Parenteza

978-83-61762-05-8
Wojciech Prażuch
komiksy
Róża_Bzowa

«To historia życiowego dramatu młodej dwudziestoletniej dziewczyny, który wydawał się nieodwracalny. Opowieść Judith o pogrążaniu się w świecie choroby i zatracania samej siebie oraz staczaniu bitew z przeciwnościami losu. Komiks mówi o niejednokrotnie kruchej naturze pamięci, o niespodziewanym wyzdrowieniu i o tym jak pewnego dnia bohaterce przychodzi na nowo uczyć się alfabetu, liczenia, odnajdywania wspomnień ».

źródło opisu: http://www.post.krakow.pl/store.php?cmd=more&id=55

źródło okładki: http://www.post.krakow.pl/store.php?cmd=more&id=55

Maga | 2019-05-10
Przeczytana: 10 maja 2019

autorka posłużyła się prostą formą do opowiedzenia historii przejmująco osobistej. i chyba tylko dzięki uproszczonej kresce jej relacja z kilkuletnich zmagań z przerażającą chorobą jest możliwa do przebrnięcia bez całkowitego rozklejenia się. autentyczna opowieść, wobec której nie da się zachować obojętności, z idealnym zrównoważeniem mocnej treści i minimalizmu w rysunku. bardzo polecam.

PolishPopkulturę | 2017-05-08
Przeczytana: 08 maja 2017

Wstrząsająca, PRZERAŻAJĄCA autobiografia o całkowitej utracie własnego ja w wyniku neurologicznych powikłań guza mózgu. Komiksowe studium przypadku osoby, która traci wspomnienia, zdolności intelektualne, kompetencje społeczne, i stopniowo - na oczach najbliższych - zamienia się w warzywo. Rewelacyjnie uzupełniająca się forma i treść. Dla pasjonatów psychologii i neuronauki - pozycja obowiązkowa.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Przemek Skoczyński | 2017-02-27
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 27 lutego 2017

To co nawajżniejsze w tym komiksie to nie fabuła, bo tej praktycznie nie ma, tzn. nie została wymyślona, jest po prostu relacją. To co najważniejsze dzieje się na płaszczyźnie samego rysunku. Duard świetnie ilustruje poszczególne etapy choroby. Kiedy bohaterka czuje się lepiej, jest precyzyjnie, kiedy gorzej - koślawo i nieporadnie. Gdy wystepują luki w pamięci, dezorientacja, pustka - wszystko to widać w kadrach. Pod tym względem jest to pozycja znakomita, choć pewnie nie dla wszystkich.

agaleszcz | 2014-06-14
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Komiks interesująco wizualizuje chorobę (jak bohaterka zatraca się w swoim umyśle). Pokazuje jak ważna dla człowieka jest pamięć, choć na co dzień nie doceniamy tego daru. Jak to jest, gdy nie pamięta się nic, nawet tego jak się nazywa? Do tej pory nic nie wiedziałam o epilepsji. Ten komiks przybliżył mi ten temat. Warto.

Lepsze | 2014-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Komiks przejmujący, chociaż wizualnie nie aż tak atrakcyjny. Ma jednak coś w sobie, a niektóre rysunki wywierają naprawdę duże wrażenie mimo swojej prostoty.

Polecam z bardzo wielu powodów - każdy znajdzie swój, gdy już skończy czytać.

giera | 2012-12-18

Jedna z najbardziej przejmujących, a zarazem prawdziwych, książek jakie przeczytałem.

Snoopy | 2012-09-19
Przeczytana: 19 września 2012

Niezwykle sugestywne i przejmujące studium choroby, w którym rysunek jest nie mniej istotny od słowa.

Ina | 2012-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Komiks dobry i prawdziwy, ale już niekoniecznie piękny. Za to bolesny.

Autorka opowiada o swojej chorobie i opowieść jej jest jak ta choroba właśnie – długa, powodująca cierpienie, męcząca. Irracjonalne momentami bazgroły, pochodzące z okresu trwania choroby, są niezrozumiałe, brzydkie, ale jednak świetnie oddają emocje.

Jest tu sporo rzeczy, które wprost wywołują ból, kiedy się o nich czyta: operacja, lata stracone i przespane, nieprzystosowanie społeczne. I choć wydźwięk nie jest hurraoptymistyczny, to nie wpędza też w doła. Ja traktuję to jako opowieść o sile człowieka.