Poczwarka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7,63 (79 ocen i 13 opinii) Zobacz oceny
10
13
9
13
8
18
7
17
6
10
5
4
4
3
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788308053676
liczba stron
332
kategoria
literatura piękna
język
polski
dodała
Ag2S

Adam i Ewa to młode, zamożne, wykształcone małżeństwo. Spełnieniem ich ambicji i planów na przyszłość ma stać się dziecko. Jednak jego narodziny okazują się ruiną, nie realizacją marzeń: dziewczynka ma zespół Downa w wyjątkowo ciężkiej postaci. Ewa – poprzez instynktowne poświęcenie – uczy się akceptować córkę, choć nie jest w stanie dotrzeć do jej świata. Adam, którego zawiedzione nadzieje...

Adam i Ewa to młode, zamożne, wykształcone małżeństwo. Spełnieniem ich ambicji i planów na przyszłość ma stać się dziecko. Jednak jego narodziny okazują się ruiną, nie realizacją marzeń: dziewczynka ma zespół Downa w wyjątkowo ciężkiej postaci. Ewa – poprzez instynktowne poświęcenie – uczy się akceptować córkę, choć nie jest w stanie dotrzeć do jej świata. Adam, którego zawiedzione nadzieje zamieniły się w odrzucenie, coraz bardziej oddala się od rodziny. Nie ma pojęcia, że Marysia-Myszka – niezdolna do wypowiedzenia poprawnego zdania i wykonania sensownej w ludzkich oczach czynności – zrywa jabłka z rajskiego drzewa i rozmawia z Bogiem. Czy zdarzy się coś, co otworzy zatrzaśnięte między nimi drzwi? Być może klucz znajduje się w przeszłości..

Książka Terakowskiej to poruszająca do głębi opowieść o tym, jak wiele – zbyt wiele – czasu trzeba często, by zrozumieć, że prawdziwa miłość nie stawia warunków, i o tym, jak trudno zburzyć mur obcości, który wyrósł niepostrzeżenie między człowiekiem a jego własnym dzieciństwem.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (13655)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1409
Anika | 2012-12-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Książka porusza trudny i ważny problem, jakim jest pojawienie się w rodzinie dziecka z zespołem Downa. Autorka wnikliwie przedstawia emocje rodziców, ich rozczarowanie, obawy, lęki, sposoby radzenia sobie, lub uciekania od tego problemu. Poznajemy także relacje niepełnosprawnego dziecka z bliższym i dalszym otoczeniem, bogate życie wewnętrzne małej Myszki(niedostrzegalne dla otoczenia).
Książka Doroty Terakowskiej to pozycja ważna i potrzebna, z pewnością godna plecenia. Mnie jednak w niektórych momentach przeszkadzał zbytni patos, pseudofilozoficzne rozważania. Przyznam się ,że opisy całkowicie odrealnionych przeżyć dziewczynki na strychu wydały mi się dziwnym rozwiązaniem. Biblijne klimaty też mnie nie zachwyciły. Dlatego ocena tylko "dobra"

książek: 2708
onika | 2012-05-24
Na półkach: Przeczytane, Powieści

Jak sobie radzić ze światem, gdy ma się upośledzone dziecko? Ta książka spowodowała, że z jeszcze większym podziwem patrzę na rodziców, którzy mają dzieci wymagające ich nieustannej opieki. Nie jest to lekka rzecz, ale naprawdę warto ją przeczytać.

książek: 760
Urmurmina | 2015-10-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione

Adam i Ewa mają idealnie zaplanowane życie. Gdy w końcu decydują się na dziecko, okazuje się, że plany nie zawsze pokrywają się z siłami wyższymi - ich córeczka Marysia (pieszczotliwie nazywana Myszką) rodzi się z zespołem Downa. Życie rodziców zmienia się diametralnie, podjęcie się opieki nad Myszką zaczyna pogrążać cały dom w chaosie i rozpaczy. Ale dziewczynka wnosi też coś niezwykłego w życie Adama i Ewy...

Piękna, choć bardzo trudna książka. Obawiałam się, że mi się nie spodoba, bo nie lubię literatury, w której poruszane jest życie osób z poważnymi problemami - w tym przypadku: z ciężkim życiem rodziców, którzy mają dziecko z zespołem Downa. Jednak Dorota Terakowska zrobiła z tej opowieści wspaniałą historię przede wszystkim oczami Myszki, która żyje w dwóch światach - w rzeczywistym i nadrzeczywistym, gdzie jest normalną dziewczynką. Ten świat jest piękny. Zwłaszcza w porównaniu do tego, który czytelnik widzi oczami rodziców - najczęściej oczami smutku i bezradności. W tej...

książek: 0

Pamiętam, że książkę pani Doroty Terakowskiej "Poczwarka" miałam okazję mieć już kiedyś w swoich rękach. No właśnie... mieć. Nie wiem, czy byłam wtedy jeszcze zbyt młoda duchem ( i ciałem ;) jeśli chodzi o tego typu literaturę czy był jakiś inny powód, ale nie skończyłam jej czytać. Odłożyłam. Zapomniałam.
Może nie zrozumiałam tego co autorka chciała w swojej książce przekazać. Może nie chciałam zrozumieć. Nie wiem. Zresztą, czy to ważne?
Ważne, że "Poczwarka" znów stanęła na mojej drodze ( przyznaję, że troszkę się do tego sama przyczyniłam, wypożyczając ją z biblioteki )
i postanowiłam dać sobie i jej drugą szansę.
Szansę na zmierzenie się z tą historią i jakże trudnym tematem.
Zmierzenie się z historią dziecka dotkniętego zespołem Downa.
Szansę na zrozumienie.
Przeczytałam. Przewróciłam ostatnią stronę i ... rozpłakałam się.
Książka jest po prostu piękna. Wyjątkowa.
A Myszka... Myszkę pokochałam całym sercem.
Za co? Za jej ułomność i niedoskonałość. Za jej niezdarność.
Za jej...

książek: 984
nadzieja1925 | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

"W każdym człowieku powinno być coś, o czym wie tylko on sam. Człowiek bez choćby jednej tajemnicy jest jak orzech, z którego po rozłupaniu zostaje sama skorupa. Ludzie za często dbają tylko o skorupę."

„Poczwarka” przedstawia dwa różne sposoby miłości… Zresztą każdy może ją odczytać jak chce, ale dla mnie jest to książka o rożnym sposobie patrzenia na niepełnosprawność, o miłości, którą trzeba się wykazać i pielęgnować. O dziecku, o Ogrodzie Pana i Darach Pana…
Zresztą nie wiem, czy to dobrze przedstawiłam… Autorka mogła mieć również co innego na myśli pisząc tę książkę, ale chyba chodzi o to, żeby każdy znalazł sens zrozumienia tego tylko dla siebie, prawda?

Ewa i Adam są doskonałą parą pod każdym względem: dobra praca, dom, świetlana przyszłość itd. Na razie brakuje im tylko doskonałego dziecka, ale co zrobią, gdy nagle okaże się, że ich idealne dziecko ma zespół Downa i to w jednym z najcięższych przypadków?
Naturalnie czytając to dzieło sama zastanawiałam się, czy dałabym...

książek: 1315
Tatiasza Aleksiej | 2015-11-11

Piękna, ale jakże trudna... Ciężko coś napisać...
Adam i Ewa małżeństwo, piękni, młodzi i bogaci. Decydują się w końcu na dziecko, które ma być ucieleśnieniem wszelkich doskonałości...
A tu rodzi się Myszka, dziewczynka z zespołem Downa...
Miłość matki jest bezwarunkowa, piękna, pełna zrozumienia, poświęcenia, tolerancji... Ojciec odrzuca córeczkę od razu, chce ją oddać do zakładu... i jest pewna tajemnica...
Polecam:)

książek: 426
Susie | 2010-11-03
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 03 listopada 2010

Pierwsze słowo, które przychodzi mi na myśl o tej książce to „wyjątkowa”. Nigdy wcześniej nie czytałam tego typu książki - w której jest pokazane życie dziecka niepełnosprawnego.

Dotąd beztroskie życie Adama i Ewy zostaje zniszczone w dniu na który tak czekali, dniu narodzin ich córeczki. Okazuje się bowiem, że dziewczynka urodziła się z zespołem downa. Z czasem okazuje się, że jest to jedna z jego najgorszych postaci.
Książka pokazuje różne sposoby radzenia sobie z rodzinną tragedią. Ewa, która wbrew mężowi decyduje się zatrzymać Myszkę, na przemian ją kocha i nienawidzi. Całe swoje życie podporządkowuje niepełnosprawnej córce. Stara się znosić upokorzenia. Natomiast Adam, odcina się od rodziny, od żony, którą kocha nad życie. Ciągle przebiega przez dom, nie patrzy na córkę, która budzi jego obrzydzenie. Dręczą go wyrzuty sumienia dlatego czasami zza przymkniętych drzwi swojego pokoju obserwuje Myszkę. Stara się ją zrozumieć. Czyta wiele książek o jej chorobie, lecz mimo...

książek: 870
ChicaDeAyer | 2014-09-11
Przeczytana: 10 września 2014

Za mną moja pierwsza książka Doroty Terakowskiej, będąca równocześnie moją dziewiczą pozycją traktującej o tejże chorobie. Książka nie jest łatwa, ale z pewnością warta polecenia.

Autorka z historii rodziny dotkniętej piętnem choroby dziecka uczyniła punkt wyjścia dla rozważań na temat różnych odmian miłości oraz akceptacji. Nie stroniła od obrazowych opisów przede wszystkim cieni, będących konsekwencją schorzenia Myszki - choć nie pominęła w całej opowieści i występujących blasków. To pozycja o sztuce kochania, nauce miłości bezwarunkowej, mimo przeciwności losu. O tym jak ważna jest funkcja instytucji rodziny i jej wsparcie, zwłaszcza kiedy to nie można liczyć na takowe ze strony społeczeństwa - reagującego skrajną nietolerancją i co za tym idzie, piętnowaniem.

Ta historia niesie za sobą pozytywne przesłanie i wlewa w serce czytelnika nadzieję - a odkryje to ten, kto przeczyta zakończenie tej książki i się nad nią zastanowi.

książek: 3327

To chyba jedna z najlepszych książek, które od dłuższego czasu przeczytałam, a zdecydowanie najlepsza, której nie miałam zamiaru czytać. Prawdopodobnie nigdy bym po nią nie sięgnęła, gdyby nie dziwna lista lektur na wojewódzki etap kuratora z polskiego, którą wreszcie przestałam traktować, jako narkotyczną wizję zdziwaczałego polonisty. Ale od początku...
Adam i Ewa mają trzydzieści kilka lat, świetną pracę, nowy piękny dom. Do pełni szczęścia brakuje im już tylko jednego: potomka, któremu kiedyś przekażą dorobek całego życia. Gdy Ewa zachodzi w ciążę, zaczynają planować całe przyszłe życie dziecka. Ma być doskonałym uzupełnieniem ich doskonałego życia.
Kiedy jednak rodzi się Myszka, ich życie przewraca się do góry nogami. Ewa porzuca pracę i cały swój czas przeznacza na opiekę nad dziewczynką, a Adam przeciwnie - izoluje się od rodziny, stawiając na karierę. Ich małżeństwo się rozpada. Czy pogodzą się w porę ze sobą i chorobą córki?
Czytając "Poczwarkę", miałam w sobie...

książek: 855
romeo | 2017-06-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Trudno nie być wzruszonym przy lekturze tej pięknej książki. Autorka podjęła się niełatwego zdania przywrócenia godności osobom urodzonym z zespołem Downa. Jak wiele zrozumienia dla tych ludzi zawiera się choćby w określeniu "muminki", które zastępuje sztywne terminy medyczne.
Rodzice Myszki, która urodziła się z ciężką postacią mongolizmu, Adam i Ewa zajmują odmienne stanowiska: on chce oddać dziecko do specjalistycznego zakładu, ona wbrew wszelkim przeciwnościom pragnie zatrzymać je przy sobie i wychować.
Autorka pragnie wejść głęboko w świat wewnętrzny bohaterki i moim zdaniem w pewnym stopniu przedobrzyła nieco. Albowiem obdarzając Myszkę nadwrażliwością poetki-mistyczki, w co mnie osobiście jest trudno uwierzyć, posłużyła się głównie własną wyobraźnią, nie faktycznym doświadczeniem. Rozumiem intencje Terakowskiej, które są czyste i szlachetne, ale pamiętajmy, że zespół Downa wiąże się niestety z jakąś formą upośledzenia umysłowego, co pociąga za sobą całą masę ograniczeń w...

zobacz kolejne z 13645 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Literacki Horoskop LC – Książkowy Skorpion

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie… Ano kolejna zmiana. Czas na Skorpiona, znak, którego kolorem jest czerwień, a planetą – Mars. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb dla wszystkich znaków na ten tydzień. 


więcej
Refleksyjny wrzesień – Literacki Horoskop LC

Przetasowania i zmiany, nowy sezon na Ziemi. W naszej części globu coraz bliżej do jesieni. Czas powrotu do szkoły i codziennych obowiązków. Nawet gdy już dawno zakończyliśmy edukację, wrzesień wciąż nastraja tak samo: czekamy na nowy wspaniały początek i czysty kajecik. Czy to Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd