Okładka książki Gra w kości Einsteina i kot Schrödingera. Zmagania dwóch geniuszy z mechaniką kwantową i unifikacją fizyki Paul Halpern
Paul Halpern Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Einstein's Dice and Schrödinger's Cat: How Two Great Minds Battled Quantum Randomness to Create a Unified Theory of Physics
Prószyński i S-ka
2016-11-29
2016-11-29
Marek Krośniak
Marek Krośniak Albert Einstein Erwin Schrödinger mechanika kwantowa

Absolutnie polecam każdemu fanowi fizyki. Bardzo przystępne przykłady, ale być może warto się najpierw zaznajomić trochę z teoriami Einsteina i fizyką kwantową zanim się sięgnie po tą książkę, by mieć większy fan z czytania. Jedyny mały minus że mało poświęcono dylematowi obserwatora.

Ciekawa biografia tytułowych bohaterów. Godna polecenia.

Ciekawa biografia tytułowych bohaterów. Godna polecenia.

Bardzo ciekawy temat przenosząca nas za kulisy życia niezwykłych naukowców a w gruncie rzeczy ciut ekstrawaganckich zwykłych ludzi.
Niewątpliwą zaletą książki jest bogata bibliografia która może być inspiracją dla dalszego zgłębiania fascynującego świata fizyki teoretycznej.

Fajny zarys tła nieco nowszej historii fizyki, autor ma niezłe pióro, więc czyta się to całkiem znośnie. Ale nie porywa.

Ciekawa opowieść o życiu i pracy dwóch wybitnych naukowców wpisana w kontekst historyczny. Po opisie spodziewałam się gorącego, wieloletniego konfliktu, tymczasem są to równoległe poprowadzone historie, które w pewnych momentach się splatają. Sporo specjalistycznej terminologii, szczególnie w zakresie operacji matematycznych, ale metafory autora są względnie przystępne. Dla mnie szczególnie ciekawa była historia Einsteina, jego przekonanie o deterministycznej naturze wszechświata i upór w poszukiwaniu wielkiej unifikacji oddziaływań.

liczyłem na bardziej porywającą końcówkę ale dla wielbicieli tematu i klimatu epoki wielkich odkryć fizyki jądrowej bardzo dobra pozycja. Odpowiednio techniczna dzięki użyciu terminologii ale nie wchodząca w rejony książek naukowych, odpowiednio poruszony ryt historyczny danych czasów.

Witam. Ciekawa książka o wybitnych naukowcach, ciekawych postaciach, ich ludzkich ułomnościach i zwykłych historiach. Być może lepiej by się czytało gdybym więcej zrozumiał i zapamiętał z wykładów fizyki. Pozdr. P.

• Popularnonaukowe
  • Nauki ścisłe