s own (serially monogamous) adult love life. And, finally, back to Mother—to a truce, fragile and real-time, that will move and astonish all adult children of gifted mothers.

źródło opisu: http://www.hmhbooks.com/hmh/site/hmhbooks/bookdeta...(?)

źródło okładki: http://www.hmhbooks.com/hmh/site/hmhbooks/bookdeta...»

annie warhol | 2018-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2018

nie wiem, jaką ocenkę wystawić, bo jest mi to zarazem książka bardzo bliska i rozumiem ją w trochę innej percepcji, ale też widzę wyraźnie, że jest to nie do końca rzecz udana - a może nawet bardziej nieudana niż udana. fragmentarycznie ciągnięta opowieść nie daje właściwie żadnej satysfakcji, nie ma punktu dojścia, a prawie nie ma też punktu wyjścia.

dancing-in-dystopia | 2018-05-12
Przeczytana: 12 maja 2018

Może ja jestem głupia, a może ten komiks jest po prostu męczący. Nie wiem.

Allie | 2017-11-06
Na półkach: Przeczytane, Komiks, 2017

O matko!, że tak zacznę bardzo a propos tematu książki. Dawno się tak nie umęczyłam przy lekturze. O ile "Fun Home" połknęłam, o tyle przez "Jesteś moją matką?" brnęłam jak kulawy w deszczu pod wiatr. "Cierpienia młodego Wertera" jawią się przy tej książce jako pozycja iście rozrywkowa.

Zakładam, że nowojorscy intelektualiści, którzy wyssali psychoanalizę z mlekiem matki, terapii poddają się od 5 roku życia, a adresami psychiatrów wymieniają się jak filateliści znaczkami, odnaleźliby się w tej lekturze znakomicie; jest to bowiem rzecz, w której autorka analizuje siebie analizującą siebie. Prawdziwa wiwisekcja. Niestety, wartość ma ona chyba tylko dla samej autorki. Męczące to i w gruncie rzeczy nudne.

nothingcold | 2015-09-26
Przeczytana: 26 września 2015

Zdecydowanie nie jest to lekka lektura. Komiks znacznie mniej przystępny niż "Fun Home", ale warty wysiłku włożonego w przeczytanie. :)

książek: 2093

Kontynuacja rewelacyjnego "Funhome", moim zdaniem raczej nieudana. Pod względem kreski i kolorystyki jest owszem postęp, jest bardzo ładnie (niestety obawiam się, że słowo "ładny" dla artysty komiksowego z ambicjami to co najmniej obelga, strzał z liścia, naplucie do kawy, względnie w optymistycznej wersji nietakt i niezręczność powodujące bolesne rozterki duchowe adresata).

Co mi się jednak najbardziej nie podobało, to to, że nie ma nic bardziej nudnego niż śledzenie cudzych sesji psychoanalitycznych, i to w wersji in extenso. Nie oszczędza autorka czytelników, pogłębiając tortury komentarzami z offu i post factum. Wychodzi z tego jakiś bełkot rozumiany chyba tylko przez autorkę, co celnie podsumowano w jakiejś recenzji zagranicznej (cytowanej w Rzepie), która idzie mniej więcej tak: czego ona, do cholery, chce od swojej matki? Ale o co jej, do diabła, chodzi?

Snoopy | 2014-05-14

Trochę rozczarowująca kontynuacja arcydzieła. Niby zastosowana metoda podobna do książki o ojcu, ale przeładowanie jej żargonem psychologicznym i scenami sesji psychoanalitycznych przytłoczyło pomysłowość i inwencję autorki. Nawet Virginia Woolf niewiele mogła tu pomóc.