Pani Bovary

Tłumaczenie: Alfred Iwieński
Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
6,81 (4042 ocen i 225 opinii) Zobacz oceny
10
210
9
423
8
596
7
1 310
6
739
5
470
4
117
3
120
2
27
1
31
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Madame Bovary
data wydania
ISBN
9788375172287
liczba stron
256
słowa kluczowe
literatura francuska
kategoria
klasyka
język
polski
dodał
Michele

W latach 50-tych głośna była sprawa prowincjonalnego lekarza Delamare, którego żona popełniła samobójstwo zostawiając męża z małą córeczką. Ta wstrząsająca historia stała się kanwą powieści Pani Bovary, w której przedstawił Flaubert losy Karola i Emmy. Ta obfitująca w wiele wątków historia stanowi wycinek z życia ludzi mieszkających w małym miasteczku we Francji za czasów Napoleona III. To...

W latach 50-tych głośna była sprawa prowincjonalnego lekarza Delamare, którego żona popełniła samobójstwo zostawiając męża z małą córeczką. Ta wstrząsająca historia stała się kanwą powieści Pani Bovary, w której przedstawił Flaubert losy Karola i Emmy. Ta obfitująca w wiele wątków historia stanowi wycinek z życia ludzi mieszkających w małym miasteczku we Francji za czasów Napoleona III.
To historia ludzi pospolitych, o których nie pamięta historia, ich wzlotów, upadków, sukcesów, słabości, osobistych dramatów. Główna Bohaterka – Emma - jest postacią niezwykle skomplikowaną i ciekawą, w atmosferze nudnego życia pospolitych mieszczan nie potrafi się odnaleźć. Jej losy stanowią krytykę drobnomieszczaństwa, ciasnych umysłów pozbawionych ambicji, zamkniętych i nietolerancyjnych. Powieść prezentuje problemy społeczne owych czasów – płytkie, schematyczne związki rodzinne, obłudę i hipokryzję dorobkiewiczów pozbawionych manier i klasy.
To wspaniała powieść realistyczna, doskonale skonstruowana fabuła, słowem - klasyka literatury światowej. Gorąco polecamy!

 

źródło opisu: http://www.greg.pl/lektury/8,534_Pani-Bovary.html

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/8,534_Pani-Bovary.html

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (13677)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 419
Łokieć_Pana_D | 2016-02-12
Na półkach: Przeczytane

Rzecz o kobiecie, która nie akceptuje. Emma. Manipulantka, żona niepoprawna - to wyrok większości. A ja mam wątpliwości. Zepsuta i próżna? Wolne żarty! Nie więcej niż cały gatunek człowieczy. Tyle, że się przed sobą (i czytelnikiem) przyznaje. Źle czyni gdy inni kończą tylko na złej myśli. Wyburza ścianę z rozczarowania, przed którą większość pokornie się zatrzyma. "Chcę więcej, chcę życia innego!" Jej egoizm odpycha, lecz ja jej współczuję. I rozumiem. Ona się nie podda, bo jej marzenia były zbyt silne.
Klasyka nie tylko z nazwy. To o świadomości, że życie się nie udaje. O tej myśli strasznej, która paraliżuje lub do czynów popycha haniebnych. Literatura, której nie pije się haustem. Ja też się musiałem nauczyć. Odrzucona kiedyś, dziś ujmuje mnie przenikliwością i pięknem.

książek: 526
ardnaskela | 2015-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Książka świetna. Doskonale przedstawia co czuje i myśli kobieta.

Jednocześnie główna bohaterka działa mi niesamowicie na nerwy. Jej naiwność i próżność nie mają końca. Nie uczy się na swoich błędnach. Wiecznie czuje się pokrzywdzona przez los. Nie dojrzewa. Nieładnie tak mówić ale Emma jest bardziej głupia niż wrażliwa.

Doskonalenie rozumiem dlaczego Emma była nieszczęśliwa, jednak miała wiele okazji aby zmienić swoje życie na bardziej ją zadowalające. Chciałoby się powiedzieć rusz tyłek kobieto i zrób coś jeśli jesteś taka nieszczęśliwa.

Emma jest samodestrukcyjna tak jak Anna Karenina. Ale o ile bohaterkę Tołstoja da się lubić i to bardzo, Emma jest niesympatyczna może dlatego że jest znacznie mniej inteligentna niż Anna, albo Tołstoj był lepszym pisarzem.

Flaubert był mężczyzną, może dlatego nie dał bohaterce szansy. Szkoda. Jednocześnie sama książka jest dzięki temu dużo lepsza. Polecam!

książek: 0
| 2015-08-22
Na półkach: Przeczytane
książek: 867
natkaaa003 | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Chyba każdemu z nas zdarza się czasem całkowicie zatracić w czytanej książce. Wyobrażamy sobie wtedy siebie żyjących w przedstawionym świecie, marzymy by przeżyć niezwykłą przygodę, wielką miłość lub by poznać jakiegoś charyzmatycznego bohatera. Gdy książka się kończy, przez chwilę czujemy się otumanieni, lecz zaraz trzeba wrócić prawdziwego świata i zająć się codziennymi obowiązkami. „Pani Bovary” jest opowieścią o kobiecie, która nie potrafiła tego zrobić. Tak mocno zatracała się w czytanych książkach, że w jej głowie zatarła się granica między światem realnym a fikcyjnym. Ponad wszystko pragnęła, by jej życie wyglądało, jak w romantycznych powieściach. Marzyła o luksusowym życiu, idealnej miłości i doskonałym mężczyźnie. Wszystko to sprawiało, że czuła się znudzona i rozczarowana tym, co tworzyło jej świat: małżeństwem, macierzyństwem, stanem majątkowym i pozycją społeczną. Ciągle czuła się niezaspokojona i sfrustrowana. Pragnęła od życia coraz więcej, nigdy jednak osiągając...

książek: 1365

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Klasyka literatury światowej, jedna z najważniejszych pozycji mojego dotychczasowego życia.
Jako że podejmuję się napisania recencji mogę śmiało pozwolić sobie na subiektywne zachwyty nad tym tytułem.
"Pani Bovary" to realistyczne studium psychologiczne głównej bohaterki- Emmy Bovary. Pisarz w swej powieści zobrazował zmiany zachodzące w duszy człowieka. Czyż może istnieć coś bardziej interesującego niż poznawanie tajemnic ludzkiej natury?
Każdy miłośnik powieści psychologicznych stanowczo zaprzeczy.Ja też zaprzeczę, odkrywanie najgłębszych myśli, uczuć, namiętności jednostki dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń, czasem wielu więcej niż powieść kryminalna czy sensacyjna.
Tyle samo emocji wywołała publikacja "Pani Bovary" w drugiej połowie XIX w. Pozycja została uznana za skandalizującą, łamiącą wszelką moralność, konwenanse i religijne obyczaje. Współcześnie lektura nie budzi tak wielu gwałtownych reakcji, lecz wydarzenia z przeszłości pozwalają mniemać, że autor wykazał się...

książek: 928
warszafka | 2014-06-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: kwiecień 2014

Biedna nieszczęśliwa Emmo, iluż inwektywami, obelgami, epitetami można Cię obrzucić? Samolubna; egocentryczna; zepsuta; rozpustna; niewierna żona; nieczuła, wyrodna matka. Ale kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem, ja w Ciebie rzucić nim nie mogę i nie chcę, nie tylko dlatego, że pomna jestem swoich własnych błędów, przewin i grzechów; ale dlatego, że Ciebie nie potępiam, nie oceniam, że Tobą nie pogardzam. Wzbudziłaś we mnie bezmiar współczucia i czułość. Nie potrafię postrzegać Cię jako istoty z gruntu złej, niemoralnej, pustej; dostrzegam w Tobie jedynie bezradnie miotającego się człowieka, który zbłądził w poszukiwaniu rzeczy nierealnych i złudnych; zagubionego w pogoni za celem, który rzekomo ma go uszczęśliwić.

Czy to Twoja wina, że karmiłaś się mrzonkami, jeśli Twą strawą duchową były pośledniego gatunku romanse, że wolałaś się identyfikować z bohaterkami powieści przeżywającymi gwałtowne namiętności, nie widziałaś nic atrakcyjnego, pociągającego w szarej...

książek: 355
Animi | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone, 2014
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Nie potrafię i nie chcę niczego powieści zarzucić.
Niektórych może nudzić, irytować, odrzucać, a ja nie podzielę ich zdania.

Zacznę od tego, że wypożyczyłam "Panią Bovary" w przekładzie Ryszarda Engelkinga, w nowym wydaniu, co sprawiło, że jeszcze przyjemniej się ją czytało. I warto zwrócić uwagę na posłowie zawarte w tej właśnie wersji. Uzmysłowiło mi, że wiele fragmentów nieświadomie spłyciłam. Co więcej, że w treści tkwi wciąż niezliczona ilość symboli, których nie zauważyłam i najpewniej już nigdy nie zauważę, a przecież i bez tego uznałam książkę za bardzo złożoną.

Będąc kobietą, nie potrafiłabym opisać kobiecej psychiki nawet w połowie tak trafnie, jak zrobił to autor będący mężczyzną.
Pani Bovary jest żywa i charakterna, choć pospolita. W dodatku trochę biedna w tej swojej pospolitości, bo przecież całe życie dążyła do bycia niezwykłą. Chciała mieć wszystko co najlepsze, rozpływać się w rozkoszach i gromadzić w sobie uczucia, które (póki nieznane) wydawały się kuszącymi...

książek: 263
Edyta Procajło | 2012-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Nigdy więcej. Są książki, które trzeba przeczytać, odłożyć na półkę i już do nich nie wracać. Albo spalić. Jak kto woli.

Są książki, które nie porywają, mimo że nadano im zaszczytny tytuł arcydzieła. Są książki, które irytują, drażnią, wywołują złość. Nic nie wnoszą.

Emma przeważnie nie wzbudza mojego współczucia. Jest jak głupia gąska, której mam ochotę powiedzieć – „Posiadasz wszystko, o co ci jeszcze chodzi? Dlaczego tak bardzo nie szanujesz ludzi?”. Że niby cierpiała, ponieważ miała naturę romantyczki, a trafiała jedynie na ludzi gnuśnych i mało inteligentnych? Bo wyszła za mąż bez zastanowienia, a ponadto nikt nie potrafił zrozumieć jej porywów serca, tęsknoty za wolnością i światowym życiem? Bez przesady. Nie jestem z gatunku tych, co to nadzwyczaj mocno stąpają po ziemi, też lubię pomarzyć, pobujać w obłokach, biegać boso po trawie, podróżować i kupować piękne stroje. Emmy jednak nie rozumiem. Że niby jestem pruderyjna? Być może. Chyba wolę poczciwego, choć czasami nudnego...

książek: 1358
Katherina87 | 2016-10-16

Pani Bovary – wydana w 1857 roku powieść realistyczno-psychologiczna Gustawa Flauberta o miłości naiwnego wdowca – doktora Karola Bovary'ego – do pozornie cnotliwej córki jego pacjenta – Emmy Rouault. Autor ukazuje w książce upadek kobiety już w chwili zawarcia przez nią związku małżeńskiego.

W latach 50-tych głośna była sprawa prowincjonalnego lekarza Delamare, którego żona popełniła samobójstwo zostawiając męża z małą córeczką. Ta wstrząsająca historia stała się kanwą powieści Pani Bovary, w której przedstawił Flaubert losy Karola i Emmy. Ta obfitująca w wiele wątków historia stanowi wycinek z życia ludzi mieszkających w małym miasteczku we Francji za czasów Napoleona III.
To historia ludzi pospolitych, o których nie pamięta historia, ich wzlotów, upadków, sukcesów, słabości, osobistych dramatów. Główna Bohaterka – Emma - jest postacią niezwykle skomplikowaną i ciekawą, w atmosferze nudnego życia pospolitych mieszczan nie potrafi się odnaleźć. Jej losy stanowią krytykę...

książek: 807
Viola Bu | 2013-02-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2002 rok

Szczerze mówiąc nie rozumiem zachwytów nad "Panią Bovary". Co prawda Flaubert napisał książkę tak jak przystało na uznanego powieściopisarza. Tekstowi nie zarzucam czegokolwiek.
Wątpliwości mam co do treści. Dla mnie pozycja ta jest o kobiecie-kombinatorce, od której - gdyby ktoś chciał - mógłby się uczyć jak oszukiwać ludzi. Nie jest to przykład pozytywny. Główną cechą pani Bovary jest umiejętność okłamywania męża - pod względem zdrad oraz finansów. Rozumiem, że mogła minąć się z poczciwym małżonkim co do temperamentów i zainteresowań. Tak bywa w życiu, szczególnie przy małżeństwach aranżowanych. Wtedy każdy powinien iść własną drogą lub się dostosować. U głównej bohaterki adoratorów przyjętych pojawiło się jednak zbyt wielu, by można było uznać, że żywiła ona do swych kochanków prawdziwe uczucie. Poszukiwała ekscytacji, nowego, poczucia bycia pożądaną. Uważam, że nie powinno jej się tym usprawiedliwiać, ponieważ jednocześnie zaciągając wielkie długi, w krytycznym momencie nie...

zobacz kolejne z 13667 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Nabokov i narratorzy

Obchodzona niedawno 120. rocznica urodzin Nabokova to dobry pretekst do rozmowy o nietypowych narratorach. Ściemniacz, niespodzianka albo taki, który na kartach książki skutecznie się ukrywa – swoje ulubione typy opowiadaczy, którzy zniewalają nie mniej niż pieprzyk na twarzy Cindy Crawford [sic!], barwnie opisuje Tomasz Pindel.


więcej
Literackie ten-tego

Zarówno z okazji Dnia Kobiet, jak i rocznicy śmierci Charlesa Bukowskiego, w nawiązaniu do jego twórczości, ale i wpisując się w odwieczne napięcie na linii Eros – Tanatos, przyjrzyjmy się pisarskim technikom radzenia sobie z seksem w literaturze.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd