Gra w kości Einsteina i kot Schrödingera. Zmagania dwóch geniuszy z mechaniką kwantową i unifikacją fizyki

Tłumaczenie: Marek Krośniak
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Einstein's Dice and Schrödinger's Cat: How Two Great Minds Battled Quantum Randomness to Create a Unified Theory of Physics
Ag2S

Czy Wszechświatem na najbardziej fundamentalnym poziomie rządzi przypadek? Ani Albert Einstein, ani Erwin Schrödinger nie mogli się pogodzić z najbardziej niedorzecznym aspektem mechaniki kwantowej – indeterminizmem. Żywili głębokie przekonanie, że pod powierzchnią pozornie przypadkowych zjawisk kwantowych wszystko musi być ściśle określone, a tym samym przewidywalne. Rezultatem niezgody na wnioski płynące z teorii kwantów – chociaż to Einstein dał impuls do jej sformułowania, a Schrödinger był jednym z jej twórców – stała się przyjaźń dwóch geniuszy i ich bezpardonowa rywalizacja w poszukiwaniu Teorii Wielkiej Unifikacji.
Jakkolwiek mechanika kwantowa okazała się słuszna, a próby Einsteina i Schrödingera, by wyjaśnić wszystko, co istnieje, za pomocą jednego, spójnego opisu, spełzły na niczym, Teoria Wszystkiego wciąż pozostaje świętym Graalem fizyków. Czy może stać się nią teoria strun, pod pewnymi względami tak bliska koncepcji Alberta Einsteina? Czy przyszłość nie pokaże, że Einstein, nawet kiedy się mylił, w gruncie rzeczy miał rację?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Gra_Einsteina_i_kot_Schr%...»

Ka_Ha | 2017-04-06

Ciekawa opowieść o życiu i pracy dwóch wybitnych naukowców wpisana w kontekst historyczny. Po opisie spodziewałam się gorącego, wieloletniego konfliktu, tymczasem są to równoległe poprowadzone historie, które w pewnych momentach się splatają. Sporo specjalistycznej terminologii, szczególnie w zakresie operacji matematycznych, ale metafory autora są względnie przystępne. Dla mnie szczególnie ciekawa była historia Einsteina, jego przekonanie o deterministycznej naturze wszechświata i upór w poszukiwaniu wielkiej unifikacji oddziaływań.

Szymon Białek | 2017-05-08
Przeczytana: 08 maja 2017

Fajny zarys tła nieco nowszej historii fizyki, autor ma niezłe pióro, więc czyta się to całkiem znośnie. Ale nie porywa.

Adam Rudzki | 2017-04-03

liczyłem na bardziej porywającą końcówkę ale dla wielbicieli tematu i klimatu epoki wielkich odkryć fizyki jądrowej bardzo dobra pozycja. Odpowiednio techniczna dzięki użyciu terminologii ale nie wchodząca w rejony książek naukowych, odpowiednio poruszony ryt historyczny danych czasów.

Mateusz | 2017-07-09
Marek Gałaszewski | 2017-07-04