Pani Bovary

2014-01-01
Alfred Iwieński
literatura francuska
Inne

Literacka wiwisekcja człowieka - niespieszna, koronkowa, wycyzelowana, doskonała.

Z jakiegoś nieznanego mi powodu jestem zachwycona.

Z jakiegoś nieznanego mi powodu jestem zachwycona.

To moje drugie podejście do tej książki. Zaczęłam ją czytać będąc nastolatką wtedy porzuciłam ją w połowie. Byłam przekonana, że czytam jedną z tych książek, które na zawsze powinny zostać zapomniane ze względu na anachronizm jej przekazu. Po kilkunastu latach, gdy wiem więcej o tle społecznym ówczesnych czasów wiem, że jest to książka ponadczasowa; bo czyż nie każda z nas marzy skrycie o miłościach, które wstrząsną naszym światem i nadadzą mu kolorytu? Taka też jest Emma Bovary - osoba marząca o rycerzu na białym koniu, który wnosi do jej życia bajkę. Emma nigdy nie dorosła, zatrzymała się na etapie czytelniczki romansów nie biorąc pod uwagę tego, że życie to nie tylko omdlewanie w ramionach kochanka, ale przede wszystkim szara codzienność.

Ciężko o tak mocną, sugestywną i pięknie napisaną powieść w kanonie lektur szkolnych

Książka początkowo jest ciekawa, ale później przytłacza i jest nudnawa. Losy głównych bohaterów często irytują.
Istnieją znacznie lepsze książki

Istnieją znacznie lepsze książki

Rzecz arcygenialna.

Rzecz arcygenialna.

Bovary, mimo napisania w XIX wieku daje nam jedną z pierwszych wizji kondycji współczesnego człowieka. Człowiek w ciągłym niezaspokojonym pędzie. Zaspokojenie jednej potrzeby (miłości itp.) daje tylko pretekst do pojawiania się kolejnej, Emma realnie nigdy nie jest szczęśliwa. Jej szczęście opiera się na głupiej nieświadomości możliwego kruchego końca rzeczy, która ją zaspokaja. Ciekawa również jest narracja, która przedstawia nam Bovary jako głupią dziewczynę, która nie kocha męża, trudno zauważyć na pierwszy rzut oka, jak całe jej otoczenie tak na prawdę nie interesuje się nią, a XIX wieczna rzeczywistość odbiera jej jakiekolwiek prawo decydowania o sobie. Przez to Bovary staję się tym bardziej ludzka, ponieważ oceniamy ją z góry jako zdradzającą kobietę, ale czy gdyby wychowała się w innym świecie,, w którym mogłaby pracować, miałaby większe prawa obywatelskie, co by było wtedy?
Świetne opisy przyrody i XIX Francji, wspaniałe zakończenie.

najmocniejsze zakończenie ostatnich lektur

najmocniejsze zakończenie ostatnich lektur

Zaskakująco przystępna lektura.
Powieść obyczajowa o zapatrzeniu w wyimaginowany, "lepszy" i "romantyczny niczym w książkach" świat wyższych sfer oraz upadku moralności kobiety.

Zaskakująco przystępna lektura.

Przy każdej kolejnej lekturze "Pani Bovary" odkrywam coś nowego. Teraz zwróciłam uwagę na symetrię motywu balu - niezwykle ważną w historii upadku Emmy. Na początku powieści młoda mężatka bierze wraz z Karolem udział w arystokratycznym balu, co budzi w niej ambicje towarzyskie. Pod koniec powieści następuje opis balu maskowego. Jest to wyuzdane spotkanie nizin społecznych. Samotna Emma sięga dna.

• Klasyka
  • Lektury